Síň slávy českého OB: Svatava Nováková

25.11.2019 Petr Klimpl

Síň slávy českého OB: Svatava Nováková

Svatava Nováková vstoupila na vyhlášení o-ankety v Jablonci nad Nisou do síně slávy Českého svazu orientačních sportů.

Svatava Nováková (roz. Vanclová) se narodila v roce 1953 ve Vrchlabí. Tam začala také dělat své sportovní krůčky, její zájem byl nasměrován nejprve k lyžování. Posléze se ale vypracovala v závodníci, která vybojovala medaili na MS, a po ukončení kariéry se vrhla na trenérství.

O tom, že se bude věnovat orientačnímu běhu, rozhodl pan Bohumil Zemánek, který jí ukázal krásu tohoto sportu. Vrcholová sportovní forma ji pak potkala při studiu na FTVS UK v Praze, kde trénovala a závodila v oddíle OB Slavie VŠ Praha. Další rozhodující muž její sportovní kariéry byl Honza Novák, osobní trenér a později manžel. Pod jeho vedením se stala stálou členkou reprezentačního družstva Československa, patřila k jeho oporám a vzhledem ke své výkonosti a univerzálnosti startovala na několika MS, jak v OB, tak v LOB. V tomto období také dosahovala nejlepších výsledků, v roce 1980 získala spolu s Gavendovou a Ticháčkovou bronzovou medaili ve štafetovém závodě při MS v lyžařském OB ve Švédsku. Nejvíce asi lituje toho, že v závodě štafet (Nováková, Handzlová, Janotová) při MS OB 1979 ve Finsku jí utekla medaile o několik sekund. Ještě dvě kontroly před cílem to vypadalo na zlato!

Po skončení reprezentační kariéry v roce 1981 se vrhla na trénování, v letech 96-97 vedla českou reprezentaci v OB. Z WMOC 1994 ve Skotsku si přivezla bronzovou medaili v kategorii W40. Je stálou členkou agilního oddílu OB Slovan Karlovy Vary, kde předává své zkušenosti především mládeži. Na závodech se i ve svých letech objevuje stále usměvavá a odváží si výborná umístění v kategorii D60 i D65.

Spousta orienťáků ji navštěvuje v místě trvalého bydliště na Božím Daru v Krušných horách, kde společně s manželem Honzou vybudovali a provozují areál NOVAKO. Spousta sportovců si nemůže vynachválit jejich trenérské rady, servisní služby a „novakovskou“ pohostinnost.


« zpět