Vojta Král šestý ve sprintu na MS

20.8.2016 Petr Klimpl

MS v orientačním běhu ve švédském Strömstadu bylo zahájeno závodem ve  sprintu. V ženách obhájila titul Dánka Maja Alm, v mužích byl nejlepší Švéd Jerker Lysell, na skvělém 6. místě doběhl Vojtěch Král.

Sobota patřila na MS sprintu. Úvodní závod šampionátu měl dopoledne na pořadu kvalifikaci s centrem v JV Strömstadu na fotbalovém hřišti Strömsvallen. Do finále postupuje z každého rozběhu 15 nejlepších.

Kvalifikace se vůbec nevydařila Janě Knapové, která se v odpoledním finále neobjeví, když ve svém rozběhu obsadila 21. místo (na postupovou 15. příčku jí chybělo 45 sekund), když vynechala 9. kontrolu a musela se až za desítkou vracet. Naopak ve finále uvidíme další dvě naše závodnice - Denisa Kosová postoupila z 11. místa a Adéla Indráková z 8. příčky. Jednotlivé rozběhy žen vyhrály Sari Anttonen (FIN), Judith Wyder (SUI) a Cecilie Friberg Klysner (DEN).

Do finále nepostoupil ani Jan Procházka. K postupu mu chyběly 3 příčky a 9 sekund. Naopak postoupili z 5. místa Vojta Král a z 8. Miloš Nykodým. Rozběhy vyhráli Tue Lassen (DEN), Jonas Leandersson (SWE), Daniel Hubmann (SUI)/Martin Regborn (SWE) - ti měli v C rozběhu na prvním místě stejný čas. Bet v cíli: "Ztratil jsem půlminutu na začátku. Neviděl jsem jednu branku a potrestalo mě to hned dvakrát, na dvou postupech. Navíc jsem ztrácel i fyzicky, byl jsem tak o 15 až 20 sekund pomalejší než nejlepší. Nijak speciálně jsem se na sprint nepřipravoval. To, že se dnes poběžím, jsem se dozvěděl před týdnem."

Mezi kvalifikací a finálem sprintu bylo ve 14 hod. slavnostní zahájení MS.

Finále se přesunulo přímo do centra města. Závodníky čekaly úzké uličky a ojediněle lesnaté pasáže. Trať mužů měůa 4,1 km, ženy čekalo 3,6 km.

Finálový závod žen měl překvapivě velké rozdíly mezi těmi nejlepšími. Rozhodovala především běžecká výkonost, pár voleb postupů se na trati našlo, ale ty nebyly zase tak rozhodující. Titul suverénně obhájila Dánka Maja Alm, která běžela po celé trati velmi vyrovnaně a rozhodující náskok získala ve druhé části po průběhu arénou. V cíli měla náskok před Judith Wyder (SUI) 25.7 sekund. Pro bronz si hodně překvapivě, ale po výborném výkonu po celé trati doběhla Anastasia Denisova (BLR), která měla na vítěznou Dánku ztrátu 42.7 sekund. Další místa na velké bedně obsadily Galina Vinogradova (RUS, +1:13.3), 5. Rahel Friederich (SUI, +1:25.1), 6. Elena Roos (SUI, +1:26.2). České duo na nejlepší nestačilo, nejen díky běžeckému výkonu, ale i díky několika drobným chybám. Denisa Kasová na 20. místě uzavřela nejlepší dvacítku, když na vítězku měla ztrátu 2:25.4 min., Adéla Indráková skončila pět míst za ní (25.), ztrátu měla 2:48.1 min. Naše děvčata v cíli - Denisa: "Na konci jsem bouchla diváckou místo sběrky, ztratila jsem tam pár vteřin. Jinak jsem začala docela rychle a potom mně v té druhé části začalo docházet, takže si myslím, že mně tam budou dávat. Fyzicky úplně spokojená nejsem. Mapově jsem šla dobře, ale trochu jsem ztratila na čtrnáctku, možná jsem zvolila špatný postup na devatenáctku a na dvacítce jsem orazila tu diváckou, ale jinak jsem spokojená ... Před závodem jsem chtěla být do desítky, ale s tím jak to fyzicky netáhlo, tak si spíš myslím, že to bude tak patnáctka. A s tím asi nebudu spokojená. Loni jsem byla jedenáctá, tak bych to ráda vylepšila, protože mám pocit, že mám natrénováno líp." Adéla: "Trať byla pěkná, místy to bylo zavřené, takže si člověk musel dávat pozor, ploty, branky, schody navíc, to trochu změnilo terén. Docela jsme dopředu odhadli, jak by závod mohl vypadat, ale mně v druhé půlce nějak došlo a už to vůbec nešlo a začala jsem dělat takové drobné chyby, které mě ve výsledku stáhly mnohem víc, než kdybych si trochu zpomalila. Je to náročné běžet dva závody za den."

25 Adéla Indráková          CZE 17:16.0 +02:48.1

Vojta Král na velké bedně! Šesté místo českého závodníka v nabité konkurenci je skvělé. Vojta běžel velmi vyrovnaně po celou trať, na všech mezičasech se pohyboval v první desítce a výsledkem je skvělé umístění, když na vítězného Švéda Jerkera Lysella ztratil 24 sekund. Švédský závodník vedl na všech mezičasech a po zásluze vyhrál. V závěru ho trochu stahoval Švýcar Matthias Kyburz, nakonec za vítězem zaostal 2.8 sekundy. Třetí místo patří dalšímu Švýcarovi Danielu Hubmannovi, který měl ztrátu 8.6 s. Skvělým závěrem se na čtvrté místo posunul akademický mistr světa Brit Kristian Jones (+19.0), páté místo po několika chybičkách v závěru obsadil obhájce titulu Švéd Jonas Leandersson (+22.1). Druhému našemu závodníkovi ve finále Miloši Nykodýmovi se nedařilo, ztrácel od počátku, v cíli to pak byl odstup za vítězem 1:29.3 min. a 35. příčka.

Naši muži v cíli: Vojta (hned po doběhu): "Konečně se mi závod povedl podle představ! Hezký! Všechno v pohodě, všechno jsme měli zmáknuté, možná jsem zvolil nějakou volbičku špatně, zleva zprava..." (pořadatelé odvádějí Vojtu jako průběžně vedoucího závodníka na pódium – rozhovor pokračuje, když už Vojta ví, že celkově skončil šestý) "První místo by se hodnotilo líp (usmívá se), ale šesté místo, to je velká spokojenost. Vypadá to, že můj trénink vede správným směrem a že to není pachtění za ničím, ale má to smysl. Spokojenost ve všech směrech. Neudělal jsem žádnou větší chybu, ale na konci jsem podle mezičasů ztratil pět až deset vteřin, takže tam musela být nějaká špatná volba, které si ale nejsem vědom. To se pak musím podívat na GPS, co bylo rychlejší. Fyzicky se mi šlo dobře, možná jsem začal finišovat příliš pozdě, možná jsem se mohl zmáčknout dřív, ale to těžko říct. Běžel jsem dobře, to si můžu dovolit tentokrát říct." Miloš: "Já jsem spokojený. Nejspokojenější za ty poslední čtyři roky. Doufám, že to bude lepší než to 33. místo, co mám do teď, letos jsem šel dobře."