Denisa Kosová vyhrála o-anketu 2020

12.12.2020 Petr Klimpl

Při slavnostní večeři reprezentace OB ve Zderazi byly vyhlášeny výsledky ankety Nejlepší orientační běžec roku 2020. V anketě vyhrála Denisa Kosová.

Anketa se letos vyhlašovala po třicáté. Poprvé v historii hodnotili experti (hlasovalo jich 35) pouze výsledky domácích závodů, protože v roce 2020 neproběhly žádné mezinárodní závody. Covid-19 hodně naboural celou sezónu... Kvůli epidemiologické situaci proběhlo vyhlášení v komorním prostředí Renospondu Zderaz při slavnostní večeři české o-reprezentace. Celá akce se konala bez přítomnosti hostů za přísných režimových opatření. Vyhlášení ankety uváděl předseda sekce OB Petr Klimpl.

Výsledky ankety ukázaly stálost formy našich nejlepších. Všichni vyhlášení již byli v anketě oceněni v minulých letech, z loňské pětice se mezi pětkou letos oceněných objevili čtyři, loni čtvrtou Vendulu Horčičkovou vystřídala v nejlepší pětce Jana Knapová, která se ale v anketě mezi nejlepšími již několikrát objevila.

Vítězkou Ankety o nejlepšího orientačního běžce 2020 se stala Denisa Kosová (OK 99 Hradec Králové). Je to její první vítězství, dosud se nejlépe v anketě umístila na druhém místě v roce 2016, toto umístění zopakovala i v roce minulém. Denisa startovala letos ve dvou  individuálních českých šampionátech na klasické a krátké trati, oba vyhrála (ve sprintu v Hradci Králové nestartovala z důvodu znalosti terénu). K tomu přidala zlato ze štafetového Mistrovství ČR a stříbro ze šampionátu sprintových štafet, kde reprezentovala svůj klub OK 99 Hradec Králové.

Na druhém místě se v anketě umístil vítěz z let 2016 - 2019 Vojtěch Král (SK Severka Šumperk). Hlasující v anketě ocenili především jeho suverénní vítězství na Mistrovství ČR na krátké trati, ale i druhou příčku na šampionátu na klasické trati a také fantastický výkon na posledním úseku M ČR štafet, který vynesl týmu SK Severka Šumperk bronzovou medaili.

Třetí místo v anketě obsadil Miloš Nykodým (SK Žabovřesky Brno). Jeho nejlepším výsledkem bylo jasné vítězství na Mistrovství ČR na klasické trati, k tomu přidal bronz ze šampionátu na krátké trati. Další titul přidal se štafetou mužů SK Žabovřesky.

Hodnotící experty zaujaly i výsledky Jana Knapové (OK Lokomotiva Pardubice). Jana se vrátila mezi červenobílé lampiony po roční mateřské přestávce ve velmi dobré formě. Vítězka ankety z roku 2015 letos vybojovala stříbrnou medaili na šampionátu na klasické trati, třetí skončila ve sprintu a další medaili (stříbro) přidala se štafetou žen OK Lokomotiva Pardubice.

Pátá Tereza Janošíková (SK Severka Šumperk) letos jasně vyhrála Mistrovství ČR ve sprintu, bronz přidala se sprintovou štafetou SK Severka Šumperk.

Junior Martin Roudný (OK Lokomotiva Pardubice) letos jasně dominoval v kategorii H20, kde vybojoval všechny tři tituly, výbornou formu potvrdil i ve štafetách, kde se podílel na 4. místech štafety mužů i sprintové štafety svého klubu. Za tyto výsledky s přehledem vyhrál letošní juniorskou anketu. Druhé místo obsadila Jana Peterová (také OK Lokomotiva Pardubice), která získala na Mistrovství ČR v D20 dvě zlata (sprint a krátká trať) a stříbro (klasická trať), podílela se i na stříbru štafety žen svého klubu. Na třetí příčce skončila Klára Nechanická (KOS TJ Tesla Brno), která vybojovala mistrovský titul v juniorkách na klasické trati.

V dorostenecké anketě vyhrál Jakub Chaloupský (OK 99 Hradec Králové), který vyhrál české mistrovské tituly ve sprintu a na klasické trati a k nim přidal bronz na krátké trati.