Procházka a Omová novými nočními mistry

26.4.2015 Petr Klimpl

V sobotu v noci proběhlo Mistrovství a Veteraniáda ČR v nočním orientačním běhu, které připravili pořadatelé z SK Žabovřesky.

Krásným centrem byl Kulturní dům v Bukovince, který poskytl skvělé zázemí pro téměř čtyři stovky startujících. Běželo se v členitém terénu, kde byla hluboké údolí, někde s množstvím skal, všude porostové detaily (zarostlé paseky a hustníky hodně husté a většinou neprůchodné) a hustá síť cest. A navíc na mnoha místech polomy, v čistém lese spousta popadaných větví a spadlých stromů. Velmi pěknou mapu připravil Zdeněk Rajnošek. Tratě postavil Jan Zháňal a vůbec se se závodníky nemazal, o čemž svědčí v řadě kategorií vítězné časy nad směrnými časy (ale ve většině případů v povolené toleranci). Krátké postupy v hustnících a ve skalách střídaly dlouhé postupy vždy s poměrně velkým stoupáním. Dohledávky trochu usnadňovaly nevýrazné reflexy. Ženy čekala trať o délce 6860 m s převýšením 410 m (21 kontrol), muži měli 9970 m (620 m, 28 k). V H21 a v D16 byla na trati rozdělovací metoda, protože se přihlásil velký počet závodníků (aby se nestartovalo až do časných ranních hodin). Organizačně vše klapalo, šampionát se určitě líbil, k tomu přispělo určitě i teplé počasí a jasná noc. Na tratích probíhaly zajímavé boje. A jak dopadly výsledky?

V ženách zpočátku vedla obhájkyně titulu Eva Kabáthová, pak ji na prvním místě vystřídala Markéta Tesařová, ale v druhé polovině trati jasně dominovala Michaela Omová (TUR), která si s přehledem doběhla pro zlato. Její náskok před druhou Tesařovou (ZBM) byl přes 4 minuty, na třetím místě skončila Pavla Horová (LPU), jejíž odstup za vítězkou byl 10 minut.

10. Balcarová Jana            OK 99 Hradec Králové            92.58

V mužích zpočátku vedl Miloš Nykodým (ZBM), pak však udělal pár chybek a ve třetině trati se dostal na první místo Jan Procházka (PGP) a doběhl si pro mistrovský titul s náskokem necelých tří minut před Nykodýmem, další půl minutu zpět byl další závodník ZBM vyrovnaně běžící Adam Chromý, další závodníci už měli odstup větší, v mužích poměrně hodně závodníků nedokončilo.

1. Procházka Jan             SK Praga                        74.39
2. Nykodým Miloš             SK Žabovřesky Brno              77.34
3. Chromý Adam               SK Žabovřesky Brno              78.13
4. Minář Marek               Magnus Orienteering             80.53
5. Dwojak Wojciech           OK Slavia Hradec Králové        85.20
6. Kozák Osvald              KOS TJ Tesla Brno               86.35
7. Kolovský František        OK Lokomotiva Plzeň             86.38
8. Schuster Marek            Orientační běh Opava  87.08
9. Prášil Marek              OK Jihlava                      88.49
10. Kamenický Matěj           OK Lokomotiva Pardubice         89.15

V juniorských kategoriích bylo startovní pole oslabeno o naše nejlepší, kteří jsou na soustředění ve Švédsku. V juniorkách získaly dvě nejcennější medaile sestry Šikovy (LPM), vyhrála Karolína o 4 minuty před Barborou, na třetím místě skončila pardubická Kateřina Doležalová. V juniorech získal titul Slovák Martin Šmelík (ASU), který o 21 sekund porazil druhého Vojtěcha Illnera (DKP), pro bronz si doběhl Polák Mateusz Dzoba (PHK) se ztrátou 3 minut na vítěze. V D18 došlo k velkému překvapení, když vyhrála Iva Kavánková (TZL) a nechala za sebou na druhém a třetím místě o jednu resp. o dvě minuty dvě největší favoritky Terezu Čechovou (SJI) a Barboru Vyhnálkovou (RIC). V H18 vedl od začátku Vojtěch Netuka (SHK), jeho náskok postupně stahoval Daniel Vandas (SHK), ten se 4 kontroly před koncem se dostal do vedení, ale chyby na posledních dvou kontrolách ho připravili o zlato, které si s náskokem 47 sekund vybojoval Netuka. Na třetím místě doběhl se ztrátou 3 minut na vítěze Slovák Dušan Sláma (ASU). V D16 obhájila loňský titul Barbora Chaloupská (PHK), která vyhrála s náskokem 40 sekund před druhou Terezou Janošíkovou (UOL) a 81 sekund před třetí Eliškou Sieglovou (PGP). V mladších dorostencích si po závodě plném zvratů doběhl pro titul Šimon Chvátil (PHK), který se na první místo dostal až na poslední kontrole, jeho náskok před druhým Tomášem Křivdou (CHC) byl 1:14 min., třetí Jan Rusin (LPU) měl odstup na vítěze necelé tři minuty. Běželi i veteráni, tam tak velký zájem o běhání v noci moc nebyl (zvláště u žen).