Rozhovor na aktuální téma

14.10.2020 Test

Rozhovor na aktuální téma

Předseda sekce orientačního běhu Petr Klimpl odpověděl na několik otázek týkajících se aktuálních témat českého orienťáku.

Myslíš, že si v letošním roce ještě zazávodíme?
Nechci být špatným prorokem, ale letos si na oficiálních závodech už nezazávodíme. Snad na nějakých zimních ligách na konci roku…

V informačním systému ORIS je spousta závodů přeškrtnuta, letos se neuskutečnilo přes 2/3 plánovaných závodů. To ovlivní určitě i další sezónu, třeba Ranking a licence.
Ranking byl přepočten k 14. březnu 2020, což je datum, kdy skončily přestupy a kdy byla dokončena řádná registrace. Další přepočet bude proveden k 30. listopadu 2020, kdy budou započteny do Rankingu výsledky všech závodů z roku 2019 a závody z roku 2020 konaných po 27. srpnu 2020 (koeficienty M ČR sprint, klasická a krátká trať 1,08; všechny ostatní závody 1,00), přičemž se nepočítají výsledky vícedenních závodů v roce 2020. Bude počítáno 8 nejlepších výsledků za posledních 24 měsíců. Nastavení Rankingu pro jednotlivé závody probíhalo průběžně z důvodu probíhajících přesunů závodů. Započítány budou všechny oficiální závody, tedy ty, které nám dovolí uspořádat aktuální doba do 17. listopadu.

A licence?
Vedení sekce OB vydalo sdělení, v němž informovalo, jak se bude postupovat s licencemi pro rok 2021. Vzhledem ke zrušení řady soutěží sekce OB v roce 2020 bylo rozhodnuto o prodloužení platnosti licencí získaných v roce 2019 až do konce roku 2021. Dále budou uznány licence získané na M ČR 2020 a také licence z oblastních žebříčků, který bude sestaven z oblastních závodů, které proběhnou nejpozději do 17. 11. 2020.

To ale bude znamenat, že příští rok bude více licencí…
Ano, je tomu tak. Ale nechtěli jsme nikoho poškodit tím, že bylo málo soutěží a on si to áčko nemohl obnovit. Udělali jsme si statistiku ze stávajících stavů oblastních žebříčků a proběhlých M ČR a vyšlo nám, že počet licencí B bude zhruba stejných jako letos. Dost se ale zvedne počet licencí A, třeba v kategorii H18 bude mít tuto licenci více než 70 závodníků. To přinese určité komplikace v zažitých kolejích v soutěžích, ale s tím se určitě nějak vyrovnáme.

Přesto se mohlo stát, že z vážných důvodů někdo nemohl závodit a získat licenci. Budete to řešit?
V našich řádech je institut mimořádného přidělení licence. Zdůvodněné žádosti se dávají do konce února daného roku. I v roce 2021 tedy bude možné požádat o mimořádné přidělení licence.

Licence se budou získávat z oblastních žebříčků. Ve většině oblastí je odběháno pět a více závodů, ale v Praze a ve středních Čechách byly jen tři závody. Je to dostatečný počet na vybojování nejvyšší licence v žactvu a dorostu?
Není to ideální, ale marně jsme hledali nějaké jiné lepší řešení. To, co jsme zvolili, je nejlepší z těch špatných.

Pojďme jinam. O-veřejnost dlouho žila v naději, že na konci října proběhne Euromeeting. V minulých dnech byl zrušen…
Organizační výbor pod vedením Honzy Picka připravil během září dvě verze konání Euromeetingu. Obě byly projednány na Krajské hygienické stanici v Liberci a bylo předběžně povoleno jeho konání. To platilo do 12. října, kdy vláda vydala nové nařízení, které omezilo veškeré sportování. V jednom odstavci nařízení je možnost, že lze za striktních podmínek uspořádat na výjimku významnou mezinárodní akci. Bohužel ty výjimky se dávají tak 2-3 dny před akcí a to jsme vyhodnotili jako velmi rizikové, protože přihlášené výpravy chtěly závazné stanovisko, že se Euromeeting bude konat, aby si včas zajistily letenky, ubytování a další služby. Nakonec se organizační výbor rozhodl neriskovat, zda dostaneme výjimku, a ještě v dostatečném předstihu akci zrušil.

Určitě tam došlo k nějakým finančním ztrátám.
Největší náklady byly na nové mapy. Dohodli jsme se ale, že tyto mapy budou využity na jarní závody (zřrjmě v polovině března), které budou spojené s tréninkovým kempem před MS 2021.

Ty máš v organizačním výboru MS roli svazového supervizora. Můžeš nám říci, jak postupují přípravy na světový šampionát?
To by bylo na další dlouhý rozhovor. Tak ve zkratce. Ano, jde to. Řada členů organizačního výboru odvádí velmi dobrou práci. A to vše pod taktovkou Honzy Picka, který přípravou MS opravdu žije a snad každý den má řadu jednání s různými partnery. Myslím, že MS bude připraveno dobře. Velmi milým překvapením pro mě bylo to, jaký je mezi českými orienťáky zájem WOC tour, 1500 přihlášených během pár hodin jsem rozhodně nečekal. V půlce listopadu bude spuštěna další vlna přihlášek pro cca 1000 zájemců. Určitě bude stát za to, být první červencový týden v okolí Doks a v Jizerských horách na světovém o-šampionátu. Neměl by tam chybět žádný příznivec orientačního běhu.

Jak to vypadá se závody sekce OB v dalších letech?
Snad budou, snad ten vir uteče. Sezóny 2021 a 2022 připravujeme jako ty předchozí. Na rok 2021 jsme přesunuli většinu závodů, které se neuskutečnily letos, ke stejnému přesunu došlo z roku 2021 na rok 2022, na pár neobsazených závodů 2022 teď probíhá výběrové řízení. Byl jsem velmi potěšen, že tyto přesuny všichni pořadatelé pochopili a vyšli svazu vstříc.

Reprezentaci byly letos zrušeny všechny mezinárodní závody. Jakou motivaci pak mají reprezentanti k přípravě?
Když nejsou závody, tak motivace moc velká není. Ale vzhledem k světovému šampionátu příští rok v Česku je naopak motivace hrozně velká. Na reprezentační akce (a bylo jich hodně) jezdí vedle jádra reprezentace řada dalších závodníků a tím se zvyšuje konkurence. A ti další tam rozhodně nejsou jen do počtu, řada z nich si dělá čáku na to, že by se mohli dostat do nominace na MS. Reprezentaci také hodně potěšilo rozšíření MS 2021 o sprintové disciplíny.

Pojďme k mládeži. Pracují nám TSM? A co srovnávací testy mládeže?
Právě v době omezení kvůli Covid-19 se projevily výhody tréninkových center mládeže. Měl jsem možnost sledovat práci několika z nich. V době, kdy se nemohlo plnohodnotně závodit, připravily spoustu tréninků pro své členy, ale i další talenty, včetně menších závodů mezi jednotlivými TSM. Finanční prostředky vkládané do TSM se rozhodně vyplácejí. STM letos proběhly v plném rozsahu. Zúčastnily se jich téměř tři stovky účastníků. A šlo nejen o účast, ale i o tvrdé boje na dráze a nad testy. Měl jsem z letošních STM velmi dobrý pocit.

Dlouhou dobu byla Achillovou patou svazu metodické činnost. V poslední době dochází k rapidnímu zlepšení.
Ano, to je pravda. Vedle tradičních seminářů se rozjel metodický portál (ten připravuje nyní řadu inovací), každý měsíc vycházejí metodické informace, jsou připraveny některé metodické materiály k tisku. Zde lze jen chválit. Za vším je velmi dobrá spolupráce metodické komise sekce a metodické rady ČSOS, kde začala pracovat celá řada zapálených lidí.

V letošním roce slaví český orienťák 70 let od prvního závodu v orientačním běhu. Byly ohlášeny oslavy tohoto výročí, teď je řada omezení. Jak to s nimi bude?
Původně byly připraveny dvě fáze oslav. Ta jarní proběhla v redukované podobě při křtu knihy 70 let orientačního běhu (jen dodávám, že ta kniha se fakt podařila, a kdo si ji nepořídil, tak hodně zaváhal). Ta druhá měla být právě v těchto dnech. Nakonec se tato část omezila jen na to, že ve středu 21. října bude v chatě na Bunči (tam se běžel ten první závod) odhalena pamětní deska za účasti představitelů svazu a místních o-klubů.

Další slávou na konci roku bývá Anketa o nejlepšího o-běžce. Bude letos, když nebyly žádné mezinárodní závody?
Bude. Dlouho jsme o tom debatovali. Nakonec padlo rozhodnutí, že tradici neporušíme a anketu vyhlásíme, byť se do ní budou hodnotit výsledky jen na českých závodech. V tuto chvíli je oslovena čtyřicítka expertů, aby v této anketě hlasovala. Vyhlášení nebude jako v posledních letech na O-gala (to se letos ze známých důvodů neuskuteční), ale bude připraveno operativně podle epidemiologických podmínek. Nějakou představu pochopitelně mám, ale za současné turbulentní situace není vhodné ji zatím říkat.

O činnosti sekce i svazu by se dalo hovořit ještě dlouho. Ale je čas na poslední otázku. Na polovinu prosince je naplánováno Shromáždění sekce OB a následně Valná hromada ČSOS. Obě jsou volební, bude se volit vedení sekce a výkonný výbor svazu (a také předsedové obou orgánů). Jak probíhají přípravy na tyto volby?
Letos jsme jak v sekci, tak i ve svazu zveřejnili dopředu zásady volební kampaně. Tam je stanoveno, že kandidáti do orgánů sekce a svazu mají být navrženi do 27. 11. 2020. Poté bude zpracována soupiska nominovaných na jednotlivé funkce, která bude zveřejněna na webech a bude zaslána delegátům jednání. Důvodem je, aby členská základna měla možnost se seznámit s navrhovanými kandidáty a vybavit své delegáty příslušným mandátem do voleb.

Děkujeme za rozhovor.


« zpět