Další devátá příčka pro Procháku v Tasmánii

10.1.2015 Petr Klimpl

SP v Tasmánii skončil závodem na klasice. Pro vítězství si doběhli M. Kyburz (SUI) a Alexandersson (SWE), Jan Procházka doběhl devátý.

Program úvodní série Světového poháru v orientačním běhu v Tasmánii byl završen v sobotu závodem na klasické trati nedaleko St. Helens v kopcovitém terénu, kde byly žulové skály a rozmanitá průběžnost lesa (hustníky, bažiny), v celém prostoru bylo minimum cest. Až po třetí kontrolu byl les totálně zarostlý kapradím a najednou pak "leťák" až po 19. kontrolu (důvodem byl požár z nedávných let, který zlikvidoval veškerý podrost v okolí shromaždiště a na sever od něj). Trať byla orientačně hodně zajímavá, třeba vzdálenost mezi 2. a 3. kontrolou u mužů byla přes tři kilometry s celou řadou voleb postupů.

Opět velmi dobře zaběhl Jan Procházka, který obsadil stejně jako na krátké trati deváté místo, když se podle mezičasů po celou trať pohyboval v závěru první desítky. Podle svých slov udělal pár chybiček na postupech (na 3. a na 21. kontrolu), ale celkově byl se svým výkonem spokojen a deváté místo si hodně cení. Jeho ztráta na vítězného Švýcara Matthiase Kyburze byla osm a půl minuty. Také druhé místo získal Švýcar, Daniel Hubmann ztratil na vítěze 1:17 min., třetí byl Švéd Gustav Bergman, jeho ztráta byla necelé dvě minuty.

V ženách nenechala Tove Alexandersson (SWE) nikoho na pochybách, kdo v současnosti vládne světovému OB, a opět jasně vyhrála. Druhá Sara Lüscher (SUI) ztratila skoro čtyři minuty, třetí Švédka Emma Jahonasson skoro čtyři a půl minuty.

Stránky celé tasmánské série SP jsou tady.