Je váš SI čip připraven na novou sezonu stejně dobře, jako vy?

17.2.2016 Jan Fiala

Je váš SI čip připraven na novou sezonu stejně dobře, jako vy?

Máte dobře fungující čip SportIdentu? Určitě? Pro jistotu si přečtěte následující věty.

V posledních letech jsme v odvolací komisi sekce OB řešili několik případů, které se dotýkaly stejného problému – chybějící ražení ve SportIdent čipu. V rámci řešení těchto případů jsem intenzivně komunikoval se zástupci výrobce a dospěl k závěru, že je potřeba udělat určitou osvětu v našich řadách (čti – mezi českými O-běžci).

Všechny projednávané případy se měly jednoho společného jmenovatele, totiž konkrétní verzi SI čipů SI-card6. Takové čipy (viz obrázek) lze poznat mj. podle čísla, ale vždy i podle vzhledu a charakteristik – těmi jsou proti původnímu čipu SI-card5 zvětšená kapacita a rychlejší razicí procedura.

Málokdo z nás si uvědomuje, že SI čip je elektronické zařízení se stejnými charakteristikami, jako jakékoliv jiné. To znamená, že má určitou záruční dobu, po kterou je výrobcem předpokládána (a teoreticky i garantována) jeho bezvadná funkčnost. A že tato záruční doba je pro většinu SI čipů 5 let, s výjimkou nejnovějších čipů Air, kdy je jen dvouletá.

To ovšem znamená, že již žádný čip verze 5 ani 6 funkčnost garantovánu nemá, neboť poslední čipy verze 6 byly vyráběny před 8-9 lety! Co to – převedeno do srozumitelné řeči – znamená? Inu znamená to, že tyto čipy pomalu dosluhují a začínají vykazovat větší a větší chybovost. Podle Pravidel OB je za bezvadnou funkčnost čipu zodpovědný závodník – jinými slovy, v případě chybějícího ražení při použití čipu bez garantované funkčnosti se nepřipouští vyčítání krabiček a případný protest velmi pravděpodobně nebude uznán. Je nutno zdůraznit, že používání čipů verze 6 není zakázáno – jen bych takové čipy důrazně nedoporučil používat na závodech především žebříčků B, žebříčků A, Českého poháru štafet a mistrovstvích ČR – prostě na jakémkoliv důležitějším závodě.

Co tedy s tím? Může to vypadat jako reklama, nicméně se odhodlám vstoupit na tento tenký led a doporučím pravidelně SI čipy obměňovat. Technologie jde kupředu, proto jednou za 5 let obětovat určitou částku na pořízení nového SI čipu nemusí znamenat jen zvýšenou jistotu bezproblémového ražení, ale může přinést i další výhody – rychlejší ražení, větší kapacitu, vizuální signalizaci správného oražení kontroly čipem (blikající dioda) apod.

Při počtu závodů za rok (třeba 30+) pak výměna čipu jednou za tuto dobu znamená zcela nepatrný náklad, což podle mého za pocit větší jistoty rozhodně stojí. A stávající čipy? Ty lze pořád používat na oblastní úrovni, na trénincích a podobně.


« zpět