SK Praga opět první ve sprintových štafetách

24.5.2015 Petr Klimpl

Štafeta SK Praga obhájila titul v Mistrovství ČR sprintových štafet, které se konalo ve Valašském Meziříčí.

Pořadatel (Magnus Orienteering), centrum, terén i údaje o mapě - to vše bylo totožné jako v sobotním závodě ve sprintu. Sprintovou štafetu tvoří dvě ženy a dva muži, sled úseků je D-H-D-H. V noci dost pršelo, i na startu bylo chladno a zpočátku i deštivo. Závody byly ve všech kategoriích hodně dramatické. Tratě byly daleko běžečtější než v sobotu (také plotů v terénu bylo méně), ale chyby se tam daly dělat také. V na první pohled nepříliš zajímavém terénu se podařilo nakonec podařilo postavit zajímavé tratě.

Na prvním úseku dospělých za to hned od počátku vzala Eva Kabáthová (ZBM A), po celý úsek běžela v čele a na předávku doběhla skoro s půlminutovým náskokem před Martou Fenclovou (LPU A), další čtvrt minuty ztrácela Markéta Tesařová (ZBM D), pak následovaly štafety PHK, TUR a PGP, z favoritů nabrala malou ztrátu štafeta ZBM. Na druhém úseku sobotní vítěz Adam Chloupek (ZBM) náskok ještě navýšil, v cíli se objevil o 36 sekund před Janem Petrželou (PHK), těsně za ním předávali Matěj Kamenický (LPU A), Patrik Horák (TUR) a Radek Nožka (LPU B), štafety PGP a SJC už ztrácely více než minutu. O titulu pro ZBM se zdálo rozhodnuto. Ale to se nelíbilo sobotní mistryni Denise Kosové (PHK), která jasně nejlepším časem na úseku posunula tým PHK na první místo, ovšem jen s malým náskokem před ZBM, kde druhý úsek běžela Adéla Indráková. Na třetím místě spolu doběhly štafety PGP (výborně běžící Martina Tichovská) a Jana Knapová (LPU), těsně následovány TUR (Michaela Omová) a dalšími. Když pardubický David Procházka brzy ztratil kontakt s čelem, bylo jasné, že se o medailích rozhodne mezi Jakubem Kamenickým (PHK), Milošem Nykodýmem (ZBM) a Janem Procházkou (PGP), tedy trojicí těch, kteří v sobotu neměli všechny kontroly v pořádku a byli disk. Nykodým brzy dostihl Kamenického, ten mu po chvíli společného běhu nestačil. Ale zezadu se doslova řítil Procházka. Na veřejném úseku ztrácel přes 10 sekund, ale v závěru měl nejvíce sil (a zvolil i lepší postupy) a doběhl první a tým PGP tak obhájil loňské vítězství, byť letos to bylo daleko těsnější než loni. Složení vítězného týmu bylo Martina Matějů, Jan Flašar, Martina Tichovská a Jan Procházka. Také pořadí na druhém a třetím místě bylo stejné jako loni - stříbro získala štafeta ZBM ve složení Eva Kabáthová, Adam Chloupek, Adéla Indráková a Miloš Nykodým s odstupem 7 sekund a bronz štafeta PHK (Monika Topinková, Jan Petržela, Denisa Kosová a Jakub Kamenický), jejíž ztráta po chybě v závěru byla nakonec přesně minutu a jen těsně odolala velkému závěrečnému náporu finišmenů TUR (4.), SJC (5.) a LCE (6.), v TOP 10 ještě skočily štafety LPU A, ZBM B, AOP a LPU B.

Také v dorostu získala zlato štafeta PGP. Po prvním úseku vedla štafeta TRI (Argalášová) těsně před LPU (Kopecká) a ZBM (Firešová), mírně ztratily favorizované štafety PGP a PHK, hodně pak spolufavorité JPV a hlavně SJI. Na druhém úseku šel jasně do čela Semerád (PGP), za ním doběhl Dekrét (ZBM), ale neměl ražení v pořádku a tak tato štafeta z boje o medaile vypadla. Štafety na 2. - 4. místě měly odstup více než půl minuty, na druhém místě předával tým PHK (Starý), třetí SHK (Netuka) a čtvrtý LPU (Rusin). Na třetím úseku ještě PGP (Janovská) náskok o sekundu navýšila, druhá byla stále štafeta PHK (Novotná), na třetí místo se posunula štafeta LPU (Rückerová), na 4. místo pak štafeta JPV (Janošíková), hodně stáhla i štafeta SJI (Čechová). Na posledním úseku běžel výborně finišmem PGP (Navrátil) a v cíli byl náskok vítězné štafety (Eliška Sieglová, Antonín Semerád, Kateřina Janovská a Šimona Navrátil) 37 sekund. O druhé místo se bojovalo, chvíli vedl Vandas (PHK), pak dlouho Fencl (LPU), ale v závěru měl více sil hradecký závodník a štafeta PHK ve složení Chaloupská, Starý, Novotná a Vandas) získala stříbro, bronz vybojovala štafeta LPU ve složení Kopecká, Rusin, Rückerová a Fencl. Na dalších místech v TOP 10 skončily štafety JPV, TRI, SJI, PGP B, LCE, AOP a CHC.

Běželi i veteráni, byť počet startujících štafet nebyl velký. V jednotlivých kategoriích vyhrály štafety: DH140 - VZA, DH180 - PGP, DH220 - MLA a DH240 - TZL.

Diváci v cíli opět mohli sledovat boje na velkoplošné obrazovce, kde se promítaly postupy GPS (byť ta několikrát vypadly), bylo to zajímavé a dramatické. Organizačně vše opět klapalo, pořadatelé z ASU opět dokázali, že pořádat závody umějí.