MS 2021, sprint: Dvě švédská zlata, Glonek devátý

3.7.2021 Petr Klimpl

Mistrovství světa v OB začalo závodem ve sprintu v Terezíně. Oba tituly putují do Švédska, překvapivě vyhrál Isac Von Krusenstierna a favorizovaná Tove Alexandersson, Jaku Glonek skončil devátý.

Kvalifikace

Krásné počasí, tratě plné voleb postupů, postup všech šesti našich závodníků - to je základní charakteristika závodu. Většina favoritů postoupila, vypadla jen Švédka Hanna Lundberg, která sice měla nejlepší čas, ale neměla v pořádku ražení. Jednotlivé rozběhy vyhráli v mužích Emil Svensk (SWE), Max Peter Bejmer (SWE) a Yannick Michiels (BEL), v ženách pak Tove Alexandersson (SWE), Adéla Indráková (CZE) a Tereza Janošíková (CZE). Vedle dvou našich vítězek rozběhů Indrákové a Janošíkové si postup vybojovali i zbývající čtyři naši závodníci, v áčku mužů byl Jakub Glonek čtvrtý, v béčku Vojtěch Král druhý a v céčku Tomáš Křivda třetí, v ženách v rozběhu A se Vendula Horčičková na postupové místo dostala až v závěru, z 13. místa se ale do finále probojovala.

Finále mužů

Překvapivý vítěz Isac Von Krusenstierna (SWE), z našich nejlepší Jakub Glonek. Krásný závod plný voleb mezi kontrolami byl velmi rychlý, vítěz ho zaběhl skoro o minutu rychleji než předpokládal stavitel tratí Daniel Wolf.

Švédský vítěz běžel skvěle, v úvodu měl skoro totožné mezičasy jako jeho krajan Svensk (ten v druhé části vynechal dvě kontroly a musel se vracet a hodně ztratil), ideálně zvládl dlouhý postup i závěrečnou pasáž v příkopech pevnosti a překvapivě si doběhl pro zlatou medaili. Druhý byl další mladík Kasper Harlem Fosser (NOR), který v závěru ukázal výbornou běžeckou formu a v cíli měl ztrátu na vítěze jen 7 sekund. Bronz patří vyrovnaně běžícímu Timu Robertsonovi (NZL), který na vítěze ztratil 13 sekund, když o stříbro přišel chybou v závěru. Jen "brambory" patří velkému favoritovi Yannicku Michielsovi (BEL, +16), pátý skončil Švéd Max Peter Bejmer (+19), sekundu za ním byl šestý Florian Howald (SUI).

Z našich si nejlépe vedl Jakub Glonek, který skvěle zvládl závěr, dobře zvolil dlouhý postup a v závěrečné pasáži nic neztratil a bylo z toho velmi pěkné deváté místo se ztrátou 26 sekund. Vojta Král na 11. místě trochu ztratil v úvodní pasáži, pak udělal řadu drobných chyb a v cíli byla jeho ztráta 32 sekund. Třetí z českých závodníků Tomáš Křivda skončil na 31. místě se ztrátou 1:42 min., když po skvělém úvodu, kdy se pohyboval kolem páté příčky, nezvolil nejlepší variantu na dlouhém postupu, k tomu pak přidal obrovskou chybu v závěru.

31 Křivda Tomáš CZE 15:28 (31) +01:42

Náš nejlepší závodník Jakub Glonek v cíli: "Skončit devátý na mistrovství světa je úplně skvělé a nepopsatelné. Můj závod byl trošku přepálený, v závěru jsem už mlel z posledního. V tom parku bylo hrozně lidí, furt na mě někdo pořvával, tak jsem se snažil. Mapově jsem to zvládnul na jedničku a to bylo hlavní. Sice jsem párkrát naběhl do plotu, který jsem nečekal, ale to byly malé chybičky. Největším chytákem byly ty ploty, které byly nakresleny černě a nebyly na mapě tolik vidět. Běžel jsem i tunelama, to bylo zajímavé zpestření a mě to bavilo, ale bylo v nich dost tma a nešla tam číst mapa. Měli jsme výbornou přípravu, měli jsme parádní podklady, nic nás nezaskočilo, tedy až na ty ploty černou barvou. Škoda, že ostatní kluci tu naši výbornou přípravu nevyužili a z výsledku budou asi trochu zklamaní."

Finále žen

Fantastický výkon Tove Alexandersson, české ženy ve druhé desítce. Opět krásná trať, plná voleb a minivoleb postupů.

Hlavní favoritkou závodu byla Švédka Tove Alexandersson, která také hned v úvodu šla nekompromisně do čela, svůj náskok neustále zvyšovala a na 11. kontrole vedla o více než půl minuty. Pak však zvolila dlouhý postup, který nečekal ani stavitel tratí ("tam jsme ani nedali posekat trávu") a ztratila skoro 50 sekund. V závěru však opět jasně dominovala a v cíli měla náskok před vyrovnaně běžící Ruskou Natalií Gemperle 9 sekund, bronz vybojovala obhájkyně titulu Maja Alm (DEN), která udělala pár chybiček v závěru a její ztráta v cíli byla 17 sekund. Medaile nezbyla na společně čtvrté Švýcarku Simonu Aebersold a Britku Alici Leake (+21), šestá Švýcarka Elena Roos byla ještě o sekundu pomalejší.

Z našeho tria byla nejlepší Tereza Janošíková, která na 14. příčce ztratila 1:04 min., když dělala drobné chyby hned od počátku a na všech mezičasech se pohybovala v půlce druhé desítky. Obdobně běžela i Adéla Indráková, která skončila 16. (+1:11). Vendula Horčičková po výborném začátku trochu ztratila ve druhé polovině a bylo z toho 22. místo (+1:26).

1 Alexandersson Tove         SWE  14:03 (1)  +00:00
2 Gemperle Natalia NEU 14:12 (2) +00:09
3 Alm Maja DEN 14:20 (3) +00:17
4 Aebersold Simona SUI 14:24 (4) +00:21
4 Leake Alice GBR 14:24 (=) +00:21
6 Roos Elena SUI 14:25 (6) +00:22
7 Hornik Aleksandra POL 14:29 (7) +00:26
8 Klemettinen Veera FIN 14:33 (8) +00:30