Šampióny na klasice Denisa Kosová a Baptiste Rollier

27.9.2015 Petr Klimpl

Vrchol domácí o-sezóny Mistrovství a Veteraniádu ČR na klasické trati připravili pořadatelé z Klubu vytrvalostních sportů Šumperk. Mistrovské tituly získali Baptiste Rollier a Denisa Kosová (foto).

Sobotní semifinále i nedělní finále proběhly v podhůří Jeseníků, kde 1200 závodníků čekal horský převážně jehličnatý les v nadmořské výšce cca 700 - 960 m n.m. Průběžnost lesa byla v jednotlivých částech různá - od zcela čistých partií až po orientačně velmi náročné části horských hustníků. V terénu byly i skály, skalky, kameny atd. V prostoru byla průměrně hustá nepravidelná síť komunikací všech typů. Údolní části lesa byly občas podmáčené se špatnou viditelností a s množstvím bažinek, melioračních rýh a potůčků. Terén byl bohatý na detaily terénních i porostových typů (skalky, kameny, kupky, světlinky, hustníčky, bažinky, plošinky, výrazné stromy, vývraty, atd.). Běžecká podložka byla dost těžká - odpovídala horskému lesu. V terénu se nebyl téměř žádný sezónní porost a podrost. Moc pěkné centrum bylo v lyžařském areálu Klepáčov u chaty Kamzík. Mapy připravil Luděk Krtička, tratě postavili Zdeněk Janů a Jaromír Šrámek. Tratě prověřily fyzičku a správnou volbu postupů i volbu konkrétní průběžnost terénu, některé tratě se moc líbily, některé naopak vůbec ne (hlavně některé sobotní tratě veteránů), celkově ale velmi dobře odpovídaly standardům závodu na klasické trati. Šampionátu po oba dny přálo počasí, sice moc teplo nebylo, ale nepršelo (byť to v neděli ráno hrozilo), občas vykouklo i sluníčko.

V sobotu bylo semifinále, v kterém se bojovalo, kdo bude v neděli běžet v kterém finále. Většina favoritů bez problémů postoupila, občas se ale některé známé jméno překvapivě do A finále neprobojovalo (H21 - Minář, Mrázek, Hadač, J. Kamenický, Zvěřina, D21 - Macínská, Krafková, D16 - Malinová, Plhalová, H16 - Bořánek, Dekret, Pavlovec, D20 - Hlubučková, Bořánková, H20 - Illner, atd.). V ženách jednotlivé rozběhy vyhrály Eva Kabáthová, Markéta Tesařová, Lenka Poklopová a Daniela Čepová (tři závodnice ZBM), v mužích pak Baptiste Rollier, Vojtěch Král, Pavel Kubát a Jan Petržela (tři závodníci PHK).

Nedělní finále mělo start dost daleko a vysoko (za motorestem Skřítek), takže kratší tratě už moc stoupání neměly, závodníci na delších tratích si ho však užili požehnaně (parametry áčkových finále mužů a žen byly - 15,1 km, 620 m, 27 k resp. 10,2 km, 270 m a 19 k). Obdobné rozdíly byly i orientační náročnosti. Zatímco kratší tratě moc voleb postupů neměly, na těch delších a nejdelších se pak mezi řadou kontrol volby našly.

V ženách vedla do osmé kontroly Jana Knapová (LPU), pak však udělala tříminutovou chybu a od deváté kontroly až do cíle pak byla nejlepší Denisa Kosová (PHK), její náskok v cíli před druhou Knapovou pak byl přesně 100 sekund. Třetí místo obsadila Dana Šafka Brožková (SJC), která měla na vítězku ztrátu 3:39 min., za ní se na čtvrtém až šestém místě srovnala trojice ZBM v pořadí Eva Kabáthová (obhájkyně titulu), Barbora Hrušková a Lenka Poklopová.

10. Jakobová Adélka          SK Praga                 83:27   + 7:44

V mužích do závodu pro zdravotní problémy nenastoupil obhájce titulu Jan Šedivý. Na 5. kontrole se do vedení dostal Švýcar Baptiste Rollier (PHK), který pak exceloval po trati až do cíle a s přehledem si doběhl pro mistrovský titul, když za sebou nechal vyrovnaně běžícího Janu Procházku (PGP) o 2:20 min. Bronzovou medaili vybojoval Pavel Kubát (PHK), který na vítěze ztratil čtyři a půl minuty, na dalších místech se seřadili Maďar Áron Bakó (4.), pátý Daniel Hájek (ZBM) a šestý Jan Petržela (PHK).

10. Nožka Radek              OK Lokomotiva Pardubice 104:32   + 10:31

V mladších dorostenkách o titul bojovaly po celou trať dvě závodnice, střídaly se ve vedení, nakonec rychlejším závěrem získala zlato Tereza Janošíková (UOL), 39 sekund za ní zaostala druhá Barbora Chaloupská (PHK), bronzovou medaili si odvezla Anna Kopecká (LPU). Ve starších dorostenkách vybojovala zlato podle očekávání jihlavská Tereza Čechová a to zcela suverénně, když vedla po celý závod a v cíle měla náskok před druhou Klárou Novotnou (PHK) přes dvě a půl minuty, třetí Kateřina Argalášová (TRI) pak ztratila čtyři a půl minuty. V juniorkách vybojoval titul po celou trať vedoucí Anna Štičková (LLI), stříbrná Gabriela Hiršová na ní ztratila 1:38 min., dalších 10 sekund zpět zůstala Maďarka v dresu BBM Virág Weiler. V H16 byl nejrychlejší choceňský Tomáš Křivda, který běžel výborně po celou trať a v cíli měl velký náskok. Druhého nejlepšího času dosáhl maďarský dorostenecký reprezentant Mihály Ormay (ten se do ale do konečného pořadí M ČR nepočítal) a tak stříbro patřilo Janu Rusinovi (LPU) a bronz Šimonu Chvátilovi (PHK). Ve starších dorostencích se vedení vystřídala trojice Vojtěch Sýkora (LCE), Otakar Hirš (ZBM)a Filip Wolf (TUR), ve druhé polovině byl nejrychlejší luhačovický závodník a vyhrál o 59 sekund před Hiršem a o 1:28 min. před Wolfem. Závod juniorů byl dost vyrovnaný, v cíli byl první turnovský Patrik Horák, se ztrátou 36 sekund skončil druhý dlouho vedoucí Vojtěch Kettner (KAM), bronz získal Matouš Fürst (LLI), který na vítěze ztratil přesně minutu.

O vítězství se bojovalo i ve velmi početně a kvalitně obsazené Veteraniádě ČR. V jednotlivých kategoriích vítězství získali:
D35: Kateřina Kašková (CHA)
D40: Dagmar Podmolíková (TZL)
D45: Hana Holinková (ZPV)
D50: Iva Vavrysová (LCE)
D55: Jana Juračková (LPU)
D60: Jitka Kabáthová (ZBM)
D65: Dana Dohnalová (VSP)
D70: Pavla Stará (BOV)