Vojtěch Král obhájil prvenství v Anketě o nejlepšího o-běžce roku

24.11.2018 Petr Klimpl

V plzeňské Kreativní zóně DEPO2015 byly slavnostně vyhlášeny výsledky ankety Nejlepší orientační běžec roku 2018. Vítězství z let 2016 a 2017 obhájil Vojtěch Král.

Vítěz ankety Vojtěch Král měl letos opět velmi úspěšnou sezónu. Na srpnovém světovém šampionátu v Lotyšsku se výrazně podílel na pátých místech sprintové štafety a štafety mužů, k tomu přidal tři umístění na počátku druhé desítky v individuálních závodech. Obdobně skvěle si vedl i na květnovém Mistrovství Evropy ve Švýcarsku, kde měl zásluhu na čtvrtých místech sprintové štafety a štafety mužů, k tomu přidal sedmou příčku ve sprintu (a 13. místo na klasické trati). I na podzim běhal výborně, řadu pěkných umístění ve Světovém poháru korunoval vítězstvím v knock out sprintu na pražském Výstavišti. Celkově z toho pak bylo výborné páté místo v celkovém hodnocení Světového poháru. Na domácích tratích vybojoval mistrovský titul ve sprintu v Táboře.

Na druhém místě v anketě se umístil Miloš Nykodým, který v roce 2018 dosáhl velmi dobrých výsledků. I on se podílel svými výkony na pátých místech sprintové štafety a štafety mužů na mistrovství světa, k tomu přidal výborný výsledek ve sprintu (12. příčka). Na Mistrovství Evropy vedle dvou čtvrtých míst ve štafetách se zaskvěl sedmým místem v závodě na klasické trati. Závěrečnou třešničkou pak bylo vítězství v závodě Světového poháru na krátké trati v říjnu v Českém ráji, i tento výsledek mu vynesl konečné 11. místo v závěrečném hodnocení Světového poháru. Skvěle běhal i na domácích šampionátech, kde vybojoval čtyři mistrovské tituly (noční, klasická a krátká trať, štafety), stal se i vítězem Manufaktura Českého poháru 2018.

Třetí místo obsadila Jana Knapová. Hlasující u ní ocenili především 5. místo v závodě na krátké trati na MS v Lotyšsku, což je za posledních 8 let nejlepší individuální výsledek českého závodníka na světovém šampionátu. Výrazně se podílela na výsledcích sprintové štafety ČR (5. místo na MS a 4. místo na ME). V celkových výsledcích Světového poháru skončila na 15. příčce, doma získala mistrovský titul na krátké trati.

Hodnotící experty zaujaly i výsledky Venduly Horčičkové, které ji vynesly v anketě čtvrtou příčku. Vendula skončila na MS v Lotyšsku dvakrát v druhé desítce (15. místo na klasické a 16. místo na krátké trati), ve Světovém poháru skončila celkově na 17. příčce, doma získala zlato na M ČR ve sprintu.

Pátý Pavel Kubát se podílel na výborných výsledcích štafety mužů (5. místo na MS, 4. místo na ME), v individuálních závodech na MS skončil dvakrát v úvodu třetí desítky (21. na klasické a 22. na krátké trati), na podzim výborně zaběhl krátkou trať Světového poháru v Českém ráji, kde obsadil čtvrté místo.

Juniorka Tereza Janošíková vybojovala na juniorském MS v Maďarsku tři medaile (dvakrát stříbro a jeden bronz), úspěšně běhala i v seniorské reprezentaci (podílela se na výrazných výsledcích sprintové štafety - 5. na MS, 4. na ME, ve sprintu na MS i na ME doběhla vždy na 19. příčce), doma získala tři individuální mistrovské tituly. Za tyto výsledky s přehledem vyhrála letošní juniorskou anketu. Na druhém a třetím místě skončili Daniel Vandas a Barbora Chaloupská, oba získali na MS juniorů v Maďarsku dvě medaile.

Dorostenec Šimon Mareček patřil mezi naše nejlepší na ME dorostu v Bulharsku, kde získal stříbrnou medaili ve sprintu a zlato ve štafetách (vždy v M16).