Štafetové závody v roce 2021

24.2.2021 Petr Klimpl

Štafetové závody v roce 2021

Budou vůbec letos o-štafety? To je otázka, na kterou nyní nikdo nezná odpověď. Sezóna 2021 je ale naplánována.

Závod jednotlivců se dá i za přísných režimových opatření uspořádat, protože se startuje individuálně. Štafety ale mají start hromadný, což je kouzlo těchto závodů. Nyní však je právě hromadný start velkou překážkou...

Při plánovaní sezóny už sekce OB nezahrnula do štafetového kalendáře původně plánované závody v březnu (Jarní pohár v Hradci Králové) a v dubnu (Mistrovství Moravy v Brně). Štafetová sezóna by tak měla začít v květnu a vyvrcholit na podzim. Ovšem uvidíme, co nám Covid-19 umožní.

 

Česká liga klubů, Český pohár štafet 2021

1.   8. 5.  ČLK – štafety (B)                           ČPŠ  SJI
2.  9. 5.  ČLK – štafety (B)                           ČPŠ  SJI
3.  23. 5.  ČLK – Mistrovství ČR sprintových štafet (A) STE
4.  25. 9.  ČLK – štafety (B)                           ČPŠ  SJC
5.  26. 9.  ČLK – štafety (B)                           ČPŠ  SJC
6.  9. 10. ČLK – Mistrovství ČR štafet (A)             ČPŠ  AOP
7.  10. 10. ČLK – Mistrovství ČR klubů (A)                AOP

Ze 7 závodů České ligy klubů by se každému klubu mělo počítat 5 nejvyšších bodových hodnot. Český pohár štafet má o dva závody méně, každé štafetě se počítají tři nejvyšší bodové hodnoty.

Pojďme se podívat, kde by se letos ve štafetových závodech mělo závodit.

8. 5. 2021 - Český pohár štafet, Česká liga klubů (B), OK Jihlava
Jihlavští pořadatelé vybrali pro závod štafet lesní komplex v okolí Čeřínku (Cejle, Dolní Cerekev, Nový Hojkov, Rohozná). Popis terénu je následující: Zvlněný terén, 600 - 750 m n. m., porostově rozmanitý les s proměnlivou průběžností, většinou těžší podložka (podmáčená místa, klacky, kameny), množství kamenů a kamenných polí. Přechozí mapy v tomto prostoru byly Čeřínek 761 m n.m. a Mešnice 753 m n.m., na kterých se v roce 2008 běžely závody Českého poháru. Novou mapu připravuje Zdeněk Rajnošek, tratě staví Jaroslav Zeman. Centrem je louka Horních Hutích.

9. 5. 2021 - Český pohár štafet, Česká liga klubů (B), OK Jihlava
Také druhý závod květnového dvojzávodu štafet připravili jihlavští pořadatelé. A charakteristika závodu (prostor, centru, terén, mapař) je stejná jako o den dříve.

22. 5. 2021 - Mistrovství sprintových štafet, Česká liga klubů (A), SK SKI-OB Šternberk
Den po mistrovském závodě ve sprintu čeká naše nejlepší závodníky šampionát sprintových štafet. Závod zavede závodníky do Litovle, kde je čekají tratě v historické městské zástavbě s typickým systémem vodních kanálů (Hanácké Benátky) a v přilehlých parcích a sídlištích. Tento terén ještě nikdy nebyl zmapován pro orientační běh. Mapu připravuje Jan Fátor, tratě stejně jako předchozí závod ve sprintu staví Robert Binar a Petr Skyva. Centrum závodu je situováno do areálu TJ Tatran Litovel. 

25. 9. 2021 - Český pohár štafet, Česká liga klubů (B), Sportcentrum Jičín
První podzimní štafetový závod pořádá Sportcentrum Jičín v podkrkonošském terénu, kterému dominuje vrch Bradlo s prudkými svahy a kamenitou podložkou, střední část je rovinatá, severní středně kopcovitá s mnoha údolími; v prostoru se nachází řada kamenných, terénních i porostových detailů, je tam hustá síť komunikací. Prostor závodu je mezi Zadním Mostkem, Debrným, Vestřevem a Dolní Olešnicí, centrum závodu bude na louce u silnice spojující Mostek a Dolní Olešnici. Mapu pro závod připravuje Ondřej Prášil (předchozí mapa v tomto prostoru z roku 2008 měla název E5 – Bradlo), tratě staví Ivana Fujáčková.

26. 9. 2021 - Český pohár štafet, Česká liga klubů (B), Sportcentrum Jičín
Také druhý závod záříjového dvojzávodu štafet připravili jičínští pořadatelé. A charakteristika závodu (prostor, centru, terén, mapař) je stejná jako o den dříve, mění se jen stavitel tratí, kterým je Miroslav Kovář.

9. 10. 2021 - Mistrovství ČR štafet, Český pohár štafet, Česká liga klubů (A), Orientační běh Opava
Řadě závodníků dobře známý v lese jižně od Vidnavy (Kobylá nad Vidnávkou, Velká Kraš, Vidnava, Stará Červená Voda, Černá Voda) bude dějištěm štafetového mistrovství. Opavští pořadatelé zvolili za centrum louku v katastru obce Kobylá nad Vidnávkou. Štafety čeká závod ve středně členitém terénu se spoustou terénních tvarů (od přírodních po umělé), jsou tam kameny, skalky, lomky, prohlubně, bažinky, meliorační rýhy, porostové detaily a také zbytky po těžbě. V terénu byla již celá řada map, těmi posledním pak byly mapy Venušiny misky z let 2016 a 2017 (řada překrývajících se map použitých na jednotlivé etapy Grand prix Silesia). Mapu pro mistrovský závod připravuje stejně jako předchozí mapy v tomto prostoru Zdeněk Lenhart, tratě staví Luděk Valík.

10. 10. 2021 Mistrovství ČR klubů, Česká liga klubů (A), Orientační běh Opava
Prestižní šampionát proběhne ve stejném prostoru a ze stejného centra jako den předtím mistrovský závod štafet. Charakteristika terénu je tedy stejná, stejný je i mapař a jiný je jen stavitel tratí, je jím Miroslav Hadač.

 


« zpět