MS v Dánsku - Švédsko obhájilo titul, Česko desáté

26.6.2022 Petr Klimpl

V Dánsku začal světový šampionát v orientačním běhu. V závodě sprintových štafet vyhrálo po čtvrté za sebou Švédsko, Česko doběhlo do cíle desáté.

Štafety proběhly v centrální části Koldingu u hrad Koldinghus. Běželo se na starém městě (asymetrický systém ulic s městskými domy, obchody, kavárnami a jídelnami, dvorky a úzkými průchody), v rekreačních parcích s travnatými trávníky, dětskými hřišti, zahradami a piknikovými zařízeními. Oblast jižně od starého města byla proříznuta potokem a železnicí, kde byly veřejné budovy a školy, ale i běžné bytové domy a kancelářské budovy. Pořadatelům se podařilo otevřít spoustu průchodů, naopak byla použita i řada "švábů", trať tak byla velmi technická a orientačně dost náročná. Na startu bylo 33 čtyřčlenných štafet.

Jak se to vyvíjelo? Švédsko se hned na prvním úseku ujalo vedení, Strand získala na prvním úseku náskok 17 sekund na SUI a 35 sekund na GBR, na druhém úseku skvěle zaběhl Bejmer, který vedl o 15 sekund před GBR, na třetím úseku Bergmana v závěru těsně předběhl Brit Jones, ale na posledním úseku suverénně běžící Alexandersson vybojovala minutový náskok a Švédsko obhájilo titul (vyhrálo po čtvrté za sebou) ve složení Lina Strand, Max Peter Bejmer, Gustav Bergman a Tove Alexandersson.

Stříbro získala Velká Británie, a to velmi zaslouženě, po vyrovnaném výkonu. Na prvním úseku předávala Ward třetí, na druhém úseku se Street nenechal svést skupinou favoritů do soukromého prostoru, a zaběhl také velmi dobře, na třetím úseku předvedl výborný výkon Jones, posunul tým do vedení, na posledním úseku Davies na suverénní Švédku Alexandersson nestačila, ale i tak radost této štafety (Charlotte Ward, Ralph Street, Kristian Jones a Megan Carter Davies) z první medaile pro GBR z této disciplíny byla velká.

A kde skončili další favorité? V poli poražených. Rozhodlo se na druhém úseku, kde čtyřčlenná skupina běžící na 2. - 5. místě (NOR, SUI, FIN a CZE) zaběhla do soukromého prostoru a musela se vracet, nabrala tak minutovou ztrátu. Na posledním úseku se trvdě bojovalo o bronz, po skvělém výkonu finišmenky Benjaminsen, která posunula svůj tým z 6. místa, si pro něj doběhlo Norsko (Ane Dyrkorn, Lukas Liland, Kasper Harlem Fosser a Andrine Benjaminsen). Čtvrté skončilo Švýcarkso pro těsném souboji s pátým domácím Dánskem a šestou Francií.

Naši štafetu rozbíhala Tereza Janošíková, která udělala chybu hned na postupu na první kontrolu, pak přidala ještě jednu, ale výborným běžeckým výkonem udržela naši štafetu v kontaktu s se všemi favoritkami s výjimkou SWE a SUI, na předávce byla pátá se ztrátou 41 sekund. Na druhém úseku začal skvěle Tomáš Křivda. Hned v úvodu se zapojil do skupiny běžící na 2. - 5. místě a stahovali vedoucí SWE (Tomáš na tom měl velkou zásluhu, když udával tempo). Pak udělal malou chybu, propadl se na páté místo. V polovině trati celá tato skupina zaběhla do "privátu" a musela se vracet, Tomáš si chybu uvědomil jako první, přesto to byla minutová ztráta a na předávce 7. místo s odstupem 72 sekund. Na třetím úseku běžel velmi dobře Vojta Král. Udělal jen dvě drobné chyby a podle svých slov se cítil fyzicky velmi dobře, na předávku doběhl sedmý se ztrátou 65 sekund na vítěznou štafetu. Na posledním úseku Jana Stehlíková na nejlepší fyzicky nestačila a předběhly ji další tři štafety - Česko skončilo desáté s více než tříminutovou ztrátou na vítězné Švédsko.

Desáté místo je vyrovnání nejhoršího historického výsledku ve sprintových štafetách z roku 2015.

1 Sweden             58:39 +00:00
2 Great Britain     59:41 +01:02
3 Norway  60:20 +01:41
4 Switzerland   60:26 +01:47
5 Denmark  60:28 +01:49
6 France 60:31 +01:52
7 Finland 61:14 +02:35
8 Poland     61:27 +02:48