MS 2021: Pod pokličkou organizačního týmu

4.2.2021 Matěj Burda

MS 2021: Pod pokličkou organizačního týmu

Již několik let žije skupinka pořadatelů přípravami domácího Mistrovství světa 2021. Pojďme se podívat, co všechno organizace této akce obnáší a kdo za odvedenou prací stojí.

Organizační výbor Mistrovství světa má celkem 10 členů, jeho vedoucím a zároveň ředitelem celých závodů je Jan Picek, o sportovní stránku závodů se stará Daniel Wolf, ostatní pak mají na starosti své dílčí úseky. Supervizorem celého MS je Petr Klimpl, který se může podělit o své cenné zkušenosti, a spolupracuje i sekretariát ČSOS.

Sportovní úsek (Daniel Wolf) má na starosti vše, co se odehrává „v lese“. Mapy na MS již připraveny a také stavitelé jednotlivých tratí ladí jen detaily týkající se například televizních kontrol. Vše v kooperaci s národními kontrolory a také advisory IOF. Již nyní mohou zahraniční výpravy jezdit na tréninkové kempy, které má na starosti bývalý šéftrenér reprezentace Radek Novotný. Dále se řeší samozřejmě start, předzávodní karanténa, občerstvení na trati a hlavně hlídání kontrol, každá kontrola MS musí být hlídána, a tak bude v tomto týmu potřeba přes 30 dobrovolníků.

Úsek závodní kanceláře (Jana Kubátová) řeší téměř veškerou komunikaci s týmy závodníků, od akreditací přes platby až po změnu čísel čipů. Dále má pod palcem nejrůznější semináře a Prezidentskou konferenci IOF, které se zúčastní představitelé téměř všech mezinárodních federací, byť někteří online. V posledním roce se ale z tohoto úseku stalo spíše "COVID centrum" - řeší se systém testování, jak některé věci omezit a také se komunikuje s krajskou hygienickou stanicí, imunology nebo se skupinou IOF zabývající se právě současnou pandemií.

Technologie (Jiří Řehoř, Lukáš König) jsou v dnešní době čím dál tím důležitějším úsekem. Kromě obyčejného vyčítání čipů, je třeba perfektně zajistit řadu dalších věcí. Ať už jde o zajištění stabilního internetu v arénách, přípravu GPS trackingu a radiokontrol, koordinaci s televizí pro skvělý divácký zážitek i z domova nebo třeba o podporu pro komentátory závodů.

Média a marketing (David Procházka) mají své slovo i v orienťáku. Pořadatelé MS chtějí, aby i po závodech byla v regionu orienťácká stopa a místní obyvatelé vzali MS „za své“ a k tomu je potřeba být vidět. Již nyní se připravuje spolupráce s řadou nejen mediálních partnerů, rozjeté jsou sociální sítě, web a také závody pro veřejnost Běhej s mapou. Připravuje se fanshop s WOC dresy, čelenkami či českými vlaječkami.

HR (Dominika Pachnerová), pod hlavičkou tohoto úseku se skrývá číslovka 386, protože právě s tolika dobrovolníky nyní celé MS počítá. Kromě péče o ně řeší ubytování pro závodníky MS i všechny ostatní. Ve svých úkolech mají také logistiku materiálu, IOF kliniku pro závodníky z orienťácky rozvojových zemí a závěrečný banket.

Arény (Matěj Burda) jsou rozhodně to, kde diváci chtějí být. Zafandit nejlepším světovým závodníkům, hnát je vstříc medailím a nasát jedinečnou atmosféru domácího mistrovství světa. Vybudovat takovou arénu si žádá například přes 60 stanů, 500 metrů plotů nebo více než 600 židlí, stolů a lavic. Diváci si mohou zpříjemnit zážitek v aréně sledováním průběhu závodu na velkoplošných obrazovkách, občerstvením nebo v připravovaném fun parku. Úsek arény zajišťuje také parkování, zdravotnický servis, cíl závodů nebo antidoping pro závodníky MS.

WOC Tour (Miroslav Kalina), doprovodné závody Mistrovství světa, na které je již vyčerpán limit 2500 závodníků. Šest etap, které se většinou poběží ve stejných nebo sousedních terénech se závody mistrovství světa. Možnost společného ubytování ve „WOC vesničce“ a jinak klasické závody, na které jste zvyklí – prezentace, vyčítání, cíl a jako třešnička na dortu vyhlášení vítězů společné s medailovými ceremoniály MS.

Sledujte WOC na:


« zpět