Oblastní závody: 11 v sobotu, pět v neděli

18.4.2024 Petr Klimpl

Oblastní závody: 11 v sobotu, pět v neděli

Třetí dubnový víkend pokračují oblastní závody. A je jich dost.

Sobota

Praha a Středočeský kraj mají na pořadu dvě sprintová mistrovství, které pořádá OK Kamenice s centrem v Gymnáziu Nad Alejí v Praze 6. Oba závody se poběží ve vilové zástavbě a na sídlišti, tratě povedou i v parcích, na loukách a v lesoparku, běžecký podklad jsou asfaltové cesty/beton, kamenná dlažba i trávníky. Dopoledne se koná Mistrovství Pražské, Středočeské a Ještědské oblasti ve sprintu, na které je přihlášeno téměř 1300 závodníků. Jakub Glonek připravil mapu Libocký dvůr, na které postavil tratě Adam Hájek. Odpoledne proběhne Mistrovství Pražské a Středočeské oblasti sprintových štafet, v kterém poběží přes 100 štafet. Mapu Petřiny Jih připravil opět Jakub Glonek, který také postavil tratě.

V Západočeské oblasti připravili žebříčkovou klasickou trať pořadatelé z Oddílu orientačního běhu Aš. Téměř tři stovky přihlášených závodníků poběží na mapě Blatná v klasickém podhorském terénu s hustou sítí komunikací, který je částečně podmáčený, jsou tam i lokální kamenné útvary (balvany, skalky), tratě postavil Karel Pilař. Centrem závodu je louka nedaleko obce Hůrka.

Ve Východočeské oblasti jsou připraveny dva závody. Dopoledne pořádá žebříčkovou krátkou trať Sportovní klub Studenec. Necelou tisícovku závodníků čeká centrum na louce u Obecního domu ve Vřesníku. Poběží se na mapě Skalky 2024 (hlavní kartograf Tomáš Leštínský) v průběžném podkrkonošském lese, kde je středně hustá síť komunikací, ve většině prostoru je středně prudký svah s občasnými kameny, skalkami a pozůstatky těžební činnosti (lomy). Tratě postavil Petr Junek. Odpoledne čeká Mistrovství Východočeské oblasti ve sprintu, které se poběží v městské části a v parcích města Nový Bydžov. Pro více jak sedm stovek přihlášených závodníků je připravena mapa Dycky Bydžov! (autor Petr Čihák), na které připravili tratě Radek Vávra a Jan Čihák.

Společný závod má oblast Vysočina a Jihočeská oblast. Klasická trať je pro Vysočinu mistrovstvím oblasti, pro Jihočeskou oblast pak jde o žebříčkový závod. Pořadatelé ze Spolku Orientačních Sportů Jindřichův Hradec zvolili za centrum Kunějov, závodním prostorem jsou lesní porosty v prostoru Kunějov – Dobrá Voda – Číměř – Kunějovské Samoty – Kunějov, kde je kopcovitý terén České Kanady s několika vrcholy, v části prostoru jsou kameny, skalky i neschůdné skály spolu s kamenitou podložkou, porosty se střídají od vzrostlých buků, přes smíšený po jehličnatý les, v některých částech jsou hustníky, v nižších partiích jsou bažinky a lužní porost. Pro necelých 400 přihlášených závodníků připravil mapu Chogori Kunějov Jan Beneš, tratě na ni postavil Michal Nouza.

V Mořkově se uskuteční Mistrovství Moravskoslezského kraje na klasické trati, které připravuje SKOB Frýdek-Místek. Dvě stovky závodníků čeká mapa Pod Huštýnem 2024 (revize Michal Bjolek, Martin Chudík, Petr Konůpka a Vlastimil Mutina). Tratě postavil Petr Konůpka v kontinentálním svažitém terénu, místy tam je les po těžbě.

Dva mistrovské závody jsou připraveny v Hanácké oblasti, oba pořádá TJ Sokol Plumlov s centrem na fotbalovém hřišti v Alojzově. V okolí je porostově pestrý les, který je mírně kopcovitý, jsou v něm terénní tvary (jámy, rýhy) i hustá síť komunikací, místy je sezónní podrost. Dopoledne proběhne za účasti necelých čtyř stovek závodníků Mistrovství Hanácké oblasti na krátké trati. Poběží se na mapě Spálený (mapoval Bob Háj), stavitelem tratí je Karel Otruba. Odpoledne proběhne Mistrovství Hanácké oblasti štafet. Stavitelé tratí Johana Otrubová a Karel Otruba měli k dispozi opět mapu Spálený, přihlášeno je 60 štafet.

Žebříčkový závod Valašské oblasti ve sprintu proběhne na Slovensku, Slovan Luhačovice se pořadatelsky spojil s Klubem orientačného behu Sokol Pezinok (pro slovenské závodníky je Mistrovství Slovenska ve sprintu). Závod proběhne v Trenčíně s centrem v Okruhovém Domě Armády. Poběží se na mapě, kterou připravili Michal Tomašovič a Vladislav Piják v převážně městské zástavbě centra Trenčína a v lesoparku v okolí Trenčianskeho hradu, tratě postavila Barbora Pijáková. Je přihlášena více jak stovka českých závodníků (a přes 300 závodníků ze Slovenska).

Třetí závod Jihomoravské ligy pořádá KOS TJ Tesla Brno. Krátká trať má centrum v motokrosovém areálu ve Vranovském žlebu. V okolí je fyzicky náročný kopcovitý terén, les je porostově rozmanitý od dobře průběžného až po rozsáhlé pasáže se sníženou viditelností i průběžností, místy jsou svahové skály. Téměř 450 závodníků čeká mapa Machatkova cesta (mapoval Petr Matula), tratě na ní postavil Petr Horvát.

Neděle

V Jihočeské oblasti jsou dva závody, oba pořádá TJ OB České Budějovice s centrem na louce u rybníka Šnekl v Olešníku, Stará Obora. Dopoledne proběhne krátká trať, která se počítá do žebříčku Jihočeské oblasti i do žebříčku oblasti Vysočina. Přihlášeny jsou tři stovky závodníků, pro které postavila tratě Lenka Míková na mapě Olešnický (mapovali Libor Pecháček, Zdeněk Blabla a Zdeněk Mágr, revizi provedli Zdeněk Mágr a Josef Hejzlar) v mírně svažitém terénu kolem vrchu Olešnický s množstvím porostových a morfologických detailů, vodotečí a melioračních rýh a se středně hustou sítí komunikací. Odpoledne proběhne veřejný závod tříčlenných štafet na mapě Švadlenovka, tratě postavil Radek Teringl ve stejném terénu jako se koná dopolední krátká trať. Přihlášeno je přes 30 štafet.

V západních Čechách pořádá druhý víkendový závod Oddíl orientačního běhu Aš s centrem závodu na louce nedaleko obce Hůrka. Skoro 250 přihlášených závodníků opět čeká klasická trať na mapě Blatná v klasickém podhorském terénu s hustou sítí komunikací, který je částečně podmáčený, jsou tam i lokální kamenné útvary (balvany, skalky), tratě postavil Karel Pilař.

Dva závody na krátké trati jsou v Ještědské oblasti s centrem v Rumburku, oba pořádá ZOOB Rumburk ve spolupráci s německým klubem OL Team Wehrsdorf. Mapy na dopoledne i odpoledne připravil Josef Rančák, dopoledne poběží více jak pět stovek závodníků na mapě Harta-západ, odpoledne pak o stovku závodníků méně na mapě Harta-východ. T ratě obou závodů postavili Petr Novák, Leoš Havel a Harald Männel v lese s rozdílnou průběžností, kde je střední hustota cest, místy obtížněji průchodný podrost a podmáčený terén, v lese jsou různé terénní tvary.

Podrobnosti o všech závodech najdete v IS ORIS.

 

Převzato z webu Jak to vídí Béďa.

 

 


« zpět