Středoevropský pohár dorostu v Polsku

3.4.2022 Petr Klimpl

Středoevropský pohár dorostu (CEYOC) proběhl v Polsku, centrem byl Olkusz nedaleko Krakova.

Českou republiku reprezentovali závodníci z jednotlivých TSM. CEYOC Na startu bylo ve čtyřech dorosteneckých kategoríí necelých 300 závodníků, z toho více než sto z České republiky.

Sprint

V pátek odpoledne byl na pořadu sprint ve městě Olkusz. Tratě postavil bývalý polský reprezentant Rafał Podziński v městském terénu, který se skládal ze dvou různých oblastí - typická polská rezidenční čtvrť a stará čtvrť města. Závod měl trochu organizační problémy - nehlídaly se zakázané prostory, jedna kontrola nerazila (některé závodnice vystály frontu na kleště, jiné běžely bez oražení), navíc na čerstvě napadlém sběhu to dost klouzalo. V M16 vyhrál skoro o půl minuty Maďar Martin Csoboth před Janem Štěpánkem, v závěru první desítky skončilo trio českých závodníků Ondřej Brosch, Vladimír Srb a Filip Hanuš. Ve W16 byla nejrychlejší polská reprezentantka Antonina Slonska, české trio Julie Bambousková, Sheila Havrdová a Kateřina Štěpová obsadilo 8. - 10. místo. V W18 deklasovala své soupeřky Maďarka Rita Máramarosi, která porazila své soupeřky na 2. a 3. místě (Lucii Dittrichovou a Michaelu Novotnou) o dvě minuty, šestá byla Kristýna Matyášová, osmá Valentina Batani a devátá Michaela Srbová. Výsledky v M18 ovládli čeští závodníci, na prvních pěti místech skončili Martin Kabát, Daniel Bolehovský, Martin Gajda, Matěj Tkáč a Matěj Waldhauser, v první desítce ještě skončili Tobias Pekárek, Tomáš Dohnálek a Vojtěch Orany.

Krátká trať

Sobotní krátká trať se běžela v Rodaki, tratě postavil další reprezentant Wojciech Dwojak. V lese byly skalních útvarů - skály, skalní srázy, skální věže - a také řada terénních tvarů. Průběžnost byla od velmi dobré až po omezenou díky husté vegetací. V M16 vyhrál Bartłomiej Maciejewski s minutovým náskokem před Davidem Ellederem, třetí byl Jan Štěpánek (6. Filip Schwab, 7. Jiří Račanský, 8. Jan Čihák, 9. Václav Pernička). V M18 ovládli pořadí na prvních šestí místech opět čeští závodníci - 1. Tobias Pekárek, 2. Martin Gajda, 3. Martin Kabát, 4. Tomáš Prášil, 5. Daniel Bolehovský, 6. Ondřej Gryc (8. Jakub Račanský, 9. Matěj Tkáč, 10. Štěpán Waldhauser). V W16 obsadily první dvě místa Viktorie Škáchová a Kateřina Doušková, čtvrtá byla Barbora Holasová (7. Sheila Havrdová, 8. Julie Bambousková, 10. Barbora Chrástová). V W18 vyhrála Michaela Novotná, páté místo obsadila Lucie Dittrichová (6. Magdalena Cetlová, 9. Soňa Pesničáková).

Štafety

Nedělní štafety (Ogrodzieniec Krępa) postavil Jacek Morawski v úplně jiném typu terénu. Rovinatý les byl bohatý na hustníky a paseky, v terénu byla hustá síť cest. Tratě byly hodně dlouhé. V M16 byla jasně nejlepší štafeta Maďarska, před Německem a další štafetou Maďarska, čtvrté místo obsadila tým TSM Ještědské oblasti (Tomášek, Patka, Mairich), pátá byla štafeta TSM Valašsko a šestá TSM Jižní Morava. Také v W16 byla nejlepší štafeta Maďarska, se ztrátou necelých dvou minut byla druhá štafeta TSM Praha (Bambousková, Štěpová, Škáchová), třetí bylo Německo, na pátém místě doběhla štafeta TSM Pardubice a na šestém TSM Ještědské oblasti. Ve W18 vyhrálo Maďarsko před Německem, třetí byla štafeta TSM Valašsko (Batani, Procházková, Dittrichová), čtvrté místo obsadil tým TSM Ještědské oblasti, pátá byla štafeta TSM Jižní Morava a šestá TSM Ještědské oblasti. V M18 ovládly pořadí české štafety, vyhrála jasně štafeta TSM Praha (Bolehovský, Kabát, Gajda), na dalších místech skončily týmy TSM Ještědská oblast, TSM Jižní Morava, TSM Pardubice, TSM Valašsko a béčko TSM Ještědské oblasti.