Český pohár v roce 2023

20.1.2023 Petr Klimpl

Český pohár v roce 2023

Do Českého poháru v orientačním běhu je v roce 2023 zařazeno 11 závodů (3 sprinty, 4 krátké tratě, 3 klasické tratě a knock-out sprint). Podívejme se, co je pro naše nejlepší připraveno.

Přehled závodů Českého poháru 2023

 1. 16. 4. Český pohár – krátká trať          SLA        D21E, H21E
2. 22. 4. Český pohár – sprint RIC D21E, H21E
3. 27. 5. Český pohár – klasická trať KSU D21E, H21E
4. 28. 5. Český pohár – krátká trať KSU D21E, H21E
5. 11. 6. Mistrovství ČR na klasické trati BBM, ZBM D21, H21
6. 9. 9. Český pohár – krátká trať SHK W21E, M21E
7. 10. 9. Český pohár – klasická trať SHK D21E, H21E
8. 17. 9. Mistrovství ČR na krátké trati PBM D21, H21
9. 23. 9. Český pohár – sprint TBM W21E, M21E
10. 28. 9. Mistrovství ČR v knock-out sprintu OPI D21, H21
11. 30. 9. Mistrovství ČR ve sprintu AOP W21, M21

16. 4. 2023 Český pohár – krátká trať – SKOB Slaný
Český pohár začne závodem na krátké trati. Poběží se ve stejném terénu jako den předtím český šampionátu v nočním OB. Tedy v prostoru u Petrohradu (v severní části je terén členitý a kamenitý s roztroušenými kameny a kamennými homolemi, v jižní části je pak mírně kopcovitý s lokálním výskytem kamenů; je tam středně hustá síť komunikací). Předchozí mapa z roku 1990 má název Petrohrad (byl to tréninkový prostor na MS 1991). Novou mapu připravuje Roman Horký, tratě staví Jan Hanák. Centrum závodu bude v psychiatrické léčebně v Petrohradě. 

22. 4. 2023 Český pohár - sprint, OB Říčany
Dubnový závod ve sprintu připravili pořadatelé z OB Říčany (je to jejich premiéra v pořádání velkých závodů v orientačním běhu) do Říčan, do prostoru jižně od trati Praha – Benešov, okolí Komenského náměstí, sportovní areály a parky podél Říčanského potoka, Masarykovo náměstí, okolí zříceniny hradu, park Václava Havla (tam je i centrum závodu). Závodníky čekají tratě v parcích, sportovních areálech, na náměstí a v přilehlých ulicích. Mapu připravuje Radim Ondráček, který staví i tratě. Předchozí mapa v tomto prostoru s názvem Říčany byla z roku 2009.

27. 5. 2023 Český pohár – klasická trať, Klub vytrvalostních sportů Šumperk 
Poslední víkend v květnu zavítá Český pohár na Moravu. Pořadatelé z Klubu vytrvalostních sportů Šumperk připravili klasickou trať v pro OB dosud nepoužitém terénu. Poběží se v prostoru Ski areál Přemyslov, Bukovice, Pekařov, osada Labe, Přemyslovské sedlo s centrem ve Ski areálu Přemyslov (Loučná nad Desnou). Závodníky čeká horský les s prudkými svahy, kde je těžká běžecká podložka, kamenná pole. Ve vrcholových partiích jsou skalní útvary a vysoký počet kamenů. V části prostoru je množství uměle vytvořených kupek různých tvarů.  Jsou tam i prameniště a bažinky a dosti porostová různorodost. Mapu připravuje Zdeněk Rajnošek, o stavbu tratí se podělilo trio Zdeněk Janů starší, Ondřej Jílek a Daniel Tomanek. 

28. 5. 2023 Český pohár – krátká trať, Klub vytrvalostních sportů Šumperk 
Nedělní krátká trať naváže na sobotní klasiku ze stejného centra (Ski areál Přemyslov), ale poběží se v trochu jiném prostoru - Sklenský vrch, Tři kameny, SV svah Jelení skalky. V terénu je množství uměle vytvořených kupek různých tvarů, jsou tam prameniště a bažinky, porost je hodně různorodý. V části prostoru se nacházejí skalní útvary a kamenná pole v prudkém svahu. Hlavním kartografem je opět Zdeněk Rajnošek, tratě staví trojice Zdeněk Janů ml., Dominik Gedeon a Jakub Jílek. 

 

11. 6. 2023 Mistrovství ČR na klasické trati, Český pohár, Beta Ursus Rosice a SK Brno Žabovřesky
Mistrovský závod na klasické trati proběhne nezvykle v červnovém termínu. Závod proběhne v prostoru Neslovice, Hlína, Prštice, Radostice, Tetčice s centrem v neslovickém statku Cesar. V daném prostoru již byla v roce 1990 mapa Vlčí kopec. Poběží se v typicky středoevropském terénu s několika hlubokými údolími a prudkými svahy padající do Boskovické brázdy nebo k toku říčky Bobrava; terén je pokryt smíšenými lesy. Novou mapu připravuje Zdeněk Rajnošek, tratě nedělního finále připravuje Stanislav Mokrý. 

9. 9. 2023 Český pohár – krátká trať, OK Slavia Hradec Králové
Zářijové pokračování bojů o body do Českého poháru začne v lesích u Hradce Králové. Poběží se v prostoru, kde se v roce 2013 bojovalo o štafetové medaile na Mistrovství světa juniorů. Hlavní kartograf Jan Netuka připravuje mapu v prostoru Býšť, Koliba, háj. U Dvou Šraňků, Bělečko, hájenka Kindlovka, kde je „Hradecký terén“ = rovinatý terén (s převýšením do 50 m), porostově rozmanitý, s hustou sítí komunikací a systémy vodotečí. Přechozími mapami byly Kindlovka (1993), Koliba (1996), Býšť-pahorek (2012), Koliba (2013). Tratě pro závod připravuje dvojice Jakub Weiner a Vojtěch Netuka. Centrum závodu je v Hoděšovicích.

10. 9. 2023 Český pohár - klasická trať, OK Slavia Hradec Králové
Nedělní klasika naváže na sobotní krátkou trať ze stejného centra, ve stejném prostorua terénu, stejný je i mapař, jen stavitel tratí je jiný, jmenuje se Michal Jedlička. 

17. 9. 2023 Mistrovství ČR na krátké trati, Český pohár, TJ Spartak první brněnská
I šampionát na krátké trati se počítá do Českého poháru. Závod se poběží v CHKO Žďárské vrchy. Pořadatelé ze Spartaku první brněnská zvolili za centrum louku u hájenky Blatka v katastru obce Samotín. Mapu na závod připravuje Petr Mareček, prostor již byl zmapován v roce 1981 (mapa Samotín). Libor Zřídkaveselý postaví tartě v členitém terénu, v severní části se nachází svah s porostovými detaily, kameny a srázky. Jižní část je ploché údolí potoka Břímovka s množstvím melioračních rýh, potoků, bažinek a porostových detailů. Mapu připravuje Zdeněk Rajnošek.

23. 9. 2023 Český pohár – sprint, KOS TJ Tesla Brno
Brněnští pořadatelé připravují sprintový závod do středu Brna. Centrem bude na Mendelově náměstí, závod proběhne v prostor mezi ulicemi Úvoz, Tvrdého, Hlinky a Mendlovým náměstím, kde je různorodý terén skládající se z parků, úzkých ulic a průchodů, areálu nemocnice, běžné zástavby, zahrádkářské oblasti a svahů s různou hustotou porostů. V prostoru zatím ještě nebyla mapa pro orientační běh, tu novou dělá Jakub Zimmermann, který postaví i tratě. 

28. 9. 2023 Mistrovství ČR v knock-out sprintu, Český pohár, Orientační sporty Písek
Nově je do Českého poháru zařazen premiérový šampionát v KO sprintu, který se uskuteční ve svátek 28. září v Písku. Kvalifikace, semifinále a finále proběhnou v historickém centru města, kde již byla mapa Pískoviště z roku 2007. Centrem závodu bude plavecký stadión v Písku. Mapu na závod připraví Jan Drbal, tratě postaví Daniel Wolf.

30. 9. 2023 Mistrovství ČR ve sprintu, Český pohár, Orientační běh Opava
Závěrečným závodem letošního Českého poháru je český šampionát ve sprintu. Závod proběhne v areálech Psychiatrické nemocnice v Opavě a Slezské nemocnice v Opavě (nemocniční areál s řadou pavilónů, cest, chodníků; parkový charakter bez převýšení, kde je řada oplocených míst se vstupy a výstupy). V prostoru už byla mapa Psychiatrická nemocnice Opava (2017), novou mapu dělá Petr Mareček, tratě připravuje Miroslav Hadač. 

 

Každému závodníkovi se do konečného hodnocení počítá 6 nejlepších výsledků. Konečné výsledky Manufaktura Českého poháru 2023 budou vyhlášeny po Mistrovství ČR štafet dne 14. 10. 2023 v Krouně. Šest nejlepších mužů a žen v konečném pořadí obdrží vedle věcných cen i finanční odměny ((1. místo 15000 Kč, 2. místo 10000 Kč, 3. místo 7000 Kč, 4. místo 5000 Kč, 5. místo 3000 Kč a 6. místo 2000 Kč).

 


« zpět