M ČR krátká trať: Křivda a Kosová

12.6.2021 Petr Klimpl

Ve Vojtíškově proběhl vrchol domácí jarní sezóny - Mistrovství ČR na krátké trati. Tituly získali Tomáš Křivda z KOB Choceň a Denisa Kosová z OK 99 Hradec Králové.

Šampionát byl jednodenní, neběžela se kvalifikace, ale hned se bojovalo o medaile.

Pořadatelé z SK Severka Šumperk a Magnus Orienteering vybrali orientačně velmi zajímavý terén severně od Vojtíškova v masívu Sviní hory (prostor závodu byl vymezen obcemi Vysoká, Vojtíškov, Valbeřice a úbočím Sviní hory). Běželo se v horském lese, kde bylo množství uměle vytvořených kamenných kup, k tomu pak i bažinky, balvanová pole, horské hustníky. Na zemi byla dost tráva, takže později startující závodníci měli dost velkou výhodu, vše se hodně zrychlovalo. Mapu Krondörfl připravili Luděk Krtička, Radim Ondráček, Ivo Habán a Zdeněk Janů. Orientačně zajímavé tratě postavil náš nejlepší závodník Vojtěch Král spolu s Tomášem Navrátilem. Vojta Král tak neohajoval loňský titul z M ČR na krátké trati. Tratě se líbily (i když někteří čekali tratě ještě těžší), u některých kategorií to ale chtělo tratě delší, zvláště v kategoriích D16 a H16 byly vítězné časy velmi krátké.

V mužích při neúčasti Vojtěch Krále dominoval Tomáš Křivda (CHC). Od počátku vedl, slabší chvilky v polovině závodu využil Pavel Kubát (PHK), který ho na 12. kontrole těsně vystřídal ve vedení, ale pak následovala série nejrychlejších mezičasů ze strany Křivdy a v cíli z toho bylo jasné vítězství s náskokem 49 sekund před Kubátem. Bronz vybojoval Jonáš Hubáček (LCE), který měl v cíli ztrátu 1:26 min., sedm sekund za ním zaostal čtvrtý Tomáš Kubelka (LPU), o dalších šest sekund zpět byl loni stříbrný Daniel Vandas (PHK), šesté místo obsadil Vojtěch Sýkora (LCE) se ztrátou dvou minut na vítězného Křivdu.

20. Janata Martin            TJN8306   OOB TJ Tatran Jablonec   37:29   + 6:24

V ženách do osmé kontroly vedla Vendula Horčičková (LCE), pak se do vedení na tři kontroly dostala polská reprezentantka v dresu CHC Hanna Wiśniewska, skvělý závěr ale měla obhájkyně titulu Denisa Kosová (PHK), která v závěrečných devíti kontrolách vybojovala náskok 44 sekund před druhou Polkou. Pro bronz si doběhla vyrovnaně běžící Adéla Indráková (ZBM), která měla v cíli na Kosovou ztrátu 70 sekund. Čtvrtá skončila Tereza Janošíková (SSU), která měla ztrátu 2:02 min., pátou příčku obsadila Lenka Mechlová (SHK, +2:23) a šestá byla Adélka Bogárová (PGP, +3:09).

20. Hiklová Natalia          ZBM8350   SK Žabovřesky Brno       38:14   + 6:22

V juniorech s velkým náskokem vyhrál Lukáš Richtr (TUR), druhý Ondřej Metelka (PHK) měl ztrátu 94 sekund a třetí Jan Gajda (KAM) 1:51 min. V juniorkách to byl po celou trať souboj mezi Lucií Semíkovou (KAM) a Michaelou Dittrichovou (LCE), v cíli nakonec byla o 7 sekund dříve závodnice z OK Kamenice; třetí Elina Martanová (TUR) měla ztrátu 1:21 min.

V H18 se o zlatu rozhodovalo až na doběhu, kde byl o osm sekund rychlejší Adam Urbánek (ZBM), což mu vyneslo titul s náskokem tří sekund před druhým Ladislavem Čepičkou (LPM), třetí Martin Šimša (PGP) ztratil na vítěze 33 sekund. K překvapení došlo v D18, kde favorizovaná Markéta Mulíčková (ABM) skončila až třetí se ztrátou dvou minut na vítěznou Emou Bulířovou (TAP), stříbro získala Anna Marie Smutná (DKP), která na vítězku ztratila 1:06 min. V H16 jasně vyhrál Daniel Bolehovský (VSP), který o 66 sekund porazil druhého Jana Strýčka (PBM), překvapivě třetí byl Antonín Malý (JIL) se ztrátou necelých dvou minut. Také kategorie D16 měla jasnou vítězku, tou se stala Lucie Dittrichová (SKM), která za sebou nechala přesně o minutu druhou Leu Martanovou (TUR), třetí Michaela Metelková (PHK) byla ještě o 5 sekund pomalejší.

Celý závod byl organizačně velmi pěkně připraven, přálo i počasí, běželo se za ideálního počasí na běhání a po celý závod avizovaný déšť nepřišel.