Mistrovství Evropy v Itálii

2.10.2023 Petr Klimpl

Mistrovství Evropy v Itálii

Mezinárodní sezóna v orientačním běhu spěje k závěru, kterým bude Mistrovství Evropy (a současně třetí série letošního Světového poháru).

Šampionát se koná v severní Itálii. Verona, Soave a Vicenza v italském regionu Veneto hostí sprint (středa), sprintové štafety (pátek) a knock-out sprint (neděle). Všechny tři terény nabízejí rovinatý a rychlý terén – poběží se v historických městech s parky a volnými plochami. Na startu je 286 závodníků z 35 různých zemí.

Ve sprintu obhajují titul ze švýcarském Neuchâtelu v roce 2021 Tove Alexandersson a Emil Svensk (oba SWE). Sprintové štafety v roce 2021 vyhrála švýcarská štafeta ve složení Simona Aebersold, Joey Hadorn, Matthias Kyburz a Elena Roos. Tove Alexandersson a Matthias Kyburz (SUI) vyhráli v roce 2021 premiérové evropské tituly v KO sprintu.

V průběžném hodnocení Světového poháru po dvou sériích má Kasper Fosser (NOR) jasný náskok, vede Fosser o 53 bodů před Matthiasem Kyburzem, třetí je Gustav Bergman (SWE). Tove Alexandersson vede také naprosto jasně, usiluje o deváté celkové vítězství Světového poháru, na dalších místech jsou Sara Hagströmo (SWE) a Simona Aebersold (SUI). Z českých závodníků je na tom nejlépe Tomáš Křivda, který je v celkovém pořadí na 12. místě, Tereza Jánošíková je zatím 13.

Česko reprezentuje 7 mužů (vedle Křivdy jsou v reprezentaci Jakub Glonek, Jonáš Hubáček, Jakub Chaloupský, Vojtěch Král, Martin Roudný a Daniel Vandas) a 6 žen (spolu s Janošíkovou to jsou Tereza Čechová, Barbora Matějková, Jana Pekařová, Jana Peterová a Nikola Zlámalová).

Boje po všechny tři lze sledovat i v přímých přenosech na sportovních kanálech České televize.

Web šampionátu je zde.


« zpět