Republikový festival žactva se vydařil

6.6.2022 Jakub Ransdorf

Republikový festival žactva se vydařil

V pátek se do Chotěboře sjelo 303 dětí ze všech oblastí na první ročník Republikového festivalu žactva, nové akce pro mladé orientační běžce. 

Festivalové centrum doplnila právě probíhající pouť, na níž měl každý účastník jeden volný vstup. Terén pátečního sprintu uličkami města s průběhem i závěrem na letním stadionu byl technicky spíše lehčí, což ale účastníkům vůbec nevadilo. Poté následovalo slavnostní zahájení, kde při představení každé oblasti mohly děti hádat, který reprezentant je na fotce, zároveň každá oblast představila svůj oblastní pokřik. Po vyhlášení těch nejlepších ze sprintu následovala přednáška reprezentanta Tomáše Křivdy (o dva dny později suverénního mistra republiky), kde se Tomáš budoucím nadějím i hodinu po přednášce velmi ochotně věnoval. Večer jsme zakončili rozborem zásadních postupů na sprintu se stavitelem MČR ve sprintových štafetách Radimem Hoškem. Ubytovaní byli účastníci na zimním stadionu, který poskytl velmi pěkné zázemí pro akci.

Sobota začala společnou bohatou snídaní v hlavním stanu, na které nechyběly třeba domácí koláče pro každého účastníka. Bylo totiž potřeba se pořádně občerstvit před hlavním programem, kterým byl orienťácký desetiboj. Závod, který testoval nejen rychlost a práci s mapou, ale i schopnost přesného zacházení s buzolou či efektivního čtení popisů.

Pět disciplín proběhlo v dopoledním bloku - indoor orienťák, labyrint, memory challenge, piktogram challenge a azimut challenge.  Odpolední blok se pak skládal z paměťaku v areálu, odhadu vzdálenosti, překážkové dráhy, crossable challenge a superpíchače. Dohromady tak účastníci absolvovali deset závodů, ze kterých se následně počítal žebříček. Večer pak přišla přeháňka, a tak se bohužel musel zrušit pro nepřízeň počasí turnaj ve frisbee. Zvládlo se ale slavnostní vyhlášení, kde se kromě šesti nejlepších v jednotlivých kategoriích vyhlašoval i nejlepší závodník nebo závodnice v každé oblasti.

V nedělním programu pak byla královská disciplína oblastních soutěží, a to štafety. Shromaždiště bylo umístěno na chotěbořské sjezdovce s krásným výhledem na Železné hory. Náročné tratě byly okořeněné tím, že se divácká kontrola nacházela u spodní stanice lanovky, cíl pak na jejím vrchu, doběhy tak byly velmi zajímavé. Dle vašeho výběru nejlepší a nejdostupnější online kasina v ČR www.minimuzeum.com , kde můžete hrát o skutečné peníze.

1. ročník Republikového festivalu žactva se vydařil, děti si odnáší spoustu orienťáckých zážitků a nové kamarády, z oblasti i mimo ní, které během víkendu potkaly.


« zpět