Úprava sprintového mapového klíče ISSprOM 2019

3.3.2022 Roman Zbranek

Úprava sprintového mapového klíče ISSprOM 2019

V lednu letošního roku schválila Mezinárodní federace orientačního běhu (IOF) aktualizaci sprintového klíče ISSprOM 2019 s okamžitou platností pro závody IOF. Implementován bude i na českých závodech.

Nová verze ISSprOM 2019-2 upravuje jen několik mapový značek, zato však poměrně zásadně. Mezi závody, které patří pod hlavičku IOF, se řadí i závody světového rankingu (WRE). Dva tyto sprintové závody se poběží i v Česku, konkrétně v dubnu v Novém Městě na Moravě a v září ve Dvoře Králové nad Labem.

A protože by bylo špatně, aby se některé závody běžely na starém klíči a některé na novém klíči, rozhodla se i sekce OB ČSOS, že chce aplikovat aktualizaci sprintového klíče na všechny závody už od letošního roku. 

Jaké jsou ty nejzásadnější změny? Jsou dvě. Opět se přidává čtvrtý typ hustníků (tmavě zelený) a mění se znázornění víceúrovňových struktur.

  • Tmavě zelený hustník

Jak je vidět na obrázku výše, v novém klíči máme zpátky starý známý nepřekonatelný hustník, který je explicitně zakázáno překonávat a jeho překonání je trestáno diskvalifikací. Naopak hustník, který je zelený (100%) je nově opět možné překovánat, jen bude jeho průchodnost na 0—20 %, což vás výrazně zpomalí.

  • Mapování víceúrovňových prostor a mosty

Co se týče mapování mostů, nově se rozděluje na dvě základní možnosti. Pokud pod ním nejde podběhnout, nepoužívá se tradiční „mostovka“, ale nepřekonatelná zeď. V místech, kde se pod most dá dostat, používáme nově místo mostovky černé trojúhelníky. V následující ukázce tak můžete krásně vidět místa, kde se pod most nedá dostat (okraje mostu jsou nepřekonatelnou zdí a most je vymapován hnědou plochou) a místa, kde se pod most dostanete (okraje jsou černými trojúhelníky, plocha úhlopříčnými šrafy, kde bílá barva znázorňuje možnost běžet dole pod mostem a k ní doplnění další barvy, která informuje o tom, co je za povrch v horní běžecké linii, tj. na mostě). Místo, kde začíná/končí možnost běžet pod mostem, je vyznačeno černou tečkovanou linií.

Pokud vás zajímají další detaily toho, jak mohou vypadat jednotlivé struktury, doporučujeme následující možnosti:

Česká verze mapového klíče, včetně dokumentu popisující změny v klíči a novelizovaná směrnice pro tvorbu a evidenci map by měla být formálně schválena na příštím jednání VV ČSOS v polovině března. 

Pokud se chcete o novém mapovém klíči dozvědět více, doporučujeme Metodickou středu 9. 3., kterou vás bude provázet dvojice Luděk Krtička a Jan Netuka. Během večera by měli probrat jak praktické změny pro závodníky, tak i technické změny pro mapaře.

Jestli jste jedním z pořadatelů sprintových českých závodů v nadcházející sezoně a potřebovali byste pomoci s převodem mapy ze stávajícího mapového klíče do nového, kontaktujte předsedu Organizační a metodické komise Radima Hoška, který vás spojí se zkušeným člověkem na úpravu mapy.


« zpět