Mistry na klasice Král a Kosová

19.9.2021 Petr Klimpl

O víkendu se konal vrchol domácí sezóny - Mistrovství ČR v orientačním běhu na klasické trati. Mistrovské tituly získali Denisa Kosová a Vojtěch Král.

Pořadatelé z OK Kamenice pozvali závodníky do Hornopožárského polesí. Šest stovek našich nejlepších závodníků v kategoriích dospělých, juniorů a dorostu běželo na mapě Na Požárech v měřítku 1:15000, autorem mapy byl Roman Horký. Les, v kterém šampionát proběhl, byl tvořen smrkovo-bukovo-modřínovou dřevinou. Severní a centrální část závodního prostoru byla rovinatá až mírně zvlněná, porostově velmi pestrá, na mnoha místech plochy hustého lesa s různě sníženou průchodností. Jižní, západní a východní část prostoru byla tvořena svahy (místy prudkými) s množstvím žulových kamenů, balvanů a menších skalek, včetně několika starých žulových lomů. Byly tam i lokální pozůstatky zlatokopecké činnosti. V terénu byla středně hustá síť komunikací, ale i dost nových velkých pasek (intenzivní odtěžování kůrovcové kalamity).

Tratě sobotní kvalifikace připravil Luboš Semík. Beželo se za chladnějšího, ale pro běhání příjemného počasí. Do nedělního finále A postoupila většina favoritů. Překvapení se ale našla, třeba do finále A se nedostali Lenka Mechlová a Kamila Gregorová (D21), Jonáš Hubáček (H21) či Šimon Stehlík a Adam Zřídkaveselý (H16). V ženách jednotlivé kvalifikační rozběhy vyhrály Denisa Kosová, Karolína Teplá, Adéla Indráková a překvapivě Šárka Kulhavá, v mužích pak byli nejlepší Jan Procházka, Miloš Nykodým, Martin Roudný a Pavel Kubát.

Nedělní finále postavil Martin Škvor. Tratě neměly moc dlouhých úseků mezi kontrolami (to charakter terénu neumožňoval), přesto se však volby postupů mezi kontrolami našly. Delší úseky se střídaly s kratšími. Celkově byla odezva většiny závodníků na tratě (a taky les) velmi příznivá. Běželo se za chladnějšího, ale na běhání ideálního počasí.

V ženách vyhrála největší favoritka a obhájkyně titulu Denisa Kosová (PHK), která vedla od první kontroly, svůj náskok stále zvyšovala a v cíli byla o 3:23 min. dříve než druhá Adéla Indráková (ZBM). Bronzovou medaili získala Barbora Vyhnálková (PGP), která byla o více jak minutu pomalejší než druhá Indráková, čtvrtá skončila další závodnice PGP Eliška Sieglová, pátá skončila Jana Peterová (LPU) a šesté místo obsadila nestárnoucí Zdenka Kozáková (TBM).

15. Teplá Karolína           SHK9251   OK Slavia Hradec Králov  91:03   + 15:26

Závod mužů se vyvíjel daleko zajímavěji. Od startu vyrazil velmi rychle Tomáš Křivda (CHC), který vyhrál mezičasy na prvních pět kontrol, ve vysokém tempu stále pokračoval a v polovině trati (na 15. kontrole) si vybudoval tříminutový náskok před Vojtěchem Králem (KSU). Ten ale druhou polovinu trati zaběhl skvěle, náskok Křivdy začal pomalu stahovat a když při postupu na 26. a 27. kontrolu na něho získal po minutě, tak to vypadalo, že není nic rozhodnuto. Křivda běžel sám, Král doběhl Kubelku a ten mu v tempu trochu pomohl. Na sběrce vedl Křivda o 6 sekund, ale Král předvedl skvělý finiš, na doběhu porazil Křivdu o 11 sekund a celkově tak s náskokem pěti sekund vybojoval mistrovský titul. Obhájce vítězství Miloš Nykodým (ZBM) měl o trochu pomalejší začátek, závěr zaběhl stejně dobře jako Král a v cíli byl třetí se ztrátou tři a půl minuty na vítěze. Čtvrté místo a páté místo obsadili závodníci PHK Pavel Kubát a Jan Petržela, šestý byl Martin Roudný (LPU).

15. Dutkowski Mikolaj        DOB9200   KOB Dobruška            111:10   + 19:13

V juniorkách s přehledem vyhrála stříbrná z letošního MSJ Lucie Semíková (KAM), která vedla po celý závod a v cíli měla náskok před stříbrnou Michaelou Dittrichovou (LCE) skoro dvě minuty, třetí skončila Adéla Vandasová (PHK). V juniorech zaskočil juniorské reprezentanty Tomáš Janovský (PGP), který porazil dlouho vedoucího Lukáše Richtra (TUR) o 14 sekund, třetí skončil skoro s tříminutovou ztrátou slovenský závodník Adam Jonáš (ZBM).

V D18 to byl po celé trati těsný souboj dvou největších favoritek Anny Karlové (JIL) a Markéty Mulíčkové (ABM), v cíli byl nakonec rozdíl 4 sekund ve prospěch jilemnické závodnice, bronz získala se ztrátou necelých čtyř minut Barbora Smolková (TAP). V H18 největší favorit Jakub Chaloupský (PHK) udělal na třech kontrolách minutové chyby a v cíli se musel sklonit před skvěle běžícím Jiřím Dondou (ONO), jeho náskok byl 2:36 min., bronz získal Matyáš Štrégl (VRL), který na vítěze ztratil přes čtyři minuty. V D16 si pro zlato doběhla Michaela Metelková (PHK), která si rozhodující náskok vybudovala neuvěřitelně rychlým mezičasem na 8. kontrolu, když svým největším soupeřkám nadělila tři resp. čtyři minuty; stříbro vybojovala dlouho vedoucí Michaela Novotná (TUR) se ztrátou dvou minut a bronz další závodnice TUR Lea Martanová (+3:57). V H16 nebyl na startu pro zranění Jan Strýček a jak se ukázalo, tak Daniel Bolehovský (VSP) přišel o největšího soupeře. Získal zlato, ale neměl to jednoduché, tři kontroly před cílem ještě těsně vedl Tomášm Kučera (ZBM), ten pak však udělal chybu a za zlatem zaostal o dvě minuty, bronz se ztrátou přes tři minuty získal Vilém Bednařík (PBM).

Pořadatelé z OK Kamenice upořádali šampionát na vysoké úrovni, byl to opravdu důstojný vrchol letošní domácí sezony.