Kristýna Skyvová: Úkolů je celá řada

7.3.2016 Petr Klimpl

Kristýna Skyvová: Úkolů je celá řada

Kristýna Skyvová je od začátku února metodičkou svazu. Vedle toho, že má i nadále na starost rozvoj OB, tak odpovídá i za metodiku.

Tak na úvod pár otázek z oblasti Tvé dosavadní činnosti – rozvoje OB. Komise rozvoje OB pod Tvým vedením realizuje dlouhodobě úspěšné projekty Výukové mapy pro orientační běh, Areály pevných kontrol, Dny orientace v přírodě a od loňského roku i projekt Orientační běh do škol. Jak budou tyto projekty pokračovat v roce 2016?
Uvedené projekty Komise rozvoje OB budou realizovány v roce 2016 ve stejném rozsahu jako v loňském roce. Potřebné informace jsou sepsány ve Zpravodaji ČSOS 2016/2, který dostali vedoucí klubů mailem a byl zveřejněn na webové stránce ČSOS. Ze statistiky roku 2015 je vidět, že orientační běžci jen nesoutěží – např. do pořádání 121 akcí Dnů orientace v přírodě se zapojila cca 1/5 klubů a bylo vydáno 44 výukových map.

Mezinárodní federace IOF vyhlásila na 11. května 2016 World Orienteering Day. Přihlásí se k této akci i Český svaz orientačních sportů?
Český svaz se k World Orienteering Day přihlásil. IOF vydala pro pořadatele akcí World Orienteering Day první podrobnější informace v angličtině http://orienteering.org/wp-content/uploads/2016/02/WOD-2016-1-Final-version.pdf s informací o zprovoznění webové stránky http://www.worldorienteeringday.com/, kde budou všechny potřebné pokyny k registraci. Pro zajímavost: s vyhlášením World Orienteering Day se počítá i v příštích letech - 24. 5. 2017 a 23. 5. 2018.

Co je World Orienteering Day cílem této akce, jaká je základní představa o organizaci této akce? Jsou nutné přihlášky pořadatelů?
Termín 11. května 2016 i celá akce World Orienteering Day jsou pro Českou republiku velmi zajímavé ze dvou důvodů:
- Akce pro veřejnost pod společným označením Dny orientace v přírodě plně splňují představu IOF o podobě akcí World Orienteering Day, v roce 2016 to bude již 8. ročník a pořadatelé mají již bohaté zkušenosti.
-
Uspořádání akcí World Orienteering Day v termínu 11. května, případně v tomto týdnu, výrazně pomůže s propagací Mistrovství Evropy, které se bude konat v termínu 21. - 28. 5. v Jeseníku.
-
ČSOS nabízí klubům, které se chtějí zapojit, zaslání speciálních pohledů s OB tématikou a logy WOD a ME v Jeseníku. Kvůli zajištění tisku a distribuci pohledů je potřeba zaslat odhad požadovaného počtu pohledů do 10. dubna.

Další akcí, kterou sekce OB pravidelně pořádá ve spolupráci s AŠSK, je přebor škol. Jak jsou daleko přípravy? Budou letos krajská kola ve všech krajích? Kde bude celostátní finále?
Celostátní soutěž Přebor škol v OB ve školním roce 2015/2016 má připravenou termínovou listinu ve všech krajích, celostátní finále pořádá oddíl OB Kotlářka 8. června v Praze. Spolupráce s AŠSK probíhá také na úrovni vzdělávání - orientační běh bude prezentován na vzdělávacím semináři Tělo Praha, který se bude konat 24. - 26. srpna.

Orientační sporty budou zapojeny i Olympijských parků RIO 2016. Ten hlavní bude na Lipně, ty další pak v Pardubicích, Ostravě a Plzni. Ty jsi spolu s Jirkou Vébrem koordinátorkou o-účasti na tom hlavním parku na Lipně. Popiš nám, co to vše bude obnášet?
V současné době probíhají přípravy a jednání s ČOV, kdy se řeší finance a předběžný program. Ve čtvrtek 17. března jedeme s Jirkou na jednání přímo na Lipno a předpokládám, že už bude jasnější představa ČOV o této akci. Pro prezentaci OB v Olympijském parku Rio – Lipno budou v březnu započaty mapařské práce na přípravu celkem tří areálů pevných kontrol na Kramolíně, ve Frymburku a Vyšším Brodě a na 2 sprintové závody v Lipně a Frymburku. Po celou dobu bude mít veřejnost možnost seznámení s OB i přímo v centru formou výstavy. Do předváděcích akcí budou zapojeni také účastníci letní Akademie OB.

Bude ČSOS koordinovat i prezentaci orientačního běhu i v dalších třech parcích?
Český olympijský výbor připravuje Olympijské parky také v Plzni, Ostravě a Pardubicích, kde představení orientačního běhu bude zajišťovat OK Lokomotiva Pardubice.

Ale pojďme k metodické práci. V sekci OB je v poslední době popelkou, což bylo oprávněně kritizováno i na posledním shromáždění sekce v Luhačovicích. To byl i poslední impuls, aby se v této oblasti něco zásadního stalo, bylo vytvořeno místo metodika svazu. Co máš za úkoly v této oblasti?
Úkolů je celá řada. Bude potřeba např. řešit systém školení trenérů OB. Školení trenérů 3. třídy je v kompetenci jednotlivých oblastí, ale není k dispozici materiál s požadavky na obsah. To je potřeba nejen sepsat, ale vysvětlit vedením oblastí, že má smysl řešit vzdělávání trenérů.

Letos po několika letech probíhá školení trenérů 2. třídy. Stále zaznívají hlasy, že je pro trenéry nutné vzdělávání a přenos nových informací. Kdysi bývalo školení T2 dvakrát týden (?), letos se redukovalo na 3x dva dny. Přesto se moc zájemců nesešlo (jen 10, z toho dva ze Slovenska), dost lidí konstatovalo, že tomu školení přece neobětují tolik času. Je nějaká cesta v této oblasti?
V minulých letech probíhalo školení také ve 3x 2 dny formátu, i když formát 2x 3 dny by byl také pro mnohé přijatelný. Školení T2 je určeno pro trenéry, kteří jsou aktivně zapojeni do práce s mládeží, a proto považuji za více než vhodné vyhlásit termíny s dostatečným předstihem (např. víkendy v prosinci, lednu a říjnu) a jasným programem (obsahem) školení.

Metodické dopisy – další oblast, kde jsme zůstali dost dlužni. Hodně se volá po metodickém dopise „Mapové tréninky v OCAD“, tedy převedení hodně starého metodického dopisu Honzy Kaplana a Petra Webra do současných podmínek (částečně to realizovat kdysi v časopise Orientační běh Adam Chromý). Bude?
Mám více informací, že by vydání metodického dopis „Příprava mapových tréninků v programu OCAD“ ocenila řada trenérů. K zajištění vydání tohoto materiálu oslovím v nejbližší době Adama Chromého a další vytipované osoby. Je potřeba také prověřit, v jakém stavu je již dříve slibovaný metodický dopis Honzy Potštejnského. Mám informaci, že část zdravověda a rehabilitace je již delší dobu připravena k tisku, čeká se na zbylé části.

Další oblastí, kde je „pole neorané“ je psychologie OB. Na školení T2 měla výbornou přednášku Lenka Knapová. Nezkusíme její poznatky přenést i širší veřejnosti?
O programu školení nejsem informována (nebyl zveřejněn podrobný program). Souhlasím s tím, že psychologie v OB je velmi důležitá. Určitě by bylo zajímavé uspořádat samostatné školení věnované psychologii v OB. Přednáška Lenky Knapové by byla jistě přínosem na podzimním Semináři trenérů a rozhodčích.

Metodické dopisy v tištěné formě jsou určitě potřeba, ale při současné digitalizaci je třeba mít databanku metodickým materiálů na Internetu. Řada pokusů byla a je. Počítáš v dohledné době s nějakým uceleným, uspořádaným a přehledným webovým projektem v této oblasti?
Před vytvořením databanky metodických materiálů je zapotřebí především shromáždit dostupné elektronické podklady již vydaných materiálů (ČSOS, různé webové stránky, …). Teprve potom může následovat sestavení potřebné databáze.

Začíná nová o-sezóna. Co bys popřála českému OB do roku 2016?
Nejen do roku 2016 bych byla ráda, kdyby fungovala součinnost mezi Českým svazem OB, oblastmi a kluby a to jak po stránce metodické a soutěžní, ale hlavně po stránce mezilidských vztahů.

Děkuji za rozhovor.


« zpět