Začíná Světový pohár 2024

22.5.2024 Petr Klimpl

Začíná Světový pohár 2024

Na přelomu května a června proběhne ve Švýcarsku a v Itálii první série letošního Světového poháru v orientačním běhu.

Na startu bude více než 250 závodníků z 32 zemí. V loňském roce celkově vyhráli Tove Alexandersson a Mathias Kyburz (SUI). Tove se úvodních závodů SP zúčastní, Mathias se již soustředí na olympijský maraton v Paříži, kam se kvalifikoval.

Ve Švýcarsku se poběží ve městech Zofingen a Olten. Závodníky čekají tratě v městském terénu s menšími i většími budovami a parky. Staré město obou měst nabízí orientačně zajímavý terén v úzkých uličkách a pěších zónách. Jde rovinatý terén jen s malými stoupáními. Program začne v pátek kvalifikací v KO sprintu, další fáze KO sprintu (čtvrtfinále, semifinále a finále) jsou pak na pořadu v sobotu. Program zakončí nedělní sprint. Web švýcarský závodu je tady.

Česko bude reprezentovat sedm mužů a sem žen. V mužích vedle již zkušené pětice Jakub Glonek, Jonáš Hubáček, Tomáš Křivda, Martin Roudný a Daniel Vandas dostávají příležitost junior Adam Zřídkaveselý a Jáchym Coufal, který v nominaci nahradil zraněného Vojtěch Krále. Sestava žen je hodně omlazená. Jedou zkušené Tereza Janošíková, Denisa Kosová a Jana Peterová, na světových závodech již startovaly i Barbora Matějková a Jana Pekařová. Tuto pětici doplňují juniorky Ema Černá a Michaela Novotná.

Na švýcarské závody naváže první víkend v červnu sobotní sprint a nedělní sprintové štafety v italském Janově, kde se v roce 2026 uskuteční i světový šampionát (sprintové disciplíny).


« zpět