Prázdninové vícedenní závody

3.5.2023 Petr Klimpl

Prázdninové vícedenní závody

Na letní prázdniny je opět připravena celá vícedenních závodů.

Vícedenní závody v orientačním běhu začaly o velikonocích jubilejním 25. ročníkem třídenních závodů Velikonoce ve skalách, které uspořádal Oddíl OB Kotlářka.

Další závody jsou připraveny na prodloužený květnový víkend 6. - 8. května. V Jinolicích proběhnou 3-denní závody Rumcajsovy míle, v Mariánských Lázních pak dvoudenní 3-etapové závody Jarní trojúhelník.

Velký počet závodů je pak připraven o letních prázdninách. Vzhledem k tomu, že se postupně blíží konec přihlášek na jednotlivé závody, podívejme se, co je pro závodníky připraveno.

7. - 9. 7. Cena střední Moravy (KON, OOL)
Pořadatelé z KOB Konice a SK Haná orienteering se po roce vracejí do Žďárského Potoka u Staré Vsi, kde budou opět pořádat tradiční 3-denní závody Cena střední Moravy. Závodníky čekají tři etapy (v pátek krátká trať, v sobotu klasika a v neděli zkrácená klasická trať) v horském terénu, kde je kopcovitý les s četnými bažinami, vodotečemi, les je porostově pestrý.
První termín přihlášek je 19. 6. 2023. Web.

14. - 16. 7. Grand prix Silesia (AOP)
Třídenní 4-etapové závody Grand Prix Silesia připravují opavští pořadatelé. Podobně jako loni se závody uskuteční v lesích u obcí Skřípov, tedy v terénech, které se nacházejí na jihovýchodním konci okresu Opava. Stejně jako předchozí roky budou na závodníky čekat 4 technické etapy. Závody proběhnou v prostoru mapy Bleška, na které je čeká porostově velmi členitý les, který je navíc podmáčený. V terénu je spoustu kupek, melioračních rýh či světlinek a to vše v nadmořské výšce cca 500 m n. m., prostor závodu je technicky hodně náročný.
První termín přihlášek je 31. 5. 2023. Web.

14. - 16. 7. H.S.H. Vysočina cup (CHT)
29. ročník závodu H.S.H Vysočina Cup se uskuteční 14.—16. července 2023 v katastru obce Lubná nedaleko Poličky za pořadatelství SK Chrast. Závodníkům budou nabídnuty tři etapy - tradiční kombinace páteční krátké tratě, sobotní klasiky a závěrečné nedělní etapy s hendikepovým startem.Tratě budou připraveny převážně v jehličnatém lese s hustou sítí komunikací a těžkou běžeckou podložkou, místy jsou oblasti s kamenitými detaily. Poběží se na nové verzi mapy Desinka a taktéž částečně na mapě Královec, která nebyla pro OB 50 let použita. Účastníky čeká tradičně bohatý doprovodný program.
První termín přihlášek je 18. 6. 2023. Web.

19. - 23. 7. O-Adventure (OAV)
Po roční přestávce opět připravují pořadatelé z Orienteering Adventure pětidenní závod v Krkonoších, s centrem ve Špindlerově Mlýně (SkiAreál Svatý Petr). Na programu bude pět etap v pěti dnech. Program začne lesním sprintem ve Vrchlabí (městský lesopark, louky s roztroušenou vegetací a motokros). Následovat bude klasika (kopcovatý horský les místy s výskytem podrostu - borůvčí nebo hustníků, kupky, jámy, potoky, nepravidelná vcelku hustá síť komunikací). Na třetí etapu na krátkou trať se pojede lanovkou (kopcovatý horský čistý les ojediněle s výskytem podrostu - borůvčí, kupky, jámy, až na jednu pěšinu bez cest). Předposlední etapou je opět krátká trať (horský les místy s výskytem podrostu - borůvčí, v části houština s kameny a kamennými poli, skály, kupky, téměř bez cest). Závěrečnou etapou je zkrácená trať s handicapovým startem (horský les s výskytem podrostu - borůvčí, skály, kupky, kameny, město Špindl, různá hustota komunikací).
Prodloužený první termín přihlášek je 31. 5. 2023. Web.

26. - 30. 7. Bohemia Orienteering 2023 (BOR)
Pořadatelé z OK Jiskry Nový Bor pořádají jednou za dva roky 5-denní závody Bohemia Orienteering. Letošní centrum závodu bude již tradičně v Novém Boru. Všechny etapy proběhnou v prostoru mezi obcemi Sloup v Čechách, Svojkov, Lasvice, Velenice a Svitava, tedy ve stejném terénu jako český šampionát na klasické trati 2022. Po 12 letech budou mít možnost v těchto náročných terénech plných pískovcových skal závodit všichni účastníci letošní Bohemie. Do programu byl kromě dvou klasických a krátkých tratí zařazen také lesní sprint. Všechny etapy mají společného jmenovatele – pískovcové skály, místy s extrémní mapovou náročností. Účastníky čeká ten pravý orienťák!!
První termín přihlášek je 31. 5. 2023. Web.

28. - 30. 7. Zlínský (Š)krpál (TZL)
Poslední červencový víkend SKOB Zlín již druhý ročník třídenních závodů s názvem Zlínský (Š)krpál v jižním výběžku Hostýnských vrchů. Závody budou probíhat v prostorech loňských závodů Českého poháru u obce Rusava (pro závody bude použito zázemí Penzionu U Ráztoky). V lese pak čeká závodníky spousta kamenů, kamínků, skalek a srázů; to vše doplní místy náročná podložka i nějaké ty hustníky. V pátek se poběží krátká trať, v sobotu klasika a v neděli opět klasická trať s handicapovým startem.
Termín přihlášek zatím nebyl stanoven. Web.

2. - 6. 8. Kwak Czech o-tour (ČSOS)
Po dvou letech se do České republiky vrátí nejlepší světoví orientační běžci, pro které budou připraveny závody Světového poháru s centrem v České Lípě. A pro diváky a ostatní zájemce budou uspořádány čtyři doprovodné závody. Ve čtvrtek program začne sprintem v České Lípě (městská zástavba, areály škol a školek, městský park), v pátek bude v Nedamově krátká trať (členitý terén - skalnaté hřbety a údolí, převážně dobře průchodný les, oblasti s náletovými porosty, menší počet komunikací), v sobotu bude z arény Ždírec klasická trať (opět členitý terén - skalnaté hřbety a údolí, převážně dobře průchodný les, oblasti s náletovými porosty, menší počet komunikací) a v neděli závěrečná krátká trať opět z arény Ždírec (charakter terénu stejný jako v sobotu). Vedle možnosti vidět v akci nejlepší o-běžce světa si můžete po 4 dny krásně zazávodit.
Druhý termín přihlášek je 30. 6. 2023 (první byl 31. 1. 2023). Web.

11. - 13. 8. Rumpál (LCE)
OOB TJ Slovan Luhačovice uspořádá 3-denní závody s názvem Rumpál. Centrum bude v Přečkovicích, poběží se tři etapy, v pátek krátká trať, v sobotu klasická trať a v neděli další krátká trať. Účastníky čekají tratě ve valašském terénu, který je kopcovitý, je v něm smíšený les na úpatí hřebenů Bílých Karpat, středně hustá síť cest, proměnlivá hustota porostů s různou průběžností, místy podrost, místy členitý reliéf (erozní rýhy).
Termín přihlášek zatím nebyl stanoven. Web.

25. - 27. 8. Pěkné prázdniny s OB v Českém ráji (TUR)
V roce 2023 se Pěkné prázdniny vrátí do oblasti Podtroseckých údolí, Skaláčku a údolí Čertoryje, kde se běželo naposledy v roce 2017. Pořadatelé z TJ Turnov plánují několik novinek, závodníky zavedou do krásných pískovcových skal lemujících nádherná Podtrosecká údolí s rybniční soustavou (rybníky Věžák, Vidlák, Krčák či Rokytňák). Celé údolí s malebnými rybníky je přírodní rezervací, kde se běhat nemůže, ale jeho okolí nabízí krásné orienťácké terény, které v kombinaci se známým Skaláčkem nabídnou ten pravý letní orienťácký zážitek. Na závodníky opět čekají 3 rozmanité etapy od pátku 25. srpna do neděle 27. srpna 2023. Dvě krátké tratě (pátek + neděle) a mezi nimi sobotní klasika. Vše na aktuálních mapách v nádherných pískovcových terénech Českého ráje. K tomu již tradičně bohatý doprovodný program.
První termín přihlášek je 30. 5. 2023. Web.

1. - 3. 9. Cena východních Čech (PHK)
Nejstarší nepřetržitě pořádané 3-denní závody v Česku připravuje letos OK 99 Hradec Králové. Závodníky zvou do terénů, kde v roce 2022 běželo Mistrovství a Veteraniáda ČR štafet a klubů, tedy do lesů mezi Hajnici, Kocbeře a Záboří (přesné centrum pořadatelé ještě dojednávají). Účastníky čeká podhorský mírně zvlněný terén s velkým množstvím kamenů, skalek a terénních detailů, kde se střídají různé stupně průběžnosti, od rychlých pasáží v čistém lese po pomalé prodírání v hustnících. Od pátku do neděle se poběží tradičně tři etapy - krátká, klasická a zkrácená.
Termín přihlášek zatím nebyl stanoven. Web.

1. - 3. 9. Interkompas 49 (SJH)
Závody Interkompas 49 letos lákají na tři etapy v Javořické vrchovině. Centrum bude stejně jako v roce 2019 v LDT Bílá skála u Číměře. Bude se ale běhat na druhé straně silnice v prostoru historické mapy Bílá skála (1975). V jižní cásti prostoru se poslední závod běžel v roce 2008 (resp. loňský závod na krátké trati žebříčku B-Čechy). Severní část prostoru byla zmapována naposledy v roce 1998. Tratě (v pátek krátká, v sobotu klasická a v neděli zkrácená s handicapovým startem) budou postaveny v kopcovitém terénu České Kanady (vrcholy (Kunějovský a Kozlíkův kopec, Bílá skála, Kamenný stů), kde je nepravidelná sít’ komunikací. V části prostoru jsou kameny, skalky i neschůdné skály spolu s kamenitou podložkou. Porosty se střídají od vzrostlých buků přes smíšený po jehličnatý les.
První termín přihlášek je 30. 6. 2023. Web.

1. - 3. 9. West cup (NEK)
11. ročník závodu West pořádá Nejdek Orienteering. Páteční krátká trať, sobotní klasická trať a nedělní další klasická trať (handicap) mají centrum v bývalém Vlčinci (Wölfling). Tratě budou postaveny v horském terénu, který je zvlněný až kopcovitý, je tam méně hustá síť cest; podložka je rozmanitá, místy je bažinatý terén; v některých oblastech je výskyt skalních objektů.
První termín přihlášek je 18. 8. 2023. Web.

 

 


« zpět