MS 2021, klasická trať: Pátý titul pro Alexandersson

9.7.2021 Petr Klimpl

Závěrečným závodem MS v orientačním běhu byla klasická trať. V ženách opět dominovala Tove Alexandersson, v mužích Nor Kasper Harlem Fosser, Jana Knapová a Miloš Nykodým skončili v první desítce.

Typický pískovcový terén Kokořínska hostil závod na klasické trati. Beželo se v nadmořské výšce 280 - 614 m. Složitá morfologie terénu se skládala z mnoha údolí korunovaných mohutnými pískovcovými skalními útvary. Místy byly skály přítomny i v několika úrovních. Viditelnost byla většinou velmi dobrá, omezená byla v oblastech mladých borovicových hustníků a v oblastech smíšeného lesa. Průběžnost byla obecně velmi dobrá, ale často byla výrazně omezená strmostí svahů. V některých částech byl běh omezen vysokými borůvkami (na náhorních plošinách a také na některých svazích) a v hustnících. Stavitel tratí Petr Karvánek připravil pro ženy trať o délce 9.5 km s převýšením 690 m, muži měli 13.6 km/1050 m. Mapu připravili Aleš Hejna, Jan Drbal a Zdeněk Sokolář (tisk Žaket Praha).

Běželo se ze stejné arény v Heřmánkách jako čtvrteční závod štafet.

Ženy

Náročná trať od Petra Karvánka důkladně prověřila formu jednotlivých závodnic, orientačně a fyzicky to bylo náročné. Celou trať proběhla nejlépe obhájkyně titulu Švédka Tove Alexandersson, která časem 77 minut zaběhla o tři minuty rychleji než předpokládal stavitel trati. Vedla na všech mezičasech a v cíli byl její náskok před Ruskou Nalalií Gemperle necelé tři minuty. O 19 sekund za stříbrem zaostala třetí Simona Aebersold (SUI), o čtvrté místo se stejným časem podělily Andrine Benjaminsen (NOR) a další Švédka Lisa Risby, šesté místo obsadila Britka Megan Carter Davies. Při pohledu na mezičasy je zajímavé, že pořadí na jednotlivých mezičasech bylo stále skoro stejné jako pořadí v cíli.

Jana Knapová obsadila 8. místo se ztrátou necelých 10 minut na famózní Švédku. Zpočátku na dvojku nezvolila optimální postup, v polovině trati ji doběhla Benjaminsem, trochu ji pomohla, v závěru už zase běžela sama a korunovala svůj výborný výkon umístěním v první desítce. Tereza Janošíková zašla dobrý závod, po pomalejším začátku zrychlovala, zvláště velmi dobře zaběhla závěrečný pytlík, kde se zlepšila o pět míst a výsledkem byla 13. příčka se ztrátou necelých 12 minut. Denisa Kosová běžela vyrovnaně, na všech mezičasech byla v polovině druhé desítky, byla o půl minuty pomalejší a za Terkou zaostala dvě příčky (15. místo).

Muži

Na trati mužů jasně dominoval mladý Nor Kasper Harlem Fosser, který proletěl trať v čase 95:55 min., tedy o něco lépe než předpokládal stavitel tratě. Vedl na všech mezičasech, na trati sebral dva závodníky startující o jeden resp. o dva tříminutové intervaly před ním mistra světa na krátké trati Matthiase Kyburze (SUI) a Magne Daehliho (NOR), které s sebou přivedl k druhému a třetímu místu. Těsně za medailí zaostal na čtvrtém místě Daniel Hubmann (SUI), páté místo obsadil v úvodu hodně chybující Emil Svensk (SWE) a šestý byl další Švýcar Martin Hubmann.

Z českých závodníků si nejlépe vedl Miloš Nykodým, který si zaběhl osobní maximum v závodě mistrovství světa, poprvé se probojoval do TOP10. Skvěle zvládl začátek, kdy se pohyboval na 4. místě, pak se trochu propadl a v cíli z toho bylo 8. místo se ztrátou devíti minut na vítěze. Vojta Král zpočátku běžel v TO10, pak nezvolil dobře volbu na dlouhém postupu a v cíli skončil na 16. místě se ztrátou 13 minut. Tomáši Kubelkovi premiéra na světovém šampionátu nevyšla, skončil až v páté desítce se ztrátou 26 minut.

1 Kasper Harlem Fosser     NOR  95:55 (1)  +00:00
2 Kyburz Matthias SUI 99:00 (2) +03:05
3 Daehli Magne NOR 101:53 (3) +05:58
4 Hubmann Daniel SUI 102:10 (4) +06:15
5 Svensk Emil SWE 103:08 (5) +07:13
6 Hubmann Martin SUI 103:54 (6) +07:59
7 Howald Florian SUI 104:54 (7) +08:59
8 Nykodým Miloě CZE 105:08 (8) +09:13