Sprintové štafety - obhajoba titulu OK 99 Hradec Králové

6.5.2017 Petr Klimpl

Mistrovství ČR sprintových štafet proběhlo v Brně. Titul obhájila štafeta OK 99 Hradec Králové.

Štafetový šampionát měl cílový areál v parku pod Špilberkem, vedle ZŠ Husova. Tratě byly připraveny v lesoparku s kopcem s absolutním převýšením 75 m, na vrcholu byla pevnost Špilberk s množstvím různých hradeb a v nich průchodů. Před závodem byly dost obavy z postupů právě v pevnosti, tam se ale chybovalo poměrně málo, naopak dost chyb se dělalo mezi hustníčky. Mapu Špilberk (1:4000) připravil Jan Drbal, tratě postavil Jakub Zimmermann. Závod byl velmi dramatický.

První úsek běžely ženy, první doběhlo béčko ZBM (Tužilová) před áčkem ZBM (Hrušková), třetí byla s půlminutovým odstupem štafeta PHK (Čepová), další skupina neměla velkou ztrátu, z favoritů hodně ztratil tým PGP a disklo béčko LPU. Na druhém úseku spolu běžely obě štafety ZBM (A - Hájek, B - Hirš), áčko ZBM předávalo s půlminutovým náskokem, třetí chybující štafeta LPU (Kubelka) už ztratila přes minutu, následovaly týmy TRI, LCE a PHK. Třetí úsek - áčko ZBM (Nykodým) má náskok před skvěle běžícím Petrželou (PHK) půl minuty, další minutu ztrácí ZBM B (Brlica), následují štafety LCE, TRI a LPU. Vše se zdá rozhodnuto, ale ženy na 4. úseku vše hodně změnily. Chromá (ZBM A) vynechala kontrolu a to znamenalo pro nejrychlejší štafetu v cíli diskvalifikaci. Do vedení se dostala štafeta PHK (Rollier) následovaná ZBM B (Indráková) a LPU (Knapová), Knapová ale vynechává stejnou kontrolu jako Chromá, ale vrací se a tak se o titulu rozhoduje mezi PHK a ZBM B. Těsně nakonec obhajuje vítězství PHK (Čepová, Vandas, Petržela, Rollier) před ZBM B (Tužilová, Hirš, Brlica, Indráková) - rozdíl v cíli byl 5 sekund, třetí LPU (Hančová, Kubelka, Kamenický, Knapová) dobíhá se ztrátou dvou minut těsně před čtvrtým LCE, na pátém místě doběhl tým KAM B před KAM B.