Třetí dubnový víkend v oblastech

21.4.2024 Petr Klimpl

Třetí dubnový víkend v oblastech

Třetí dubnový víkend pokračovaly oblastní závody. A je jich dost - v sobotu 11, v neděli pět. Hodně bylo i závodníků, které neodradilo velmi nepříznivé počasí.

Sobota

Praha a Středočeský kraj měly na pořadu dvě sprintová mistrovství, které uspořádal OK Kamenice s centrem v Gymnáziu Nad Alejí v Praze 6. Oba závody se běžely ve vilové zástavbě a na sídlišti, tratě vedly i v parcích, na loukách a v lesoparku. Dopoledne se konalo Mistrovství Pražské, Středočeské a Ještědské oblasti ve sprintu, startovalo téměř 1200 závodníků. Jakub Glonek připravil mapu Libocký dvůr, na které postavil tratě Adam Hájek. V ženách si pro vítězství doběhla Jana Peterová (LPU), která o 12 sekund porazila Vendulu Horčičkovou (LCE), třetí Patricia Nieke (TUR) měla na vítězku ztrátu 70 sekund. V mužích vyhrál Tomáš Kubelka (LPU) s náskokem 49 sekund před Janem Mrázkem (SJC), třetí Tomáš Janovský (PGP) byl o sekundu pomalejší. Odpoledne proběhlo Mistrovství Pražské a Středočeské oblasti sprintových štafet, v kterém běželo přes 100 štafet. Mapu Petřiny Jih připravil opět Jakub Glonek, který také postavil tratě. V DH21 vyhrála čtveřice TAP ve složení Barbora Smolková, Martin Melišík, Jan Melišík a Barbora Housková, druhá byla štafeta DKP a třetí TUR.

V Západočeské oblasti připravili žebříčkovou klasickou trať pořadatelé z Oddílu orientačního běhu Aš. Centrem závodu byla louka nedaleko obce Hůrka. Necelé tři stovky závodníků běžely na mapě Blatná v klasickém podhorském terénu s hustou sítí komunikací, který byl částečně podmáčený, byly tam i lokální kamenné útvary (balvany, skalky). Tratě postavil Karel Pilař. V ženách si pro jasné vítězství doběhla Šárka Vaníková (KSU), druhá byla Daniela Trpáková (DCH) a třetí Jitka Svobodová (VSP). V mužích byl suverénně nejlepší Samuel Jan Janoch (MLA), na druhém a třetím místě skončili Ondřej Sládek (DCH) a Matyáš Bauer (SKV).

Ve Východočeské oblasti byly připraveny dva závody. Dopoledne uspořádal žebříčkovou krátkou trať Sportovní klub Studenec. Přes 900 závodníků čekalo centrum na louce u Obecního domu ve Vřesníku. Běželo se na mapě Skalky 2024 (hlavní kartograf Tomáš Leštínský) v průběžném podkrkonošském lese, kde byla středně hustá síť komunikací, ve většině prostoru byl středně prudký svah s občasnými kameny, skalkami a pozůstatky těžební činnosti (lomy). Tratě postavil Petr Junek. V ženách s velkým náskokem vyhrála Anna Karlová (KAM), druhá a třetí Nikola Zlámalová (SJC) a Kristýna Kolínová (DKP) měly ztrátu necelých pět minut. Závod mužů byl vyrovnanější, nejrychlejší byl Tomáš Novotný (PHK), který o 22 sekund porazil Jana Šedivého (PGP), třetí byl dorostenec Filip Hanuš (VRL) se ztrátou 51 sekund na vítěze. Odpoledne proběhlo Mistrovství Východočeské oblasti ve sprintu, které se běželo v městské části, v parcích a na hřištích města Nový Bydžov. Pro téměř sedm stovek závodníků byla připravena mapa Dycky Bydžov! (autor Petr Čihák), na které připravili tratě Radek Vávra a Jan Čihák. V ženách vyhrála dorostenka Viktorie Vyziblová (SJC), o šest sekund pomalejší byla druhá Jana Semrádová (CHC), třetí skončila další dorostenka Anna Kynčlová (JIL) se ztrátou 23 sekund. V mužích se o vítězství stejným časem podělili Filip Hanuš (VRL) a Jeroným Kamenický (TUR), třetí skončil ukrajinský závodník Ivan Drach (PHK) se ztrátou 18 sekund.

Společný závod měly oblasti Vysočina a Jihočeská. Klasická trať byla pro Vysočinu mistrovstvím oblasti, pro Jihočeskou oblast pak šlo o žebříčkový závod. Pořadatelé ze Spolku Orientačních Sportů Jindřichův Hradec zvolili za centrum Kunějov, závodním prostorem byly lesní porosty v prostoru Kunějov – Dobrá Voda – Číměř – Kunějovské Samoty – Kunějov, kde byl kopcovitý terén České Kanady s několika vrcholy, v části prostoru byly kameny, skalky i neschůdné skály spolu s kamenitou podložkou, porosty se střídaly od vzrostlých buků, přes smíšený po jehličnatý les, v některých částech byly hustníky, v nižších partiích byly bažinky a lužní porost. Pro necelých 400 závodníků připravil mapu Chogori Kunějov Jan Beneš, tratě na ni postavil Michal Nouza. Na trati žen jasně dominovala Kamila Gregorová (SJH), druhá skončila Klára Bořilová (TBM) a třetí Ema Pračková (TAP). Také závod mužů měl jasného vítěze, s přehledem vyhrál Marek Prášil (SJI), druhý skončil Tomáš Bořil (TBM) a třetí Jaroslav Vítek (SJI).

V Mořkově se uskutečnilo Mistrovství Moravskoslezského kraje na klasické trati, které připravil SKOB Frýdek-Místek. Dvě stovky závodníků čekala mapa Pod Huštýnem 2024 (revize Michal Bjolek, Martin Chudík, Petr Konůpka a Vlastimil Mutina). Tratě postavil Petr Konůpka v kontinentálním svažitém terénu, místy tam byl les po těžbě. V D21 vyhrála s velkým náskokem Alena Kovalčíková (AOP), druhé místo obsadila Karolína Rychlá (AOP) a třetí byla Zuzana Weissová. V mužích si pro jasné vítězství doběhl Pavel Rychlý (KRN), druhý Juraj Bencúr (AOP) na něj ztratil šest minut, třetí Jan Fousek (MOV) měl ztrátu devět minut.

Dva mistrovské závody byly připraveny v Hanácké oblasti, oba uspořádali pořadatelé z TJ Sokol Plumlov s centrem na fotbalovém hřišti v Alojzově. V okolí byl porostově pestrý les, který byl mírně kopcovitý, byly v něm terénní tvary (jámy, rýhy) i hustá síť komunikací, místy byl sezónní podrost. Dopoledne proběhlo za účasti 350 závodníků Mistrovství Hanácké oblasti na krátké trati. Běželo se na mapě Spálený (mapoval Bob Háj), stavitelem tratí byl Karel Otruba. V ženách vyhrála Helena Burdová (UOL) o 45 sekund před svou klubovou kolegyní Terezou Paulíčkovou, třetí Jana Matoušková (STE) už měla ztrátu větší. V mužích obsadili první dvě místa Štáblovi (KSU), vyhrál Patrik s náskokem 27 sekund před Adamem, třetí Jindřich Beneš (SSU) měl ztrátu na vítěze 44 sekund. Odpoledne se konalo Mistrovství Hanácké oblasti štafet. Stavitelé tratí Johana Otrubová a Karel Otruba měli k dispozici opět mapu Spálený, startovalo je 60 štafet. V ženách s velkým náskokem vyhrála štafeta UOL (Johana Matoušková, Viktorie Smékalová, Lenka Krejčí), v mužích byla nejlepší trojice KSU Adam Štábl, Zdeněk Janů a Alexandr Jordán.

Žebříčkový závod Valašské oblasti ve sprintu proběhl na Slovensku, Slovan Luhačovice se pořadatelsky spojil s Klubem orientačného behu Sokol Pezinok (pro slovenské závodníky to bylo Mistrovství Slovenska ve sprintu). Závod proběhl v Trenčíně s centrem v Okruhovém Domě Armády. Běželo se na mapě, kterou připravili Michal Tomašovič a Vladislav Piják v převážně městské zástavbě centra Trenčína a v lesoparku v okolí Trenčianskeho hradu, tratě postavila Barbora Pijáková. Startovalo více jak stovka českých závodníků (a přes 300 závodníků ze Slovenska). Ve Valašském žebříčku v ženách vyhrála Iva Kavánková (TZL) o minutu před Michaelou Dittrichovou (LCEú, třetí skončila Dagmar Hubáčková (LCE), v mužích byl první Roman Zbranek (TZL) s náskokem 26 sekund před Tomášem Vlčkem (VIC), třetí Peter Glončák (LCE) měl za vítězem odstup 44 sekund. Mistry Slovenska se stali Barbora Matejková a Palo Bukovac.

Třetí závod Jihomoravské ligy připravili pořadatelé z KOS TJ Tesla Brno. Krátká trať měla centrum v motokrosovém areálu ve Vranovském žlebu. V okolí byl fyzicky náročný kopcovitý terén, les byl porostově rozmanitý od dobře průběžného až po rozsáhlé pasáže se sníženou viditelností i průběžností, místy byly svahové skály. 450 závodníků čekala mapa Machatkova cesta (mapoval Petr Matula), tratě na ní postavil Petr Horvát. V ženách byla nejlepší 1. Markéta Kaiser (ZBM), 14 sekund za ní zaostala druhá Barbora Zháňalová (také ZBM), třetí Hana Hlavová (TBM) měla ztrátu tři a půl minuty. Na trati mužů byl nejrychlejší dorostenec Martin Bulička (ZBM), druhý Jan Klusáček (OSN) za ním zaostal dvě a půl minuty, třetí Alexandr Jordanov (ZBM) byl ještě o minutu pomalejší.

Neděle

V Jihočeské oblasti proběhly dva závody, oba upořádali pořadatelé z TJ OB České Budějovice s centrem na louce u rybníka Šnekl v Olešníku, Stará Obora. Dopoledne se běžela krátká trať, která se počítala do žebříčku Jihočeské oblasti i do žebříčku oblasti Vysočina. Startovaly necelé tři stovky závodníků, pro které postavila tratě Lenka Míková na mapě Olešnický (mapovali Libor Pecháček, Zdeněk Blabla a Zdeněk Mágr, revizi provedli Zdeněk Mágr a Josef Hejzlar) v mírně svažitém terénu kolem vrchu Olešnický s množstvím porostových a morfologických detailů, vodotečí a melioračních rýh a se středně hustou sítí komunikací. V ženách vyhrála Lenka Voštová (SHK) s náskokem tří minut před Jitkou Novotnou, třetí byla Klára Počtová (OPI) už s větší ztrátou. V mužích vybojoval druhé víkendové vítězství Marek Prášil (SJI), opět s dost velkým náskokem skoro čtyř minut před Matějem Cíchou (TTR), třetí skončil Adam Vaněk (OPI) se ztrátou necelých šesti minut. Odpoledne proběhl veřejný závod tříčlenných štafet na mapě Švadlenovka, tratě postavil Radek Teringl ve stejném terénu jako byla dopolední krátká trať. Startovalo přes 30 štafet. V DH21 vyhrála štafeta SJH ve složení Petr Nouza, Jitka Novotná a Tomáš Parkan.

V západních Čechách uspořádal druhý víkendový závod opět Oddíl orientačního běhu Aš s centrem na louce nedaleko obce Hůrka. Skoro 250 závodníků zase čekala klasická trať na mapě Blatná v klasickém podhorském terénu s hustou sítí komunikací, který byl částečně podmáčený, byly tam i lokální kamenné útvary (balvany, skalky), tratě postavil Karel Pilař. Na trati žen byla nejlepší Šárka Vaníková (KSU), se šestiminutovou ztrátou za ní skončily druhá Laura Kulová a třetí Jana Hynková (obě ONO).

Dva závody na krátké trati byly v Ještědské oblasti s centrem v Rumburku, oba uspořádal ZOOB Rumburk ve spolupráci s německým klubem OL Team Wehrsdorf. Mapy na dopoledne i odpoledne připravil Josef Rančák, dopoledne běželo více jak šest stovek závodníků na mapě Harta-západ, odpoledne pak o stovku závodníků méně na mapě Harta-východ. Tratě obou závodů postavili Petr Novák, Leoš Havel a Harald Männel v lese s rozdílnou průběžností, kde byla střední hustota cest, místy byl obtížněji průchodný podrost a podmáčený terén, v lese byly různé terénní tvary. Dopoledne vyhrála v ženách Patricia Nieke (TUR) s náskokem jedné sekundy před svou klubovou kolegyní Janou Pekařovou, třetí místo obsadila Němka Lone Constanze Pompe (SV Robotron Dresden) se ztrátou více jak dvě minuty na vítězku. Na trati mužů dominoval Němec Marek Pompe (SV Robotron Dresden), druhý Pavel Kubát (PHK) měl ztrátu necelou minutu, třetí byl další Němec Konstantin Kunckel (USV TU Dresden) se ztrátou dvě a půl minuty na vítěze. Odpoledne v ženách vyhrála Jana Pekařová, necelé dvě minuty zpět byla Němka Marlene Fritz (OL-Team Filder), třetí Patricia Nieke byla ještě o minutu pomalejší. V mužích se na prvních třech místech umístili stejní závodníci jako dopoledne - vyhrál Pavel Kubát o necelou minutu před Konstantinem Kunckelem a o dvě minuty před Markem Pompem. V mužích na hodně dlouhé trati vyhrál Petr Bořánek (VSP) a 44 sekund před Janem Janochem Samuelem (MLA), třetí Viktor Havlíček (BSO) ztratil na vítěze 82 sekund.

Výsledky všech závodů najdete v IS ORIS.


« zpět