Mistrovství ČR v orientačním běhu v roce 2021

7.1.2021 Petr Klimpl

Mistrovství ČR v orientačním běhu v roce 2021

Sekce orientačního běhu naplánovala na rok 2021 sedm českých šampionátů pro dospělé a dorost a jeden pro žactvo. Snad omezující opatření dovolí jejich pořádání. Podívejme se, kde a kdy by se mělo o medaile bojovat.

Pro rok 2021 byly upraveny sportovně technické dokumenty tak, aby v jednotlivých šampionátech startovalo kolem 500 závodníků, což by mělo umožnit uspořádání těchto závodů i při středně přísných omezeních plynoucích z Protiepidemického systému. Z tohoto důvodu nejsou letos spojeny s Mistrovstvím ČR závody Veteraniády ČR.

Prvním českým mistrovstvím bude tradičně dubnové mistrovství v nočním orientačním běhu, v květnu budou následovat boje ve sprintových disciplínách (sprint a sprintové štafety), v polovině června pak bude šampionát na krátké trati. Další tři mistrovské závody jsou na pořadu na podzim - v září na klasické trati a v říjnu mistrovství štafet a mistrovství klubů.  Žactvo má šampionát oblastních výběrů v polovině září.

Mistrovství ČR v nočním OB – 17. 4. 2021 – KOS Slavia Plzeň
Závod byl naplánován na loňský duben, poté na loňský říjen. Ani v jednom termínu se šampionát nemohl uskutečnit. Snad se to podaří letos... Mírně až středně kopcovitý terén, který je převážně velmi dobře průběžný, v některých částech s velkým množstvím terénních detailů (erozní rýhy, pozůstatky po těžbě a bombardování) v prostoru Plzeň-Bolevec, Záluží, Ledce a Chotíkov - to je popis toho, kde se v polovině dubna odehraje první český šampionát v roce 2021, v nočním OB. Plzeňští pořadatelé zvolili za centrum Aktivity centrum Krašovská v Plzni. V prostoru závodu se už běželo několik významných závodů, třeba krátká trať Akademického mistrovství světa v roce 2004 či krátká trať v rámci LODM v roce 2015 (jižní část prostoru). Bylo tam tedy už několik map pro orienťáky, těmi posledními byly Krkavče (2015), Krkavec (2010) a Ledce (2010). Novou mapu připravuje Aleš Hejna, tratě staví Tomáš Kamaryt. Posledními mistry ČR v nočním OB z roku 2019 (na mapě Vřešťovský chlum u Bohaňky-Skály) jsou v ženách Petra Aschermannová (nyní Landovská) a v mužích Jan Petržela.
Web

Mistrovství ČR ve sprintu – 22. 5. 2021 – SK SKI-OB Šternberk 
Také toto Mistrovství bylo naplánováno již na rok 2020, ale to se v květnu neuskutečnilo, náhradní šampionát pak proběhl v Hradci Králové. O sprintové tituly se bude bojovat ve Šternberku, v prostoru, kde již byly o-mapy, tou poslední pak Šternberk 2015. Novou mapu pro mistrovství připravuje Petr Skyva, který je i stavitelem tratí. Ty povedou historickou zástavbou (a další přilehlou zástavbou) města Šternberk. Centrem závodu bude hala Ecce Homo ve Šternberku. Tituly z Hradce Králové obhajují Tereza Janošíková (ženy) a Jakub Glonek  (muži).
Web

Mistrovství ČR sprintových štafet – 23. 5. 2021 – SK SKI-OB Šternberk
Den po mistrovském závodě ve sprintu čekají naše nejlepší závodníky sprintové štafety. Šampionát zavede závodníky do Litovle, kde je čekají tratě v historické městské zástavbě s typickým systémem vodních kanálů (Hanácké Benátky) a v přilehlých parcích a sídlištích. Tento terén ještě nikdy nebyl zmapován pro orientační běh. Mapu připravuje Jan Fátor, tratě stejně jako předchozí závod ve sprintu staví Petr Skyva. Centrum závodu je situováno do areálu TJ Tatran Litovel. Závod proběhne pod dohledem televizních kamer, přímý přenos ze závodu kategorie dospělých bude v programu České televize. V roce 2020 v Pardubicích vyhrála titul štafeta Slovanu Luhačovice v sestavě Martina Jirčáková, Vojtěch Sýkora, Jonáš Hubáček a Vendula Horčičková.
Web

Mistrovství ČR na krátké trati – 12. – 13. 6. 2021 – SK Severka Šumperk, Magnus Orienteering
Mistrovské tituly z mistrovství na krátké trati na podzim roku 2020 získali ve skalnatých terénech u Srbské Kamenice Vojtěch Král (muži) a Denisa Kosová (ženy). Letos bude titul obhajovat pouze Denisa, Vojtěch Král je jedním ze stavitelů finálového závodu, tím druhým stavitelem je Tomáš Navrátil, který staví i kvalifikaci společně s Martinem Poklopem. Závodníky čeká horský les, kde je množství uměle vytvořených kamenných kup, bažinky, balvanová pole, ve vyšších partiích pak horské hustníky. Mapy na kvalifikaci i finále připravuje Luděk Krtička, přechozími mapami v tomto prostoru z roku 2005 byly Boží bouda a Sviní hora. Centrem závodu bude na louce na konci obce Vojtíškov.
Web

Mistrovství ČR na klasické trati – 18. – 19. 9. 2021 – OK Kamenice
Pořadatelé z OK Kamenice zvou naše nejlepší závodníky na podzimní vrchol domácí o-sezóny do lesního prostoru mezi obcemi Pohoří, Kamenný Přívoz, Krhanice, Čakovice, Těptín. Centrum bude na louce na JZ okraji obce Pohoří. Pořadatelé popisují terén následovně:  Smíšený smrkový – bukový – modřínový les; severní část prostoru je mírně zvlněná, bohatá na porostové detaily, středně hustá síť komunikací. Jižní část prostoru je členitá, bohatá na vrstevnicové tvary s množstvím žulových kamenů, balvanů a menších skalek. Jsou tam staré zarostlé lomy a žulové výsypky, okrajové pozůstatky těžby zlata, ale také průběžně narůstající množství pasek po neustále probíhajícím odtěžování kůrovcové kalamity. Trati sobotní kvalifikace staví Luboš Semík, nedělní finále pak Martin Škvor. V prostoru již byly o-mapy - Požáry (2012), Na Požárech (1999), Grybla (2019), Požáry (2019). Mapu pro mistrovské závody připravuje Roman Horký. V roce 2020 si mistrovské tituly z klasiky u Vírské přehrady odvezli Miloš Nykodým (muži) a Denisa Kosová (ženy).
Web

Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva – 18. 9. 2021 – OK 99 Hradec Králové
Šampionát oblastních výběrů žactva bude po mnoha letech samostatně, neproběhne spolu s Mistrovstvím ČR klubů. Pořadatelství se ujal OK 99 Hradec Králové. Závod osmičlenných štafet se uskuteční v lesích u Vysoké nad Labem, kde je rovinatý terén, který je porostově velmi rozmanitý; v prostoru se nachází hustá síť cest a v některých částech systém melioračních rýh. Mapu připravuje Radek Novotný (předchozí mapy - Korejtek (2014) a Biřička (2008)), tratě staví Jan Petržela. V roce 2020 šampionát nebyl, v roce 2019 vyhrála titul Jihomoravská oblast.
Web

Mistrovství ČR štafet – 9. 10. 2021 – Orientační běh Opava
Štafetový šampionát se měl běžet v lese jižně od Vidnavy již v roce 2020, nakonec se závod pod taktovkou opavských pořadatelů uskutečnil blíže u Opavy, v lese u Jakubčovic, kde zlaté medaile vyhrály štafety OK 99 Hradec Králové (ženy) a SK Žabovřesky Brno (muži). V roce 2021 se poběží v prostoru Kobylá nad Vidnávkou, Velká Kraš, Vidnava, Stará Červená Voda, Černá Voda, který je řadě závodníků známý z mnoha závodů, které v tomto terénu již proběhly. V terénu je tedy mnoho o-map, těmi posledním pak byly mapy Venušiny misky z let 2016 a 2017 (řada překrývajících se map použitých na jednotlivé etapy Grand prix Silesia). Mapu pro mistrovský závod připravuje stejně jako předchozí mapy v tomto prostoru Zdeněk Lenhart, tratě staví Luděk Valík. Opavští pořadatelé zvolili za centrum louku v katastru obce Kobylá nad Vidnávkou. Štafety čeká závod ve středně členitém terénu se spoustou terénních tvarů (od přírodních po umělé), jsou tam kameny, skalky, lomky, prohlubně, bažinky, meliorační rýhy, porostové detaily a také zbytky po těžbě. 
Web

Mistrovství ČR klubů – 10. 10. 2021 – Orientační běh Opava
Prestižní šampionát proběhne ve stejném prostoru a ze stejného centra jako den předtím mistrovský závod štafet. Charakteristika terénu je tedy stejná, stejný je i mapař a jiný je jen stavitel tratí, je jím Miroslav Hadač. V roce 2020 se toto mistrovství neuskutečnilo, v roce 2019 získal titul v Tisu u Blatna tým OK 99 Hradec Králové.
Web

 


« zpět