Mistrovství ČR v OB v roce 2016

5.1.2016 Petr Klimpl

Mistrovství ČR v OB v roce 2016

V roce 2016 se budou rozdělovat medaile nejlepším orientačním běžcům na sedmi šampionátech České republiky v orientačním běhu.

V dubnu se bude bojovat o mistrovské tituly v nočním OB, v květnu ve sprintu a ve sprintových štafetách, v červnu na krátké trati, v říjnu pak budou šampionáty na klasické trati, ve štafetách a na závěr pak bude mistrovství klubů a oblastních výběrů žactva. Současně s Mistrovstvím ČR budou vždy připraveny i Veteraniády ČR.

Mistrovství ČR v nočním OB – 16. 4. 2016 – DOK
OK Doksy připravuje noční šampionát v blízkosti Doks, v lese směrem k hradu Bezděz. Centrum závodu je v rekreačním středisku Termit, tratě staví Daniel Novák v terénu, který je ve větší části velmi rychlý, zcela plochý nebo mírně svažitý, dobře průběžný s hustou sítí cest a malým množstvím terénních a porostových detailů, v menší části členitý, kopcovitý, s terénními i porostovými detaily. Mapu připravuje Tom Novák, předchozí mapy v tomto prostoru byly mapy Spáleniště (1991) a Mariánská cesta (1994, 2007).

Mistrovství ČR ve sprintu – 7. 5. 2016 – LCE
Amfiteátr za Sokolovnou v Uherském Brodě bude centrem šampionátu na nejkratší o-trati. Pořadatelé ze Slovanu Luhačovice zavedou závodníky do centra starého města, na sídliště, do městské zástavby a do parku v Uherském Brodě, do prostoru, kde ještě nikdy o-mapa nebyla. Novou mapu připravuje Zdeněk Slezák, tratě staví Marek Cahel.

Mistrovství ČR sprintových štafet – 8. 5. 2016 – LCE
Mistrovství sprintových štafet připravují pořadatelé z Luhačovic stejně jako sobotní sprint do Uherského Brodu, ale nedělní štafety se uskuteční v jiném prostoru a v jiném terénu. Centrem závodu je náměstí 1. máje, tratě povedou sídlištěm ve svahu a městskou zástavbou. Stavitelem tratí je opět Marek Cahel na mapě Zdeňka Slezáka (také zde dosud nebylo mapa pro OB).

Mistrovství ČR na krátké trati – 25. – 26. 6. 2016 – PGP
Vrchol jarní o-sezóny proběhne na jihu Čech. SK Praga zve závodníky do pro orientační běžce nového terénu. Jde o terén v nadmořské výšce 680 až 1034 m n. m., kde je velké relativní převýšení, smíšený les s velkou variabilitou od čistého lesa po oblasti s kamenitým podkladem, hustníkové partie, podmáčený terén, srázy a kameny, minimální sezónní podrost, střední hustota cest. Centrum bude u obce Hojná Voda, sobotní kvalifikace je vymezena Hojná Voda – Dobrá Voda – Šejby – státní hranice – Lužný potok, nedělní finále pak Hojná Voda – Staré Hutě – Velký Jindřichov – Korantice – Chlupatá Ves – Dobrá Voda. Mapu připravuje Jan Drbal, stavitelem tratí je Jan Procházka.

Mistrovství ČR na klasické trati – 1. – 2. 10. 2016 – LPU
Pardubičtí pořadatelé vybrali pro vrchol domácí podzimní sezóny vysočinský terén vymezený obcemi Pustá Rybná, Blatiny, Křižánky, Ruda, Bukovina, centrem bude Pustá Rybná. V části prostoru byla vydána v roce 1991 mapa Rovina, většina prostoru byla zmapována zatím jen pro závody v MTBO. Závodníky čeká velmi rychlý les ve středně kopcovitém terénu. Prudší svahy jsou kamenité, vrcholové partie i skalnaté. Většina prostoru je velmi dobře průběžná, ale vyskytují se i partie rozsáhlých hustníků, místy s velmi sníženou průchodností, v blízkosti četných vodotečí se místy vyskytuje podrost. Mapu připravují Petr Mareček a Martin Kratochvíl, sobotní semifinále staví Petr Fencl, nedělní finále Jan Kaplan.

Mistrovství ČR štafet – 8. 10. 2016 – BOR
Štafetový šampionát připravuje OK Jiskra Nový Bor do kopcovitého, velmi členitého terénu, kde je větší množství pískovcových skal, kamenů a dalších detailů. Centrum je v obci Dolní Prysk, prostor závodu je vymezen obcemi Horní Prysk, Dolní Prysk a Kamenický Šenov. V prostoru bylo v minulosti více map – Eva (1977), Adámek 2012 (2012), Adam 007 (2007), Adam 2 (2006), novou mapu připravuje Jaroslav Lamač, tratě budou z dílny Petra Karvánka.

Mistrovství ČR klubů a oblastních výběrů žactva – 9. 10. 2016 – BOR
Velmi prestižní mistrovství se poběží ve stejném prostoru a ze stejného centra jako den předtím mistrovství štafet. Charakteristika terénu je tedy stejná, jiný je ale stavitel tratí, tratě připravuje Jaroslav Krejčí.

 


« zpět