Zdeněk Lenhart v síni slávy českého OB

29.11.2015 Libor Zřídkaveselý

Zdeněk Lenhart v síni slávy českého OB

V sobotu večer byl slavnostně uveden do síně slávy českého orientačního běhu Zdeněk Lenhart (reprezentant, autor metodik, mapař). 

Zdeněk Lenhart oslavil letos 67 let. Na shromaždišti už jej příliš často nepotkáte. Zato jméno tohoto brněnského závodníka, člena oddílu VŠZ Brno, dnes VSK Mendelu Brno (VBM), najdete na mnoha českých mapách a publikacích. Lze tedy bez nadsázky říci, že se Zděnek Lenhart dá zařadit mezi legendy českého orientačního běhu a uvedení do síně slávy OB mu bez nadsázky rozhodně patří.

S orientačním během začal ve svých 13 letech a od té doby zůstal tomuto sportu věrný. Možná jej také znáte pod přezdívkou Méďa, s kterou je spojen od brzkých orienťáckých začátků. S jeho jménem se můžeme setkávat ve třech rovinách. Tou první jsou sportovní výsledky. Zdeněk byl dlouholetým československým reprezentantem, účastníkem sedmi mistrovství světa (1970 až 1981) a získal dvě bronzové medaile ze závodu štafet v letech 1970 a 1979. Jeho jméno bychom našli i v popředí mnoha československých závodů tehdejší doby. Výčet jeho mistrovských medailí 8-2-3 je úctyhodný, uvědomíme-li si, že to byla doba bez sprintů, krátkých tratí, družstev, …

Druhou rovinu známe snad úplně všichni. Vždyť publikaci „Technika a taktika orientačního běhu", kterou Zdeněk napsal v roce 1976, četl či alespoň držel v ruce skoro každý z nás. Nevyšla jen jednou a s drobnými doplněními se v publikacích ČSOS pravidelně objevuje. Nejpřínosnější, je, že se zdá být plně nadčasovou, neboť základní pravidla a poučky platí dodnes. Druhou známou knihou je „Stavba tratí" z roku 1988. Rozsáhlá publikace byla výbornou pomůckou pro stavitele tratí a dodnes v ní lze nalézt inspiraci pro úspěšné uspořádání závodů. Třetí, a co do obsahu nejrozsáhlejší publikací, je „Tvorba map pro OB" z roku 2000.

Třetí možností, kde můžeme nalézt Méďovo jméno, je tiráž mnoha českých i zahraničních map. S mapováním začal v roce 1969, kdy společně s Lojzou Petrem zmapoval svoji první mapu – Babí lom (hřeben slepencových skal severně od Brna). Od té doby zmapoval, ať už sám nebo v týmu, více než 250 map na dvou kontinentech. V letošním roce jste se na Zdeňkově mapě mohli proběhnout při mistrovství na klasické trati, kde byl autorem části mapy.

Závěrem vzpomeňme, všemi námi pravidelně využívaný, „Archiv map“. O ten se Méďa dlouhodobě stará a díky jeho preciznosti a pečlivosti máme v Čechách jeden z nejucelenější katalogů map pro všechny druhy orientačních sportů.

Méďa je prostě orientační „legenda“.  


« zpět