Vícedenní závody v roce 2020

26.12.2019 Petr Klimpl

Vícedenní závody v roce 2020

Plánujete dovolenou v roce 2020? Nezapomeňte přitom na vícedenní o-závody. V Čechách jich je opravdu hodně a určitě si každý vybere.

10. - 12. 4. - Velikonoce ve skalách (Nová Skalka) - DKP
22. ročník velikonočních závodů pořádá tradičně Oddíl OB Kotlářka. Centrum závodu je v Nové Skalce nedaleko Doks. Co závodníky čeká? Páteční zkrácená trať a dvě klasické tratě v sobotu a v neděli (v neděli se běží s handicapovým startem). To vše ve skalnatých terénech, v kterých se v roce 2019 běžely dva závody Českého poháru. Pořadatelé popisují terén takto: "Členitý terén, skalnaté hřbety a údolí (pískovec), převážně dobře průchodný les, oblasti s náletovými porosty, menší počet komunikací." Tratě budou připraveny na mapách vždy v měřítku 1:10000 (pro kategorie 16 - 20) reps. 1:7500 pro ostatní kategorie, autory map jsou Tom Novák a Roman Horký. První termín přihlášek je poměrně brzy, již 1. března 2020.
Web

26. - 28. 6. - Cena střední Moravy (Otaslavice) - PLU
První prázdninové vícedenní závody proběhnou ještě ve školním roce. Již několik let otvírají sezónu 3-denní závody Cena střední Moravy. Letos se pořadatelství ujal TJ Sokol Plumlov, který jako centrum využije zázemí koupaliště v Otaslavicích (stejně jako v červnu 2019 při dvou závodech závodě ŽB – Morava). Tratě povedou v lese, který je v těsném sousedství Vojenského újezdu Březina a který nabízí údolí říčky Brodečky, ale i kamenité stráně spolu se skalkami. Program začne v pátek sprintem přímo v Otaslavicích (vedle městské zástavby poběží závodníci kolem zříceniny otaslavického hradu i kolem kostela). O víkendu pak čekají lesní závody, v sobotu klasika a v neděli zkrácená trať s handicapovým startem.
Web

10. - 12. 7. - H.S.H. Vysočina cup (Chotěboř) - CHT
Lesy v okolí údolí Doubravky v jižní části CHKO Železné hory uvítají 27. ročník 3-denních závodů H.S.H. Vysočina cup. Centrem bude louka nedaleko chotěbořského pivovaru. Poběží se ve vysočinském terénu s poměrně hustou sítí komunikací, les je porostově pestrý, místy jsou kameny a skalky. Rozložení etap je stejné jako v minulých ročnících - v pátek odpoledne krátká trať, v sobotu klasická trať a v neděli zkrácená klasika s handicapovým startem.
Web

17. - 19. 7. - Grand prix Silesia (Bohdanovice) - AOP
Pořadatelé z Orientačního běhu Opava připravili letošní Grand Prix Silesia ve stejných prostorech jako v roce 2019. Centrem závodů je fotbalové hřiště v Bohdanovicích, kde bude i závodní kemp. Tratě budou postaveny na mapách z dílny Zdeňka Lenharta. Závody budou čtyřetapové v prostoru krásných břidlicových lomů a jezírek v okolí Bohdanovic. V pátek odpoledne čeká účastníky krátká trať, v sobotu dopoledne pak další krátká trať (z jiného centra než ostatní etapy), v sobotu odpoledne je pak na pořadu lesní sprint, závěrečnou etapou bude nedělní zkrácená klasika s intervalovým startem.
Web

18. - 19. 7. - Rumcajsovy míle (Valečov) - SJC
Jičínští pořadatelé letos opustili z důvodu kolize s MS veteránů na Slovensku tradiční srpnový termín a tříetapové závody posunuli do půlky července. Původně plánované terény nebyly CHKO povoleny, a tak Rumcajsovy míle proběhnou s centrem v amfiteátru pod hradem Valečov. Tři etapy se poběží s intervalovým startem - sobotní dopoledne bude patřit krátké trati, odpoledne se poběží lesní sprint a závody završí v neděli další krátká trať. Tratě se vrátí do prostorů kolem obce Mužský, kde se závodilo v roce 2016, lahůdkový sprint pak bude ve „Valečovských jeskyňkách“. Počet závodníků bude ze strany orgánů ochrany přírody omezen.
Web

29. 7. - 2. 8. - Česká Kanada 2020 (Zvůle) - PGP
Přelom prázdninových měsíců nabízí pět etap v České Kanadě. Pořadatelé z SK Praga připravují etapy v pěkném terénu v okolí vesnic Stoječín a Dobrá Voda (mírně kopcovitý les s velkým množstvím detailů - kamenné balvany, skály, kupky, kamenná pole, smíšený les s dobrou průběžností) na nově připravovaných mapách Pekelec a Kunějovské samoty. První tři etapy ve středu až v pátek budou ve Stoječíně (krátká, zkrácená a opět krátká trať), na víkend se závodníci přesunou do Dobré vody, kde je v sobotu čeká krátká trať a v neděli zkrácená trať s hendikepovým startem. Přihlášky jsou poměrně brzy, již do konce dubna.
Web

31. 7. - 2. 8. - Sandstones | Pískovce (Doksy) - DOK
Lesy v okolí Máchova jezera přivítají na přelomu července a srpna 3-denní závody. Název Sandstones|Pískovce napovídá, že se jednotlivé etapy poběží v pískovcových skalách, terén i mapy budou relevantní podzimnímu Euromeetingu (a souběžným závodům žebříčku A), ale i mistrovství světa 2021, které budou mít centrum právě v Doksech. Připraveny jsou tři etapy (krátká trať, klasická trať, krátká trať), centrem je kemp pod Borným. Počet závodníků bude ze strany orgánů ochrany přírody omezen.
Web

7. - 9. 8. - Zlínský (Š)krpál (Lukoveček) - TZL
SKOB Zlín uspořádá v srpnu vícedenní závody v jižním výběžku Hostýnských vrchů, název závod je trochu zvláštní - Zlínský (Š)krpál. V pátek pozdě odpoledne bude první etapa - atraktivní sprint v ZOO Zlín. Další dvě etapy budou v sobotu a v neděli v okolí centra závodu v Lukovečku (stejné centrum jako bylo v září 2019 na dvou závodech Českého poháru). Sobotní klasická a nedělní zkrácená trať se poběží v čistém průběžném lese, kde je spousta erozních rýh, svahy, bažinky.
Web

21. - 23. 8. - Helfenburk 2020 (Bavorov) - EKP+PVD
Třídenní čtyřetapové závody Helfenburk 2020 zavedou závodníky na jih Čech. Pořadatelů z VŠTJ Ekonom Praha a z OOB TJ Sokol Pražák (PVD) připravili zázemí a zároveň kemp v Bavorově, pořadatelé využijí prostorů, kde se v roce 2018 běžely české šampionáty štafet a klubů. V pátek dopoledne to bude zkrácená trať, lahůdkou by měly být dvě etapy v sobotu - dopolední lesněskalněhradní sprint na Helfenburku a podvečerní městský sprint v Bavorově, na závěr v neděli to pak bude opět zkrácená trať s intervalovým startem.
Web

21. - 23. 8. - Pěkné prázdniny s OB v Českém ráji (Malá Skála) - TUR
Turnovské vícedenní závody Pěkné prázdniny s OB v Českém ráji mají v roce 2020 na pořadu 29. ročník. Jako tradičně proběhnou předposlední prázdninový víkend, tentokráte po čtyřech letech opět v okolí Malé Skály, poběží se tři etapy. V pátek odpoledne sprint v novém prostoru mezi zříceninami skalních hradů Frýdštejn a Vranov – Pantheon, další dvě etapy (v sobotu klasická a v neděli krátká trať) budou na Drábovně, kde je řada skalních labyrintů, skalních ploten, křivolaké průchody a hlavně řada skal. Počet závodníků bude ze strany orgánů ochrany přírody omezen.
Web

28. - 30. 8. - Cena východních Čech (Vyhnánov) - PHK
Vícedenní závody s nejdelší nepřetržitou historií v Čechách se konají tradičně poslední prázdninový víkend. Jako každý sudý rok je pořádá OK 99 Hradec Králové. Po řadě let se tato 3-denní akce vrací do Vyhnánova, kde bude centrum v kempu Nesytá. Poběží se v okolních lesích na Liščí hoře, účastníky čeká osvědčený program - páteční krátká, sobotní klasika a nedělní zkrácená (hendikep). A to vše ve zvlněném terénu se středně hustou sítí cest a s vegetačními detaily, na některých místech se nacházejí kameny, kamenitá podložka a vrstevnicové detaily.
Web

28. - 30. 8. - West cup - ONO+NEK
Třídenní závody pořádá tentokrát dvojice pořadatelů SKOB Ostrov a Nejdek Orienteering, od pátku do neděle jsou připraveny tři etapy v pořadí krátká, klasika a klasika s volným pořadím kontrol a intervalovým startem.
Web

 

A pár tipů na vícedenní závody v blízkém zahraničí:
25. – 28. 6. 2020 - Tatry orienteering - Pribylina (SVK)
28. 6. -    3. 7. 2020 - 5 Days of Italy 2020 - Trento (ITA)
 6. - 10. 7. 2020 - Bubo cup 2020 - Platak & Beli (CRO)
 8. - 12. 7. 2020 - Wawel cup - Krakow (POL)
28. 7. - 1. 8. 2020 - OOcup 2020 - Nantua (FRA)
 7. - 14. 8. 2020 - Mistrovství světa veteránů (masters) včetně doprovodných závodů - Košice (SVK)
19. - 23. 8. 2020 - Hungária Cup - Velence (HUN)
                                   


« zpět