Mistry na krátké trati Dana Šafka Brožková a Vojtěch Král

21.6.2015 Petr Klimpl

Vrchol domácí jarní sezóny Mistrovství a Veteraniádu ČR v OB na krátké trati proběhl v Jáchymově. Mistry ČR se v hlavních kategoriích stali Vojtěch Král a Dana Šafka Brožková.

Pořadatelé z Ekonomu Praha, SK Stopa Praha a SKOB Ostrov vybrali pro OB zatím panenský terén v okolí Sportovního areálu Eduard. Mapař Radim Ondráček zmapoval velmi kvalitně hřbet s širokou vrcholovou částí; svahy i vrcholová část měly velkou terénní členitost – pozůstatky po středověké i novověké těžbě (jámy - těch bylo prý na mapě 531, kupy, svahové hřbítky, rýhoviště, haldy hlušiny); na terénu byl horský les s různou průběžností, v semifinále byla místy horské louky. Tratě postavili Vladimír Attl, Libuše Fantová, Zdeněk Koč a Radim Ondráček.

V sobotu se běželo semifinále. Chladné počasí, občas déšť. Tratě docela pěkné (ale v neděli mají být v orientačně náročnějším terénu), v lese se v trávě a kapradí ale dost dělaly cestičky, takže později startující měli dost výhodu. Do finále A se ale dostali ti nejlepší, k pár malým překvapením došlo - do finále A se třeba nedostali Filipek (H16), Semerád (H18), Pavlovec (H20), Sieglová (D16), Malinová (D16), Kulhavá (D20), Hančová (D20), Rufferová (D21) i další. V mužích vyhráli jednotlivé rozběhy Miloš Nykodým, Baptiste Rollier, Jan Procházka a Vojtěch Král, v ženách pak Vendula Horčičková, Adéla Indráková, Martina Tichovská a Denisa Kosová.

V neděli bylo na pořadu finále. Les se dost změnil, proti sobotě ubylo trochu kopců, ale přibylo mnoho terénních detailů, to vše v krásném horském lese. Terén jedna báseň. Tratě byly velmi rychlé a právě v rychlosti se dělaly chybičky i chyby, které rozhodovaly. Počasí bylo lepší než v sobotu, byla sice zima, ale nepršelo.

V ženách začala výborně Jana Knapová, která do půlky vedla, pak udělal dvě chybičky a do vedení šla Dana Šafka Brožková (SJC), v závěru běžící s Evou Juřeníkovou a potvrdila, že se vrací do své bývalé formy a doběhla si pro mistrovský titul s náskokem 40 sekund před Janou Knapovou (LPU). Další půl minuty zpět doběhla obhájkyně mistrovského titulu Vendula Horčičková, která do veřejné kontroly běžela na úrovní prvních dvou, v závěru trochu ztratila, na dalších místech na velké bedně stály čtvrtá Adélka Indráková (ZBM) a páté Lenka Poklopová (ZBM) a Eva Juřeníková (MOV), které měly stejný čas (7. Tesařová, 8. Kosová, 9. L. Knapová, 10. Müllerová a Kabáthová).

Závod mužů byl velmi vyrovnaný, čtveřice závodníků se stále pohybovala v rozmezí několika sekund, ale jim po celý závod vévodil Vojtěch Král (SSU), který v podstatě vedl po celou trať a v cíli měl náskok 18 sekund před obhájcem titulu Janem Šedivým (PGP), který měl skvělý závěr a dostal se o 2 sekundy před v úvodu skvostně běžícího Jana Petrželu (PHK). Sedm sekund za Petrželou doběhl Švýcar Baptiste Rollier (také v dresu PHK), který se v průběhu závodu stále pohyboval na medailových pozicích. Také pátá příčka patřila závodníkovi PHK, Pavel Kubát ale už měl ztrátu na vítěze více než minutu (1:23 min.), na velké stupně vítězů ještě šel za 6. místo Jan Procházka (PGP), jehož odstup za vítězným Králem byl 1:48 min. (7. Nykodým, 8. Hájek, 9. Chloupek, 10. Schuster).

V juniorkách zašla skvěle Gabriela Hiršová (ZBM), která vedla od první kontroly a suverénně vyhrála s náskokem téměř dvou minut před druhou Annou Štičkovou (LLI) a 2:23 min před třetí Kristýnou Hlubučkovou z KAM (4. Procházková, 5. K. Šiková, 6. Cych). Mezi juniory si pro titul doběhl Vojtěch Kettner (KAM), který vedl po celou trať a v cíli porazil druhého Jonáše Hubáčka z LCE o 31 sekund, třetí skončil o dalších 11 sekund zpět liberecký Matouš Fürst (4. Čech, 5. Dzioba, 6. Glonek). Také v D18 si vítězka vedla naprosto suverénně, jihlavská Tereza Čechová vedla od startu do cíle a tam byl její náskok před druhou Terezou Novákovou (DKP) o 1:22, třetí Klára Novotná z PHK (4. Tesařová, 5. Odehnalová, 6. Vyhnálková). V H18 si pro překvapivé vítězství doběhl turnovský Filip Wolf, který běžel vyrovnaný závod s řadou dalších závodníků, ale na rozdíl od nich vydržel až do konce a v cíli měl náskok před druhým Šimonem Navrátil (PGP) 3 sekundy. Třetí nejlepší čas měl Vandas, ale v čipu mu chyběla jedna kontrola a tak si pro bronzové medaile došla dvojice Ladislav Semrád (CHC) a Vojtěch Netuka (SHK), kteří měli stejný čas (5. Starý, 6. Bendák). V mladších dorostenkách si jasně pro mistrovský titul doběhla Anna Kopecká (LPU), druhá Tereza Janošíková (UOL) za ní zaostala o 31 sekund, ještě o 5 sekund větší ztrátu měla třetí Markéta Firešová ze ZBM (4. Šmelíková, 5. Thýnová, 6. Rückerová). V H16 choceňský Tomáš Křivda udělal v úvodu pár chybiček, ve zbytku trati doslova letěl, měl 7 nejrychlejších mezičasů a v cíli náskok 70 sekund před druhým Ondřejem Hlaváčem (TBM), další 4 sekundy ztratil třetí Mikuláš Jirka (STE), 4. Rusin, 5. Horčička, 6. Kavalír.

Běžela se i velmi dobře obsazená Veteraniáda ČR, v jednotlivých kategoriích vyhráli:
H80: Miloš Semorád (SCP).

Šampionát byl velmi pěkný. Terén překrásný, tratě pěkné, hezká aréna s plně fungujícími službami, dobrá organizace, ucházející počasí. Pořadatelé zaslouží uznání za to, že objevili nový náročný prostor pro OB i za velmi pěknou organizaci.

Podrobnosti o šampionátu najdete na stránkách závodu.