Akademické MS štafety - muži čtvrtí, ženy páté

21.8.2022 Petr Klimpl

Závodem štafet skončilo Akademické mistrovství světa v orientačním běhu ve Švýcarsku. Muži Česka skončili na čtvrtém místě, ženy byly páté.

Závěrečné štafety se opět běžely na mapě Schmidwald, kde byl mírně až středně kopcovitý terén s převážně jehličnatým lesem s různou vegetací. Štafety byly velmi vyrovnané.

V mužích z prvního úseku doběhla první štafeta SWE s náskokem necelé půlminuty před SUI, dalších 20 sekund zpět byl tým FRA, hned za ním pak Česko (Martin Roudný). Na druhém úseku se vše vyrovnalo, v půl minutě předávalo osm štafet, na prvním místě CZE (Vojtěch Sýkora) a SUI, sedm sekund zpět byl tým NOR, sekundu zpět pak druhá štafeta SUI, s odstupem 20 sekund následovaly štafety SWE, FIN, FRA a GER. Na posledním úseku se vytvořila vedoucí skupina FRA, SWE, SUI a CZE (Daniel Vandas), s mírným odstupem následovaly štafety FIN a NOR. Pro český tým byla smolná 14. a 15. kontrola, kde Vandas ztratil kontakt s čelním triem, předstihla ho i štafeta FIN a dotáhla ho štafeta NOR. Na doběhu si to rozdaly finišmani SWE a FRA, v cíli bylo první Švédsko (Simon Hector, Simon Imark a Viktor Svensk), Francie byla pro špatnou kontrolu disk, a tak si pro stříbro doběhlo Švýcarsko a pro bronz Finsko. S tříminutovou ztrátou o čtvrté místo finišovaly štafety CZE a NOR, naše štafeta byla lepší a trojice Martin Roudný, Vojtěch Sýkora a Daniel Vandas skončila na čtvrtém místě.

10 Sweden 2 2:09:19 +9:29

V ženách přivedla velkou skupinu jako první na předávku Jana Pekařová běžící v mix štafetě, ze soutěžních štafet byla v čele trojice ESP, GBR a SUI, s minutovou ztrátou doběhla skupina 10 štafet, mezi nimi i na 14. místě Česko (Jana Peterová). Na druhém úseku stále vedl tým ESP, těsně následovaly štafety SWE, FIN, FRA 2, SUI, áčko FRA mělo ztrátu minutu, česká štafeta po solidním výkonu Michaely Dittrichové předávala devátá se ztrátou 106 sekund. O medailích se rozhodovalo v závěru, kdy měla nejvíce sil finišmanka áčka Francie (štafeta běžela ve složení Maelle Beauvir, Florence Hanauer a Cécile Calandry), druhé Švýcarsko mělo ztrátu 6 sekund, třetí Švédsko 11 sekund a čtvrté Finsko 17 sekund. Na pátém místě skončilo Česko (Jana Peterová, Michaela Dittrichová a finišmanka Eliška Sieglová), které mělo v cíli ztrátu 2:23 min.

1 France 1          1:55:12 +0:00
2 Switzerland 1 1:55:18 +0:06
3 Sweden 1 1:55:23 +0:11
4 Finland 1 1:55:29 +0:17
5 Czech Republic 1 1:57:35 +2:23
6 France 2 1:59:33 +4:21
7 Switzerland 2 2:00:14 +5:02
8 Norway 1 2:01:01 +5:49