Metodika a rozvoj

Aktuální informace a materiály pro trenéry OB na všech úrovních a pro rozhodčí.

Metodické listy ČSOS
Vychází nově od ledna 2019, vždy 3. pondělí v měsíci, archiv zde.
11/2019

 

Metodický seminář trenérů a rozhodčích, 22.–24. 11. 2019, Jablonec nad Nisou

Tradiční metodický seminář se letos uskuteční v Jablonci nad Nisou a opět bude spojen i se sobotním vyhlášením nejlepších sportovců letošní sezóny. Na programu budou opět přednášky jak pro trenéry, tak pro rozhodčí.
Bližší informace k přihláškám a k programu najdete během září zde a v Orisu.

 

Orientační sporty - to není jen závodění, ale také příprava tréninků, stavba tratí nebo tvorba map. Za tím účelem Metodická rada ČSOS připravuje seminář k softwaru OCAD v průběhu podzimních měsíců.

Seminář OCAD je určen pro všechny trenéry, rozhodčí, stavitele tratí a další zájemce z řad orientačních běžců. Vše probíhá formou workshopu, kdy každý účastník zkouší nebo zpracovává úkoly a zadání na svém notebooku s předinstalovaným OCADem. Podle zkušenostní a lokality se můžete přihlásit do jednoho z nabízených seminářů. Absolvování jednoho z kurzů je povinností k udělení licence T2, školení proto vzniklo primárně pro účastníky celoročního studia T2, ale je otevřen i pro další zájemce. Seminář je jednodenní, pro pokročilé nabízíme dva odlišné termíny.

Každý seminář je jednodenní v délce cca 7 hodin (začátek v 9 hod, konec kolem 17. hodiny s přestávkou na oběd). Každý účastník obdrží certifikát o absolvování a metodické materiály. Povinností je mít vlastní notebook s nainstalovaným OCADem (ideálně OCAD 2019 Orienteering nebo Trial verze). Přihlášky probíhají do konce září skrz ORIS.

První seminář je pro (večné) začátečníky. Ten proběhne v sobotu 12. října v ZŠ Chrastava na Liberecku. Je určen pro začátečníky nebo osoby, které nemají tolik zkušeností s prací v OCADu nebo se necítí absolvovat seminář pro zkušenější. Na programu bude představení programu, základy úpravy map, stavby tratí, ale také bude diskutována odlišnost jednotlivých verzí OCADu. 

Pro pokročilejší uživatele nabízíme hned dva termíny, a to 13. října v Brně v ZŠ Kotlářská, a pak 2. listopadu v Praze na Strahově (v sídle ČSOS). Tyto semináře jsou vhodné pro ty, kteří již pracují nebo pracovali s OCADem a chtějí si rozšířit obzory. V první části bude představeno základní funkční vybavení OCADu a jeho možnosti, bude také diskutováno zpracování mapových podkladů, příprava pro tisk, pokročilé funkce stavby tratí a mnoho dalšího.

 

1. ročník YO!Campu dopadl úspěšně

Týdenní kemp plný přednášek, workshopů, názorných ukázek, besed, her a dalších aktivit pro mladé orienťáky ve věku 15 – 23 let. To byla náplň prvního ročníku YO!Campu, který úspěšně proběhl v Oldřichově v Hájích na Liberecku mezi 3. a 8. srpnem.

 

Nabídka školení trenérů - licence T2 orientační sporty

V letošním roce proběhne v novém formátu školení licence T2, kterého se můžou zúčastnit zájemci z OB, LOB a MTBO. Školení bude probíhat pod záštitou Vyšší odborné školy České unie sportu, díky níž má kurz akreditaci MŠMT. Tím budeme mít jak z hlediska obsahu, tak z hlediska délky studia vymezené úrovně licencí T1, T2 a T3. Absolventi školení navíc budou moci získat živnostenské oprávnění Trenér orientačních sportů.

Školení bude rozdělené na dvě části. Obecná část zaměřená na teorii sportovního tréninku zahrnuje 50 hodin studia a účastníci se setkají s tématy z oblasti anatomie, fyziologie, psychologie, výživy, regenerace, dopingu a dalších. Proběhne o dvou víkendech 15.–17. března a 5.–7. dubna a uskuteční se na Vyšší odborné škole ČUS v Praze, případně individuálně na dalších vysokých školách, které kurz obecné části sportovního tréninku nabízí (například Masarykova univerzita v Brně).

Část specializace zaštiťuje ČSOS, zahrnuje 100 hodin studia a bude se zaobírat problematikou jednotlivých orientačních sportů. Přednášky se uskuteční o dvou prodloužených víkendech na podzim 18.- 20. 10. Praha - Strahov, 6.-8.12. Podomí (okr. Vyškov), součástí školení bude i účast na podzimním semináři trenérů v Jablonci nad Nisou 22.-24.11. a určitá forma samostudia. Jednotlivé části budou zakončeny testem a praktickou ukázkou.

Informace zde a přihlášky přes ORIS.

 

Vyšel nový metodický materiál

Vydaná publikace, kterou připravil Jiří Funda s Vendulou Bouchalovou, pod názvem Pohybový aparát, Rehabilitace, Výživa se věnuje na více než 100 stranách problematice pohybového aparátu, rehabilitaci, výživě a lékařskému zabezpečení závodů v OB. Vše je doplněno návodnými fotografiemi.

Pohybový aparát, Rehabilitace, Výživa (autoři: MUDr. Jiří Funda, Mgr. Vendula Bouchalová, rok vydání 2018).

V tištěné podobě je pro trenéry k odebrání na sekretariátu ČSOS. 

 

Vzdělávání trenérů a rozhodčích

 

Prezentace ze semináře trenérů a rozhodčích, Plzeň 23.–25. listopadu 2018

Termíny školení a informace z nich jsou zveřejňovány v ORISU.

YO!CAMP pro mladé pořadatele a trenéry (15-23let)

Přednáška s reprezentanty ve vašem TSM/SCM - využijte nabídku!

 

Metodické materiály

 

Metodické listy ČSOS.

Metodické dopisy dosud vydané ČSOS.

Tréninkový servis obsahuje databázi podkladů k tréninku OB.

Prezentace ze semináře trenérů a rozhodčích 2017 ve Šternberku.

Přednášky ze seminářů a školení ČSOS - seřazeno chronologicky.

Absolventské práce (T2) trenérů OB.

Metodické podklady reprezentace OB.

Psychologie v OB.

Tipy a triky OCAD nejen pro trenéry.

GPS tracking ze závodů ČSOS v roce 2018 (2017).

OB postupy mapy s tratěmi ze závodů ČSOS s možností zakreslit postup či přidat GPS záznam.

Výukový plakát mapových symbolů ISOM2017 a popisy kontrol ISCD2018

Mapové klíče komentář ke změnám v ISOMu 2017.

Značkové klíče pro mapu a stavbu tratí ISOM 2017 pro OCAD 9 - 11

 

Garantem činnosti je metodická komise a metodik sekce OB pkosarek(zavinac)orientacnisporty.cz.

 

Rozvoj orientačního běhu

Aktuální informace o orientačním běhu pro širokou veřejnost.

 

Web Komise rozvoje orientačního běhu - rozvoj OB v dalších oblastech (školy, veřejnost, handicapovaní a další).

Začít orienťák - jednoduchý průvodce, jak začít s orienťákem přímo ve vašem městě. 

Areály pevných kontrol v České republice.

 

Garantem činnosti je komise rozvoje OB a Kristýna Skyvová skyvova(zavinac)volny.cz.

 

Programy pro školy

Zažij svůj domov - výukové programy pro školy a skupiny s využitím zážitkových aktivit v přírodě a blízkém okolí místa, kde žijete.