Dnes je světový den orientačního běhu

15.5.2019 Jan Picek Převzato z ČSOS

Dnes je světový den orientačního běhu

Letos již počtvrté probíhá Světový den orientačního běhu, kdy se na celé naší planetě bude běhat s mapou a buzolou. Hlavní den letos připadá na dnešek, středu 15. května.

Světový den orientačního běhu (World orienteering day, WOD) je celosvětový projekt pod záštitou Mezinárodní federace orientačních sportů (IOF), který letos pokračuje svým čtvrtým ročníkem. Hlavním záměrem této akce je umožnit co největšímu počtu lidí po celém světě zaběhnout si orientační trať v jeden den. Jak již bylo zmíněno v úvodu, letos hlavní den připadá na 15. května, ale další akce WOD mohou být uspořádány až do 21. května pod stejnou hlavičkou. Dílčími cíli Světového dne OB je jednak zvýšení viditelnosti a dostupnosti orientačního běhu pro mladé lidi, dále pak rozšíření členské základny v klubech, školních kroužcích a zapojení více světových zemí do dění v orientačních sportech. V neposlední řadě pomáhá WOD učitelům vyučovat orientaci zábavným a atraktivním způsobem. „Obliba orientačního běhu stoupá. Důkazem je i pravidelná celková účast 2500 žáků základních a středních škol v krajských kolech celostátní soutěže Přeboru škol v OB či obliba akcí Dnů orientace v přírodě,“ říká koordinátorka projektu v Česku Kristýna Skyvová.

První ročník WOD v roce 2016 byl velice úspěšný, zúčastnilo se ho přes 250 tisíc účastníků, a podařilo se tak překonat rekord v počtu lidí, kteří si během jednoho dne vyzkouší orientační běh. Roku 2017, při druhém ročníku, se postavilo na start orientačního závodu dokonce více než 288 tisíc běžců. V České republice pak na 54 místech absolvovalo závod 9299 účastníků, což byl nárůst o více než 2400 oproti prvnímu ročníku. Loňský WOD absolvovalo 335 875 účastníků v 81 zemích, v Česku se počet přehoupl přes magické číslo 10 000, konkrétně bylo evidováno 10 473 lidí. A jak to mu bude letos? To se samozřejmě ještě neví, ale cíle jsou dostat se k půl milionu účastníků.

Akce World Orienteering Day mají různou podobu, většina z nich je pořádána orientačními kluby, častá je i jejich spolupráce se základními školami, domy dětí či středisky mládeže. Velká část pořadatelů využívá i možnosti propagace své akce prostřednictvím webové stránky pro začínající i pokročilé orientační běžce zacitorientak.cz, na které můžete najít informace o jednotlivých závodech WOD i dalších možnostech vyzkoušet si orientační běh. Kompletní seznam všech závodů po celém světě pak naleznete na stránkách worldorienteeringday.com nebo komise rozvoje OB.

Jednotlivé akce nemají žádná omezení, kde přesně se mají konat nebo jakým způsobem se má závodit. Pořadatelé tak mohou postavit trať jak s volným či pevným pořadím kontrol, můžete se setkat například i s hromadným závodem. Většinou jsou však závody s intervalovým startem a je možné závodit na několika různých tratích rozdělených dle obtížnosti. Běžet tak mohou jak zkušení orientační běžci, tak naprostí začátečníci, kteří třeba ještě nikdy orienťáckou mapu neviděli. Největší akce proběhne pravděpodobně dnes, kdy proběhne v Praze-Nebušicíchza účasti kolem pětistovky účastníků. V podstatě  ale v každém okresu je připravena nějaká akce. Je libo Tábor, Ostrava, Rychnov nad Kněžnou, Žďár na Sázavou, Praha – Nebušice či Prostějov? Nebo dáte přednost akci v Třebíči, Dolních Břežanech, Tachově, Teplicích, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Litvínově?

Již v 9:20 zazněl příspěvek na Radiožurnálu Sport - můžete si poslechnout zde.

 

« zpět