Výzva ministru Jurečkovi: Nezakazujte lidem vstup do lesa

13.5.2016 Michal Jirásek Převzato z ČSOS

Výzva ministru Jurečkovi: Nezakazujte lidem vstup do lesa

Dopis Výkonného výboru ČSOS adresovaný ministru zemědělství Marianu Jurečkovi ve věci návrhu novely zákona o myslivnosti.

Vážený pane ministře,

Vyzýváme Vás, jménem 11 200 členů Českého svazu orientačních sportů, abyste novelou zákona o myslivosti neumožňovali orgánům státní správy myslivosti vydávat zákazy pro vstup veřejnosti do lesů, luk či polí (mysliveckých honiteb) i na libovolně dlouhou dobu. Nesouhlasíme ani s výrazným zvýšením pokut pro veřejnost.

Schválením novely výrazně omezíte právo na volný vstup veřejnosti do přírody, omezíte právo sportovců – zejména orientačních běžců na pořádání svých závodů v lesním prostředí, ale i omezíte právo dalších turistů, cyklistů, lyžařů nebo organizátorů letních táborů na volný pobyt v přírodě. Pokutovat lidi za porušení Vašeho zákazu je věc naprosto nepřijatelná a omezuje lidská práva na svobodu pobytu.

Současný návrh (novela) jde jednoznačně a výhradně na ruku myslivecké lobby. Zákaz vstupu do honitby vydává místní úřad. Rozhoduje přitom úředník, který musí mít povinně složenou mysliveckou zkoušku a často bývá aktivním myslivcem. Tomu se les, který má jen pro sebe a své kamarády z mysliveckého spolku bude líbit. Dočkáme se snad i celoročního zákazu vstupu, aby mohli lovit např. přemnožené divočáky???

Výkonný výbor Českého svazu orientačních sportů se na svém zasedání dne 11. května 2016 proto jednomyslně usnesl bojovat proti této novele všemi demokratickými prostředky a tento dopis považuje za první krok. Jsme připraveni se spojit s dalšími sportovními svazy, které své aktivity provozují v přírodě, využít svého vlivu v Českém olympijském výboru, v České unii sportu a i cestou našeho Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy důrazně protestovat a zamezit této nesmyslné novele.

Se sportovním pozdravem

 

      Ing. Jiří  Š u b r t                                                 Ing. Radan  K a m e n i c k ý

generální sekretář ČSOS                                                  předseda ČSOS

 

Kopie dopisu ve formátu PDF


« zpět