Letošní vícedenní závody

14.3.2024 Petr Klimpl

Letošní vícedenní závody

Fenoménem českého orienťáku jsou vícedenní závody. Na letošní rok je jich opět připravena celá řada.

První dva závody proběhnou o Velikonocích, další v květnu, většina z nich je připravena o prázdninách. Na rozdíl od minulých let, ale nejsou obsazeny všechny víkendy, dokonce se nekoná žádný závod od půlky července do půlky srpna, naopak v závěru srpna jsou o jednom víkendu tři závody. Specifický je seriál závodů pro veřejnost Kwak Czech o–tour, který má stejně jako v loňském roce v průběhu celého roku tři dějství.

29. – 31. 3 – Velikonoce ve skalách – Oddíl OB Kotlářka
26. ročník třídenních závodů má letos centrum v Nové Skalce v okrese Česká Lípa. Jak už název napovídá, čeká závodníky členitý terén se skalami (skalní hřbety a údolí, pískovcové skály v několika patrech), kde je převážně dobře průchodný les, ale i oblasti s náletovými porosty, v prostoru je menší počet komunikací. Program je tradiční, v pátek krátká trať, v sobotu klasika a v neděli zkrácená trať s hendikepovým startem. O závod je velký zájem, v přihláškovém systému lze nalézt 1800 jmen (ne všichni ale poběží všechny etapy), mezi nimi i velký počet zahraničních závodníků.
Web

29. – 31. 3. – Grand Prix Silesia – Orientační běh Opava
Tradiční vícedenní závody Grand Prix Silesia přichystal termínovou novinku. Místo letních závodů jsou závody o Velikonocích. Závody se vrací do lukrativních břidlicových terénů v okolí obce Bohdanovice, kde se GPS běžela naposledy v roce 2020. Stejně jako předchozí roky čekají na závodníky čtyři technické etapy, letos to bude na nově zmapované mapě Bludiště. Jen tři z nich ale budou častí celkového hodnocení. Závody v pátek zahájí lesní sprint, sobota patří klasice a v neděli vše zakončí zkrácená trať. Pro závoduchtivé orienťáky je v sobotu večer připraven vložený závod v nočním orientačním běhu. Na závod jsou přihlášeny tři stovky závodníků.
Web

4. – 5. 5. – Jarní Trojúhelník – MLOK Mariánské Lázně
V sobotu krátká trať a sprint, v neděli klasická trať – to je program 3–etapových závodů na západě Čech. Lesní závody se budou konat v lesích severně od města s centrem u kavárna Lesní Mlýn, sprint se poběží v lázeňském centru včetně kolonády.
Web

28. – 30. 6. – Cena střední Moravy – Šumperský divočák – Klub vytrvalostních sportů Šumperk
Tradiční třídenní závody (tentokráte s hodně dlouhým názvem) se letos uskuteční v Jeseníkách s centrem v Přemyslovském sedle na začátku prázdnin. Tratě budou v horských lesích plných kupek, kamení, bažin a ruin bývalých německých osad Glasdorf a Elbe. Poběží se dvě krátké tratě a jednu klasika. Budou použity mapy z Českého poháru, který v tomto terénu proběhl na konci května 2023.
Web

12. – 14. 7. – H.S.H Vysočina cup – SK Chrast
Jubilejní 30. ročník kultovních závodů známých i pod názvem "Botas" opustí pravděpodobně Žďárské vrchy a zavítá do Železných hor. Projednávají se terény v lesích nedaleko Trhové Kamenice, kde je velmi rozmanitý les s řadou vodotečí a většinou s těžkou podložkou. Program bude tradiční – v pátek odpoledne krátká trať, v sobota klasická trať a v neděli odstartují závodníci hendikepově do zkrácené klasiky.
Web

16. – 18. 8. – Sandstones|Pískovce – Orientační klub Doksy
Třetí ročník letních závodů Sandstones se uskuteční v okolí obce Hradčany. Závodníci se mohou těšit na 3 etapy ve skalních terénech a krásných borových lesích (všechny etapy od pátka do neděle jsou krátká trať s intervalovým startem). Přes řadu omezení se díky pochopení CHKO a VLS Mimoň podaří běhat orienťák poprvé po mnoha letech (a možná naposledy před další pauzou) v prostoru Šance – Vysoký vrch. Dvě etapy budou v prostoru, který byl mapován naposled pro Bohemii 1993. Terén bude tedy vyžadovat jemné skalní mapování bez nutnosti překonávat extrémní převýšení.
Web

17. – 18. 8. – Rumcajsovy míle – Sportcentrum Jičín
Další ročník (11.) Rumcajsových mílí se uskuteční ve známém amfiteátru na Valečově, kam se tento závod vrací po několika letech. Závodníky čekají ve dvou dnech tři etapy – v sobotu krátká trať a lesní sprint, v neděli další krátká trať, vše v okolí hradu Valečově, kde jsou skalní města a labyrinty, kamenná pole, čistý les, středně hustá síť cest, mírné i prudké svahy. V roce 2020 proběhly tyto závody jen části prostoru, poslední proběhání všech skal v okolí proběhlo v roce 2018.
Web

23. – 25. 8. – Pěkné prázdniny s OB v Českém ráji – OOB TJ Turnov
Tradiční vícedenní závody se vrací po čtyřech letech na Maloskalosko, tedy do prostorů na sever od Turnova. Vše vypukne krátkou tratí v pátek, v sobotu je na programu zkrácená klasika a závody zakončí další krátká trať v neděli. Pořadatelé připravili návrat na ikonickou Drábovnu a dalších lesů v okolí Malé Skály, tedy do terénů plných skalních měst, kamenů a údolíček. Turnovští pořadatelé tradičně připraví i bohatý doprovodný program.
Web

30. 8. – 1. 9. – Cena východních Čech – OK Lokomotiva Pardubice
Vícedenní závod s nejdelší nepřetržitou historií v Čechách se koná tradičně poslední prázdninový víkend, letos je to již 38. ročník. V pořádání se střídají pořadatelé z OK 99 Hradec Králové a OK Lokomotiva Pardubice, letošní ročník připravují pardubičtí pořadatelé. Centrum závodu bude na stejné louce jako loňský český šampionát štafet a klubů, poběží se na mapách z těchto mistrovství. Tedy v terénu, který je mírně kopcovitý, kde typický vysočinský terén, s hustou sítí vodotečí, cest a průseků, je tam převážně jehličnatý les s dobrou průběžností, ale těžkou podložkou, les je porostově velmi rozmanitý. Tradičně je v pátek odpoledne krátká trať, v sobotu klasika a v neděli zkrácená trať s intervalovým startem.
Web

30. 8. – 1. 9. – Interkompas 50 – SOS Jindřichův Hradec
Obnovený Interkompas se zatím konal v pravidelných dvouletých intervalech, vždy v lichých letech. Nicméně 50. výročí od vzniku této akce nelze pominout, a proto se i v roce 2024 v tradičním termínu na konci prázdnin závod uskuteční s centrem u Sedla u Číměře. První etapa bude krátká trať, druhá etapa bude klasika, vše zakončí etapa startovaná hendikepově. Tratě budou v kopcovitém terénu, kde je množství skalek a balvanů většinou v dobře průběžném smíšeném lese, místy jsou hustníky a nálety, v nižších pasážích jsou meliorační rýhy a bažinky.
Web

30. 8. – 1. 9. – West cup – Nejdek Orienteering
O dalším ročníku třídenních závodů v závěru prázdnin toho zatím není moc známo. Ví se, že se v pátek běží krátká trať, v sobotu a v neděli následují dvě klasiky.
Web

Kwak Czech O–Tour
Do třetí sezóny příští rok vběhne seriál Kwak Czech O–Tour. Pro rok 2024 si pořadatelé z Českého svazu orientačních sportů společně s lokálními kluby (Běhej Poděbrady, Klub dobré zprávy Lysá nad Labem, KOS Slavia Plzeň a další západočeské kluby, O–RUNNAŘI Beskydy) připravili tři lokality:
24. 3. Milovice – většina závodu se odehraje v největším dětském parku Mirakulum
3. – 6. 7. Plzeňsko – závody běží současně s Mistrovstvím světa juniorů
26. – 28. 10. Beskydy – jeden ze závodů bude ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově p. R., dva lesní závody proběhnou v lesích u horské obce Bílá.
Účastníci se mohou také těšit na všech akcích na řadu doprovodných aktivit.
Web


« zpět