Kosová a Křivda mistry na klasice

18.9.2022 Petr Klimpl

Mistrovství ČR v orientačním běhu na klasické trati vyhrála v ženách obhájkyně vítězství Denisa Kosová, v mužích získal letošní čtvrtý titul Tomáš Křivda.

O víkendu proběhl vrchol domácí podzimní o-sezóny - Mistrovství ČR v orientačním běhu na klasické trati, které připravil OK Jiskra Nový Bor. Západní část prostoru v oblasti Slavíčku a Tisového vrchu (Svitava – Velenice – Lasvice – Svojkov – Sloup v Čechách) byla dějištěm bojů o mistrovské medaile. Terén tam byl hodně kopcovitý, vrstevnicově hodně členitý, byly tam pískovcové a čedičové srázy a kameny, v některých oblastech pak i mohutné skalní bloky a věže (zvláště v nedělním finále). Průběžnost byla různorodá - od velmi dobré v částech s borovicovým lesem, po ztíženou v oblastech s čedičovými suťovými kameny, na některých místech byly i souvislé plochy borůvčí. Centrem závodu byla pěkná louka u obce Svitava. Na startu bylo v mistrovských kategoriích přes 700 závodníků, v souběžném veřejném závodě běželo dalších 200 závodníků.

V sobotu proběhla kvalifikace, tratě postavil Jaroslav Krejčí na mapě Spálenisko (autoři Petr Mareček, Jan Potštejnský a Zdeněk Sokolář). Za deštivého počasí se do nedělního A finále většina favoritů s přehledem probojovala. Za branami finále zůstali z favoritů třeba Barbora Holasová (D16), Jakub Peterka, Adam Zřídkaveselý a Serafim Kovalchuk (H18), Lukáš Richtr (H20), Vít Horčička, Roman Zbranek, Filip Wolf, Martin Poklop či David Procházka (H21). Na start kvalifikace se nepostavil obhájce titulu v mužích Vojtěch Král, který byl mírně zdravotně indisponován. V ženách kvalifikační skupiny vyhrály Denisa Kosová, Vendula Horčičková, Eliška Sieglová a Tereza Čechová, v mužích byli nejlepší Tomáš Křivda, Miloš Nykodým, Tomáš Kubelka a Marek Minář.

Nedělní finále se běželo na mapě Slavíček (autoři Jan Picek, Jan Potštejnský a Zdeněk Sokolář), která měla stejně jako v kvalifikaci měřítko 1:15000. Z důvodu lepší čitelnosti byly součástí mapy tři výřezy členitých skalních měst v měřítku 1:10000, a právě to bylo předmětem řady debat, některým se to líbilo, některým vůbec ne (přechod z měřítka do jiného měřítka), většina se ale shodovala, že by byla lepší celá mapa v desítce. Tratě připravil Petr Karvánek. Na tratích byla řada voleb, ale nějaký dlouhý postup (hodně přes kilometr) na trati chyběl, protože to terén neumožňoval. Z GPS je vidět, že závodníci běhali velmi rozdílné postupy (k tomu přispěl i rozbahněný terén po nočním dešti, zvláště v traverzech to dost smekalo). Dělaly se chyby, malé, ale i dost velké, ti, kteří jich udělali nejméně slavili úspěch.

Velmi zajímavý byl závod mužů, který při absenci Krále měl dva horké favority na titul - vedoucího závodníka Českého poháru Miloše Nykodýma (ZBM) a letos našeho nejlepšího závodníka Tomáše Křivdu (CHC). Nykodým chyboval hned při postupu na první kontrolu, nechal tam minutu a půl, další minutu nechal na 21. kontrole a při výborném výkonu Křivdy ze souboje o titul vypadl a v cíli měl ztrátu na Křivdu přes tři minuty. Křivda vedl po celou trať, postupně dobíhal o čtyři minuty dříve startujícího Jonáše Hubáčka (LCE), definitivně ho doběhl na deváté kontrole a spolu vytvořili rychlý tandem, který vynesl Hubáčkovi bronz (ten tak naplnil to, co říkal před startem v karanténě, že když ho Křivda doběhne, že si s ním doběhne pro medaili - stalo se tak). Čtvrté místo obsadil Jan Petržela (PHK), který dokázal, že v technickém terénu stále umí, pátý nejlepší čas měl Polák Michal Olejnik, ten se ale do výsledků M ČR nepočítal, takže pátý v českém šampionátu skončil Tomáš Kubelka (LPU) a šestý Ondřej Hlaváč (ZBM). Křivda letos získal čtvrtý titul, a to je poprvé v historii českého OB, kdy jeden závodník v dospělých získal v jednom roce všechny zlaté medaile.

11. Metelka Ondřej           PHK0101 R OK 99 Hradec Králové    105:50   + 16:00
 12. Minář Marek              ZBM9444 E SK Brno Žabovřesky      106:06   + 16:16
 13. Glonek Jakub             KAM9602 E OK Kamenice             106:57   + 17:07
 14. Janovský Tomáš           PGP0101 E SK Praga                108:40   + 18:50
 15. Vandas Daniel            PHK9805 E OK 99 Hradec Králové    109:07   + 19:17

V ženách jasně dominovala obhájkyně titulu Denisa Kosová (PHK) i přes chybu na druhou kontrolu. Ale hned na třetí kontrole už byla ve vedení a svůj náskok postupně navyšovala až na konečných 2:42 min., o které porazila druhou Vendulu Horčičkovou (LCE). Bronzovou medaili vybojovala Adéla Finstrlová (ZBM), která byla ještě o minutu a půl pomalejší. Čtvrtá skončila Karolína Kettner (SHK), o páté místo se stejným časem podělily Jana Peterová (LPU) a Šárka Sokolářová (TUR).

15. Bogarová Adélka          PGP9056 E SK Praga                 91:50   + 16:41

V juniorech splnil Jakub Chaloupský (PHK) roli favorita, vedl od startu do cíle a jeho náskok před druhým Kryštofem Hájkem (TUR) byl dvě a půl minuty, třetí Radim Tokár (ZTC) měl ztrátu na vítěze přes pět minut. V juniorkách se závod nepovedl favoritce Karlové, která skončila po chybách až na 10. místě, pro zlato si doběhla Jana Pekařová (TUR), která udělala pár chyb, ale vedla po celou trať a v cíli porazila druhou Adélu Vandasovou (PHK) téměř o minutu a půl, další z favoritek Markéta Mulíčková (TBM) po dvou chybách vybojovala skoro se čtyřminutobou ztrátou bronz.

V H18 získal titul Jan Strýček (PBM), který udělal méně chyb než spolufavorit Daniel Bolehovský (VSP), v cíli byl mezi nimi rozdíl 2:42 min., třetí Matěj Tkáč (JJN) měl na vítěze ztrátu přes tři minuty. V D18 dominovaly turnovské favoritky, o necelé dvě minuty vyhrála Michaela Novotná před Leou Martanovou, třetí Lucie Dittrichová (SKM) měla ztrátu necelé tři minuty.

Velmi vyrovnaný byl závod v mladších dorostencích. Pro vítězství si doběhl Tomáš Kučera (ZBM), 21 sekund za ním byl věkem ještě žák Erik Heczko (VLI), bronz se ztrátou 38 sekund na vítěze vybojovala Vladimír Srb (LPU). V D16 byla jasně nejlepší Viktorie Škáchová (DKP), která měla v cíli náskok necelé čtyři minuty, stříbro získala Tereza Paulíčková (UOL), která byla o pět sekund rychlejší než bronzová Kristýna Finstrlová (ZBM).

Web závodu najdete zde.

Může jít o obrázek mapě a text that says 'H21A MČR klasická trat 18.9.22 H21A 690 9152 220m 110m'