Víkendové oblastní závody v Čechách

24.4.2017 Petr Klimpl

Předposlední dubnový víkend pokračovaly za velmi chladného počasí v Čechách oblastní soutěže. Závodů bylo dost.

Sobota:

V Týnci nad Sázavou upořádal Ekonom Praha mistrovství Pražské a Středočeské oblasti na krátké trati. Závodníky čekala mapa Holý vrch (autor Radim Ondráček), běželo se v jehličnatém a smíšeném průběžném lese, kde byl svah s erozními rýhami a skalkami, vrcholová partie pak s porostovými detaily, všude malá hustota cest. V mužích s přehledem vyhrál Vojtěch Kettner (KAM), druhý skoro s tříminutovou ztrátou byl Jakub Makovský (TAP), třetí místo obsadil dorostenec Michal Bořánek (STE). V ženách byla nejlepší Kristýna Hlubučková (KAM), necelou minutu za ní doběhly druhá Vladěna Hrstková (ZBM) a třetí Petr Snížková (DKP).

V jižních Čechách připravil SK Kotnov Tábor mistrovství oblasti štafet, centrem byl Tábor - Větrovy (u rozhledny Hýlačka), závod se běžel na mapě Větrovy. V mužích byla nejlepší štafeta OB Strakonice.

V západních Čechách se běžel žebříčkový závod na klasické trati, který připravil KČT Aš s centrem v Libé. Tratě byly připraveny na mapě Tří díry (1:15000), v prostoru, kde se ještě nikdy OB neběhal. Závodníky čekal podhorský terén s velkou sítí komunikací, částečně podmáčený, kde byly lokální kamenné útvary (balvany, skalky) a lomečky. V ženách jasně vyhrála Lenka Mechlová (SHK) před dvěma závodnicemi pořádajícího klubu Terezou Pelcovou a Janou Žákovou. V mužích byl nejrychlejší Karel Rambousek (BSO) před Janem Macurou (MLA) a Lukášem Kneprem (BSO).

V Osečné proběhl Ještědský žebříček (současně i první závod Česko-saských dnů orientačního běhu SAXBO 2017). Pořadatelé z OK Chrastava připravili klasickou trať na mapě Na valech, kde byl kopcovitý terén, místy členitý, hustá síť cest, místy smíšený, místy jehličnatý les, porosty byly dobře i hůře průběžné, místy byl hustý podrost a zbytky po těžbě dřeva. Z vítězství se v mužích radoval Pavel Hradec (TUR), který o více než 5 minut porazil druhého Matouše Fürsta (LLI), třetí Martin Luštický (TUR) měl ztrátu ještě o více než minutu větší. V ženách byla nejrychlejší Anna Štičková (LLI), 77 sekund za ní zaostala druhá Kristýna Kolínová (DKP), o 5 sekund více pak třetí Nikola Kochová (TUR).

Ve východních Čechách se běžely dva závody. Dopoledne v Mistrovicích (pořádal Sokol Žamberk) žebříčkový závod na krátké trati na mapě Jablonský les (mapovali: V. Tobiška, M. Andrš, V. Fikejs, J. Šponar, J. Lesák). Tratě zavedly závodníky do členitého lesa s jedním hlubším údolím (450 - 530 m n. m.), kde byl rozmanitý porost, místy větve a kmeny z prořezů; středně hustá síť cest a průseků a menší síť vodotečí a taky hlavně v úvodní části hodně bažin. V mužích byl nejrychlejší Václav Komanec (SHK), druhý Tomáš Novotný (PHK) za ním zaostal o 90 sekund, třetí skončil Jan Grundmann (LPU). V ženách si pro vítězství doběhla Petra Hančová (LPU), která o více než minutu porazila druhou Šárku Kulhavou (LPU) a třetí Michelu Chmelařovou (SHK). Odpoledne se závodníci přesunuli do Ústí nad Orlicí na hřiště ZŠ Bratří Čapků, kde se běželo mistrovství Východočeské oblasti ve sprintu za pořadatelství KOB Ústí nad Orlicí. Mapu Čapkárna připravil Tomáš Leštínský, běželo se v areálu nemocnice, v sídlištní i vilové zástavbě, v městském parku, v drobné městské zeleni, po mokrých loukách i v zarostlém lesíku. V mužích a ženách se sešla velmi dobrá konkurence. V mužích vyhrál Vojtěch Král (SSU), který se ve vedení po celou trať střídal s Janem Mrázkem (SJC), v závěru ale přidal čtyři nejrychlejší mezičasy, které mu vynesly vítězství s náskokem 17 sekund před jičínským závodníkem, třetí Tomáš Kubelka (LPU) ztratil na vítěze 36 sekund. Mezi ženami byla nejrychlejší Petra Hančová (LPU), která vyhrála většinu mezičasů, vedla po celou trať a nechala za sebou naši nejlepší závodnici Denisu Kosovou (PHK) o 25 sekund, třetí Karolína Teplá měla ztrátu ještě o 16 sekund větší.

Na Vysočině byly dva závody. Dopoledne připravila TJ Růžená v Telči (Panský dvůr) mistrovství oblasti ve sprintu, běželo se na mapě Telč v zámeckém parku a historické městské zástavbě. V mužích byl nejrychlejší jihlavský Vladimír Srb, který o 16 sekund porazil druhého Jana Kopáčka (CHT) a o 20 sekund třetího Marka Prášila (SJI). V ženách jasně vyhrála Kamila Gregorová (CTB), druhá doběhla její klubová kolegyně Alena Voborníková, třetí místo obsadila Martina Vališová (OSN). Na odpoledne připravili pořadatelé ze SJH Jindřichův Hradec mistrovství oblasti na krátké trati, které se běželo v okolí Autokempu Zvůle na mapě Zvůle. V ženách opět jasně dominovala Kamila Gregorová (CTB), druhá skončila Martina Teringlová (VCB) a třetí Alena Voborníková (CTB). Také vítěz v kategorii mužů Jeroným Kamenický (OSN) měl v cíli velký náskok před druhým Pavlem Rychlým (KRN) a třetím Michalem Henkem (RBK.)

Neděle:

V Jihočeské oblasti se běžela krátká trať (pořadatel OB České Budějovice ve Frymburku (Ranč u tří Anč). Závodníky čekaly kontroly na mapě Marta. V ženách vyhrála těsně Martina Teringlová (VCB) před Danou Kavkovou (SCP), třetí byla Adéla Gottfriedová (VCB). V mužích si pro těsné vítězství doběhl Ivo Šafařík (CST) před svým klubovým kolegou Václavem Pelcem, třetí skončil Vojtěch Blažek (OPI).

Pořadatelé z KČT Aš zavedli závodníky do centra pod rozhlednou na vrchu Háj, kde se běžel další závod oblastního žebříčku Zč. oblasti. Závodníky čekala klasická trať na mapě Hainberg 2014 (Hainberg je nejvyšší kopec v pohoří Smrčiny v ČR) v podhorském terénu, který byl částečně podmáčený.  V ženách byla nejlepší Romana Kubínová (SKV) před Janou Žákovou (MAS), třetí byla Kateřina Gregorová (BSO). V mužích vyhrál s přehledem Aleš Ritter (ONO) před dvojicí závodníků z BSO Karlem Rambouskem a Lukášem Kneprem.

V Ještědské oblasti pokračovaly druhým závodem Česko-saské dny orientačního běhu SAXBO 2017, závod na zkrácené klasické trati byl zařazen do Ještědského žebříčku. Centrum bylo v Lückendorf – Dorfgemeinschaftshaus, připravena byla mapa Zigeunerberg, kde byl kopcovitý terén Lužických hor s pískovcovými skalními bloky, hustá síť cest, místy smíšený, místy jehličnatý les, v některých částech hustý podrost. V ženách s obrovským náskokem vyhrála Kateřina Kašková (CHA), na druhém a třetím místě skončily Malgorzata Szeliga (DOB) a Kristýna Kolínová (DKP). V mužích vyhrál Jakub Škoda (VLI) o necelou minutu před Davidem Procházkou (LPU), třetí Martin Váňa (TUR) už měl ztrátu o dost větší.

Informace o všech víkendových závodech najdete v informačním systému ORIS.