Vítězkou Ankety se stala Tereza Janošíková

25.11.2022 Petr Klimpl

V chotěbořském kině Družba byly slavnostně vyhlášeny výsledky ankety Nejlepší orientační běžec roku 2022. Poprvé se královnou českého orienťáku stala Tereza Janošíková.

Vítězka ankety Tereza Janošíková (SK Severka Šumperk) měla skvělou sezónu. Výsledkem jsou nejen dvě stříbrné medaile z velkých závodů - stříbro ze sprintu na Wolrd games v USA a stříbro ze štafet na Mistrovství Evropy v Estonsku společně s Vendulou Horčičkovou a Adélou Indrákovou, ale i řada dalších výborných výsledků. Na Mistrovství světa v Dánsku skončila 3x v první desítce, nejlepším výsledkem byla sedmá příčka v závodě ve sprintu, v TOP 10 doběhla i na Mistrovství Evropy v závodě na klasické trati. Vyrovnané výsledky i v dalších závodech ji vynesly v konečném hodnocení Světového poháru 8. příčku. Na domácích závodech moc nezávodila, protože po většinu roku byla na studijním pobytu ve Finsku (kde mj. také dosáhla řady pěkných umístění na mistrovství Finska), přesto alespoň jeden domácí titul má - vyhrála český šampionát ve sprintu v květnu v Praze. A ještě jednu věc nutnou připomenout, byla světovými závodníky zvolena, aby je zastupovala ve vedení mezinárodní federace IOF.

Na druhém místě v anketě se umístil Tomáš Křivda (K.O.B. Choceň). Tomáš v průběhu roku pronikl do světové špičky, což potvrdil ziskem bronzu na World games ve sprintu v USA. Velmi dobře zaběhl i na Mistrovství světa (tři umístění mezi 10. a 13. místem) či na Mistrovství Evropy (9. místo na krátké trati). V celkovém hodnocení Světového poháru obsadil 14. příčku. A domácí scéně naprosto dominoval - jako první v historii získal mistrovské tituly na všech tratích v jednotlivcích (noční OB, sprint, krátká i klasická trať), k tomu přidal i vítězství v Českém poháru s maximálním počtem bodů.

Třetí a čtvrté místo v anketě obsadily stříbrné medailistky z Mistrovství Evropy štafet v Estonsku Vendula Horčičková (OOB TJ Slovan Luhačovice) a Adéla Finstrlová (SK Brno Žabovřesky). Experti dali více hlasů luhačovické závodnici i díky její úspěšné sezóně na domácích závodech, kde získala dva mistrovské tituly na krátké trati a v nočním OB a k tomu přidala i další medaile ze štafetových a klubových závodů. Adéla má medaile ze všech sedmi letošních o-šampionátů - získala 1 stříbro a 6 bronzů.

Na pátém místě skončil několikanásobný vítěz této ankety Vojtěch Král (SK Severka Šumperk), který na Mistrovství světa v Dánsku skončil v premiéře knock-out sprintu na 13. místě a měl i podíl na 4. místě sprintové štafety na World games USA (spolu s Terezou Janošíkovou, Denisou Kosovou a Tomášem Křivdou).

V juniorské kategorii byl jako nejlepší vyhlášen Jakub Chaloupský (OK 99 Hradec Králové), který velmi úspěšně reprezentoval v obou částech Mistrovství světa juniorů v Portugalsku. V červenci výrazně přispěl k bronzu české sprintové štafety, na podzim pak v lesních disciplínách obsadil 4. a 5. místo. Na domácích tratích byl naprosto suverénní - získal zlaté medaile na všech čtyřech závodech jednotlivců a přidal ještě dvě zlata ve štafetě a v klubech. Druhá skončila Anna Karlová (OK Jilemnice), která ve sprintové části Mistrovství světa juniorů v Portugalsku získala dvě bronzové medaile - ve sprintu a ve sprintových štafetách. Třetí místo patří věkem ještě dorostenci Danielu Bolehovskému (USK Praha), který také přispěl k bronzové medaili ve sprintových štafetách na MSJ, v lesních disciplínách pak skončil desátý na klasice a jedenáctý na krátké trati.

V dorostenecké anketě vyhrála Kateřina Doušková (KOS TJ Tesla Brno), která na ME dorostu vybojovala dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili.