Víkendové závody v oblastech

14.4.2024 Petr Klimpl

Víkendové závody v oblastech

O víkendu pokračovaly několika závody oblastní soutěže.

Sobota

Klasickou trať Východočeského poháru uspořádala TJ Loko Česká Třebová (bylo to 3. kolo oblastních soutěží). Centrem byl areál Peklák v České Třebové, běželo se na mapě stejného jména (Peklák), kterou mapoval Jan Potštejnský, revizi provedla Anna Kovářová (ta společně s Luďkem Pilgrem postavila i tratě). Tratě pro více jak 700 závodníků byly postaveny v kopcovitém terénu s hustou sítí komunikací včetně husté sítě cyklostezek, kde byla hodně rozmanitá vegetace, místy byl i podrost se sníženou průběžností. V ženách byla první Martina Jirčáková (LCE), dvě minuty za ní zaostala Zuzana Jedličková (SHK), další dvě minuty zpět byla třetí Martina Zvěřinová (LPU). V mužích s velkým náskokem vyhrál Tomáš Kubelka (LPU), šest minut za ním byl další závodník LPU Petr Zvěřina, třetí Jan Gebrt (SHK) měl ztrátu skoro 11 minut.

Vysočina měla dva společné závody s Jihočeskou oblastí, oba závody uspořádal Sportovní klub OK Jihlava pro necelých 500 závodníků. Dopoledne se běželo Mistrovství oblasti Vysočina ve sprintu s centrem v amfiteátru v Jihlavě. Stavitel tratí Petr Kaňák měl k dispozici mapu Heulos 2024 (hlavní kartograf Martin Kratochvíl), tratě vedly městskou sídlištní zástavbou v kombinaci s lesoparkem. V ženách si pro vítězství doběhla Jitka Novotná (SJH) půl minuty před Monikou Rollier (PHK), třetí Kateřina Běloušková (CTB) měla za vítězkou odstup necelé dvě minuty. V mužích byl první Jaroslav Sedláček (DKP) půl minuty před Janem Klusáčkem (OSN), třetí skončil Radek Dvořáček (VAM) se ztrátou necelé minuty. Odpoledne byla žebříčková krátká trať, shromaždiště bylo ve Zborné u dolní stanice sjezdovky. Závodníky čekql kopcovitý terén se střední hustotou cest a pěšinek, v některých pasážích byl poměrně zarostlý a poznamenaný historickou důlní činností (štoly, jámy). Tratě postavil Jaroslav Zeman na mapě Šacberk 2024 (mapoval Martin Kratochvíl). V ženách bylo na prvních dvou místech pořadí stejné jako ve sprintu, vyhrála Jitka Novotná před Monikou Rollier (rozdíl by mezi nimi něco nad minutu), třetí Magdaléna Klusáčková (OSN) měla na vítězku ztrátu dvě minuty. V mužích byl nejlepší Baptiste Rollier (PHK), na kterého měl druhý Jan Klusáček (OSN) ztrátu dvě a půl minuty, třetí Adam Hájek (KAM) zaostal za vítězem necelé čtyři minuty.

V Hanácké oblasti uspořádal SK Severka Šumperk dva závody s centrem na Základní škole Šumperk (Sluneční ulice). Dopoledne bylo na programu Mistrovství Hanácké oblasti ve sprintu, pro které postavil tratě Kamil Heiser na mapě Sídliště Prievidzská (mapovali Marek Závodný, Luděk Krtička, Vojtěch Král, Zdeněk Janů). Necelé tři stovky závodníků běžely v sídlištní zástavbě, kde bylo mírné vertikální členění. V ženách jasně vyhrála 1. Aneta Vozdová (KSU), dvě minuty zpět byly Karolína Bořánková (KAM) a Kristýna Skyvová (STE), rozdíl mezi nimi byl jedna sekunda. V mužích vyhrál Ondrej Piják (Kobra Bratislava) o půl minuty před Ondřejem Jílkem (KSU) a o minutu před Davidem Štorkem (JPV). Ve stejném terénu, ale na mapě ZŠ Sluneční (mapovali Luděk Krtička a Vojtěch Král) postavil Jindřich Beneš tratě odpoledního Mistrovství Hanácké oblasti sprintových štafet, které běžela třicítka štafet. VDH21 vyhrála štafeta JPV v sestavě Jana Přikrylová, Radim Fajkus, Jiří Otrusina a Ivana Přikrylová.

Mistrovství Valašské oblasti na krátké trati uspořádali pořadatelé z GIGANT Orienteering a OB Holešov s centrem v Hasičské zbrojnici Pacetluky. Necelé tři stovky závodníků běžely na mapě Terezka (hlavní kartograf Bob Háj). Tratě postavil Martin Kunz většinou ve velmi dobře průběžný terénu, který byl plochý, s pravidelnou sítí cest, místy byla ale údolí s příkrými svahy a porostové detaily, v lese byla řada oplocenek s dobře průchozími průchody. V ženách vyhrála Zuzana Kašparová (TZL), jen sekundu za ní byla druhá Alžběta Nešporová (TZL), třetí Kateřina Nevěřilová (LCE) měla na vítězku ztrátu necelých pět minut. V H21 vyhrál Michal Kašpar (TZL), přes tři minuty ztráty měl druhý Vladimír Lučan (LPU), třetí Roman Horyna (LCE) ztratil na vítěze přes šest minut.

Na startu Mistrovství Jihomoravské oblasti ve sprintu běželo přes 300 závodníků. Pořadatelé z Vysokoškolského sportovního klub MENDELU v Brně zvolili za centrum sportovní halu VK Šlapanice. Tratě závodu vedly v městské zástavbě Šlapanic, v městských parcích, na dětských hřištích, běželo se po chodnících a v pěší zóně. Tratě postavili Karel Fučík a Zdeněk Mazal na mapě Šlapanice (mapovali Adam Chromý a Jakub Račanský). Závod žen byl velmi vyrovnaný, vyhrála Zdenka Kozáková (TBM), jen sedm sekund zpět byla druhá Tamara Miklušová (TBM), jen o další sekundu za ní byla třetí Natalia Hiklová (ZBM). V mužích vybojoval vítězství Paľo Bukovac (Slávia Farmaceut Bratislava), půl minuty za ní byla Filip Adámek (TBM), třetí Otakar Hirš (ZBM) měl ztrátu na prvního 78 sekund.

Neděle

Mistrovství Moravskoslezského kraje na krátké trati proběhlo společně se závodem Českého poháru a žebříčku A v Petřvaldě za pořadatelství SKOB Ostrava. Tratě postavil Tomáš Vavřík, tentokráte na mapách Eldorádo a Gurňák v mírně zvlněném terénu, který byl velmi členitý s řadou rozvětvených podmáčených údolí (místy i vodní plochy), v části prostoru rekultivované haldy se strmými svahy, pozůstatky důlních vleček, převažuje listnatý porost, místy se vyskytla mladá bučina snižující viditelnost, občasný podrost různé výšky a prostupnosti, středně hustá síť komunikací.

Výsledky závodů najdete v IS ORIS.

 

Převzato ze stránky Jak to vidí Béďa


« zpět