Popisy kontrol nově i na mapě v černé

18.12.2023 Radim Hošek

Popisy kontrol nově i na mapě v černé

IOF vydala nový předpis Popisy kontrol, platný od 1.1.2024, který přináší několik drobných novinek.

Po šesti letech se předpis Mezinárodní popisy kontrol dočkal ze strany mezinárodní federace aktualizace a nyní je na obvyklém místě k dispozici i český překlad. Nejedná se o žádnou revoluční změnu, přesto je v něm několik novinek, které stojí za to si představit. 

První novinku jsme představili již v titulku. Popisy kontrol tištěné na mapě dosud neměly předepsanou barvu a často byly - z historické setrvačnosti, kdy se tratě dotiskávaly jednou barvou na již vytištěné mapy - růžové. Nyní je předepsaná jejich černá barva. Softwary na stavbu tratí Vám pomohou - ostatně PurplePen (svému názvu navzdory) již teď generuje popisy v černé barvě, k OCADu (od verze 2018) si již můžete stáhnout aktualizaci, která nastaví barvu popisů na černou. 

Dále přibyl do popisů kontrol nový symbol pro otočku mapy a došlo k pár drobným, ale užitečným úpravám:

  • Použití symbolu Skupina stromů je rozšířeno i na případy průběžnější oblasti se stromy obklopené hustším porostem.
  • Použití symbolu Budova nově zahrnuje i sloup podpírající zastřešení.   
  • Použití symbolů Pod a Nahoře se rozšiřuje pro použití horní a spodní běžecké úrovně. 
  • ..a další drobnosti.  

Nově byl přidán i symbol pro Železniční nebo tramvajové koleje (což moc nevyužijeme, když je u nás pohyb po drážním tělese zákonem - a tedy i Pravidly OB zakázán). A poslední spíše akademickou změnou je rozsáhlá aktualizace údajů v posledním sloupci předpisu, který svazuje značky v popisech se značkami v mapových specifikacích, aby pokrývaly obě platné normy ISOM i ISSprOM.

Odkaz na kompletní znění nového předpisu


« zpět