MS 2021, sprintové štafety: Titul pro Švédsko, naši pátí

4.7.2021 Petr Klimpl

V závodě sprintových štafet obhájilo titul suverénně Švédsko, naše čtveřice Jana Knapová, Miloš Nykodým, Vojtěch Král a Tereza Janošíková obsadila pátou příčku.

Závod sprintových štafet hostilo město Doksy, centrum celého světového šampionátu. Běžely se čtyřčlenné štafety, začínaly a končily ženy, mezitím dva úseky běželi muži. Tratě postavil Radek Novotný v centru města s nepravidelnou sítí ulic; terén se skládal z městských oblastí s ulicemi se zpevněným povrchem a z parků s travnatým povrchem. Prostor měl jen mírné převýšení, s výjimkou strmých 15 metrů vysokých svahů u řeky. Ženy (úseky 1 & 4) čekala trať o délce 3.7 km s převýšením 54 m a 20 kontrolami; trať mužů (úseky 2 & 3) pak měla délku 4.3 km, převýšení 62 m a 23 kontrol. Bžěelo se na mapě, kterou připravil Aleš Hejna a revidoval Radek Novotný.

Suverénní Švédsko, naši obhájili pátou příčku. Tratě byly orientačně moc pěkné se spoustou voleb postupů. Závod byl jednoznačnou záležitostí švédského týmu. Hned na prvním úseku se všem soupeřkám odpojila Tove Alexandersson, která vybojovala náskok 19 sekund před druhým Švýcarskem a skoro minutu před ostatními štafetami. Na dalších úsecích její spoluběžci Emil Svensk, Gustav Bergman a Sara Hagstrom náskok navyšovali, na předsběrce posledního úseku to bylo 45 sekund, díky oslavám na doběhu se náskok snížil na 26 sekund.

Druhé po tři úseky běželo Švýcarsko, zdálo se, že to bude jasné, ale na posledním úseku chybující švýcarskou závodnici doběhla Norka a v cíli se ze stříbrné medaile radovali Noři Victoria Haestad Bjornstad, Audun Heimdal, skvěle běžící Kasper Harlem Fosser a finišmanka Andrine Benjaminsen. S minimálním ztrátou pak doběhlo třetí Švýcarsko (Simona Aebersold, Joey Hadorn, Martin Hubmann a Elena Roos). Čtvrté místo obsadilo Dánsko po skvělém posledním úseku Maji Alm, o páté místo si to ve finiši rozdala Česká republika s Velkou Británií se šťastnějším koncem pro naši štafetu.

Naši štafetu rozběhla Jana Knapová, na famózní Švédku Alexandersoon a Švýcarku Aebersold nestačila, ale na ostatní ano, když předávala na třetí příčce se ztrátou 57 sekund. Miloš Nykodým na druhém úseku udělal chybičku, předběhli ho dva soupeři a předával na 5. místě se ztrátou 1:35 min. Třetí úsek běžel Vojta Král, běžel na úrovni těch nejlepších, sice ho předběhl Nor, ale předběhl Dána, takže udržel pro Česko pátou příčku. Na posledním úseku se Terka Janošíková brzy o místo propadla, když ji předběhla Dánka Alm, ale v závěru se dotáhla na finišmenku GBR a v závěrečné pasáži byla rychlejší. Česká republika tak zopakovala pátou příčku z přechozího šampionátu v Rize. Páté místo je pěkné, ale naši si věřili na lepší umístění, bohužel drobné chyby na druhém a třetím úseku je z boje o medaile vyřadily.

1 SWE 62:19 (1)  +00:00
2 NOR 62:45 (2) +00:26
3 SUI 62:48 (3) +00:29
4 DEN 63:34 (4) +01:15
5 CZE 63:50 (5) +01:31
6 GBR 63:52 (6) +01:33
7 FIN 65:14 (7) +02:55
8 FRA 66:36 (8) +04:17