Druhá část MS juniorů v Portugalsku

2.11.2022 Petr Klimpl

Druhá část MS juniorů v Portugalsku

V závěru prvního listopadového týdně proběhne v Portugalsku druhá část Mistrovství světa juniorů.

Závodníky čekají tři lesní závody, které byly nejprve v roce 2021 odloženy kvůli Covidu a znovu letos v červenci kvůli nebezpečí požáru. Právě rozsáhlé lesní požáry v létě 2022 způsobily, že se juniorské MS v Portugalsku neplánovaně rozdělilo, v létě se odběhly pouze městské závody a nyní nás čekají lesní disciplíny. V pátek se běží krátká trať, v sobotu štafety a v neděli klasická trať. Vše v okolí portugalského městečka Aguiar da Beira ve vnitrozemí, kousek od Viseu. V terénu jsou převážně borové lesy s mnoha otevřenými plochami holých skal a množstvím zmapovaných balvanů a skal. Průběžnost je proměnlivá, částečně kvůli husté vegetaci v hlubokých údolích.

Na startu bude 127 juniorů a 117 juniorek z 32 zemí (v létě běželo na MSJ 37 zemí). Proti létě mohly udělat jednotlivé země v nominaci změny. Na startu tak budou třeba chybět v juniorech ze zdravotních důvodů dva z favoritů Švéd Axel Elmblad a Nor Tobias Alstad, naopak v juniorkách poběží v létě zraněná Hanna Lundberg (SWE), která se již etablovala ve světové seniorské špičce.

Změny se nevyhnuly ani české výpravě, na startu bude šest juniorek (Ema Černá, Michaela Dittrichová, Anna Karlová, Markéta Mulíčková, Jana Pekařová, Lucie Semíková) a šest juniorů (Daniel Bolehovský, Vít Čech, Ladislav Čepička, Jakub Chaloupský, Jiří Kostka, Jan Strýček).

Web šampionátu je tady.


« zpět