Krátká trať - mistry ČR Křivda a Horčičková

5.6.2022 Petr Klimpl

Pěkné Mistrovství ČR na krátké trati připravili v Nové Vsi nad Nisou pořadatelé z Tatranu Jablonec. Tituly vybojovali Tomáš Křivda a Vendula Horčičková.

Centrum šampionátu bylo na louce u horní stanice lyžařského vleku v obci Nová Ves nad Nisou. Závod proběhl v jizerskohorském až skandinávském terénu, který byl méně členitý, ale kde byl četný výskyt skal, kamenů, kupek a vrstevnicových detailů, místy byl velmi podmáčený, byla tam středně hustá síť cest, částečně i těžká podložka (borůvčí, kameny). O šampionát byl velký zájem, startovalo téměř 800 závodníků (a na souběžně probíhajícím veřejném závodě dalších více než 300). Mapu Černá Studnice připravili Robert Miček, Jan Picek a Petr Uher.

V sobotu byla na pořadu kvalifikace, tratě postavil Martin Posselt. Před závodem sprchlo, při vlastním závodě bylo ideální běžecké počasí. V náročném terénu řada závodníků dost chybovala, dost favoritů se nedostalo do nedělního finále A. V ženách v jednotlivých rozbězích vyhrály Denisa Kosová, Eva Valentová, Jana Stehlíková a Adéla Finstrlová, v mužích byli nejlepší Vojtěch Král, Tomáš Křivda, Jonáš Hubáček a Jan Šedivý. A teď ta překvapení, do finále A nepostoupili - Tereza Čechová (D21), Barbora Matějková (D21), Martina Zvěřinová (D21), Ondřej Brosch (H16), Jan Štěpánek (H16), Daniel Bolehovský (H18), Milan Malačka (H20), Ladislav Čepička (H20).

V neděli se za nádherného slunečného počasí běžely finálové závody. Nejdříve byla na pořadu finále B, C a D. Áčková finále odstartovala po poledni na tratě, které připravil Jan Picek. Proti kvalifikaci přibylo vody, velká část tratě se běžela ve velmi podmáčeném terénu.

Na trati mužů si pro svůj třetí letošní titul doběhl Tomáš Křivda (CHC), který tak obhájil loňský titul z Vojtíškova. A na trati si počínal suverénně, vedl od první kontroly, vyhrál skoro polovinu mezičasů, na 10. kontrole doběhl o dvě minuty dříve startujícího Vojtěcha Krále (SSU), spolu sice vyrobili na 14. kontrole chybu, ale pak na ně nikdo nestačil a Křivda vybojoval zlato a Král bronz (spolu s nimi doběhl do cíle i Jakub Glonek, který nakonec obsadil sedmou příčku). Mezi ně se vklínil vyrovnaně běžící Miloš Nykodým (ZBM), od třetí kontroly běžel stále na druhém místě, postupně dotahoval soupeře, kteří startovali před ním (Vojtěch Sýkora - 5. místo, Matěj Kamenický - 10. místo), v cíli pak měl ztrátu na vítěze 1:31 min. Na čtvrtém místě skončil Martin Roudný (LPU), který vypadl z boje o bronz drobnou chybou na 20. kontrole.

15. Wolf Daniel              TUR9100 E OOB TJ Turnov            38:23   + 6:58

V ženách jako první doběhla do cíle Vendula Horčičková (LCE), která v sobotní kvalifikaci hodně pokazila první kontrolu a v další části se pak musela hodně snažit, aby postoupila do A finále, to se jí podařilo ze 7. místa, a proto startovala v neděli brzo. A její čas už žádná z jejich soupeřek nepřekonala. Snažila se o to především Denisa Kosová (PHK), která vedla do 11. kontroly, pak však na vítězku těsně nestačila, v cíli měla ztrátu 16 sekund. Bronz získala Adéla Finstrlová (ZBM), která na šestou kontrolu ztratila skoro dvě minuty, pak běžela výborně, ale v cíli byla její ztráta 1:45 min. Čtvrtá skončila Lenka Voštová (SHK), pátá Anna Štičková (SSU) a šestá Jana Peterová (LPU).

15. Stehlíková Jana          LPU9053 E OK Lokomotiva Pardubice  42:25   + 7:18

V juniorech si pro jasné vítězství doběhl favorizovaný Jakub Chaloupský (PHK), vyhrál o více jak dvě a půl minuty, boj o další příčky byl velmi vyrovnaný, nakonec z něho vítězně vyšla dvojice AOP, stříbro získal Vít Čech a bronz Adam Valík. V juniorkách dlouho vedla Adéla Vandasová, pak ale na devítce chybovala a skončila čtvrtá, zlato získala vyrovnaně běžící Michaela Dittrichová (LCE), která byla rychlejší o pět sekund než stříbrná Markéta Mulíčková (TBM) a o 14 sekund než bronzová Anna Karlová (JIL).

Také závod v H18 byl na prvních dvou místech velmi vyrovnaný, nakonec zlato získal Jan Strýček (PBM) s náskokem 16 sekund před Jiřím Dondou (ONO), třetí Martin Gajda (KAM) měl ztrátu přes dvě minuty. Ve starších dorostenkách vyhrála s přehledem favoritka Michaela Novotná (TUR), necelou minutu zpět byla druhá Lucie Dittrichová (SKM), o další minutu pomalejší byla bronzová Kristýna Matyášová (CHA). V H16 vybojoval titul Tomáš Kučera (ZBM), který o 17 sekund porazil Prokopa Tomáška (TUR), třetí Filip Hanuš (VRL) měl ztrátu necelou minutu a půl. V D16 byla jasně nejlepší Julie Bambousková (DOR), stříbro a bronz získaly Viktorie Škáchová (DKP) a Barbora Holasová (AOP).