Sobotní závody v oblastech

5.5.2019 Petr Klimpl

První květnovovou sobotu bylo na pořadu několik o-závodů v oblastech.

Ve východních Čechách proběhlo Mistrovství oblasti na klasické trati. Pořadatelé z OB Vamberk a z OB DDM Kostelec nad Orlicí pozvali závodníky do obce Kozodry (jižně od Kostelce nad Orlicí), závod se běžel na mapě Brodec 2019 (hlavní kartograf Josef Doležal), v terénu s malým převýšením, který byl členitý, kde byla různá průběžnost vegetací a také hustá síť komunikací, ve V a JV části prostoru se nacházely četné potoky a meliorace. Tratě s hodně málo kontrolami pro téměř 900 závodníků připravil Tomáš Veverka. V ženách slavila úspěch zkušenost, vyhrála Martina Zvěřinová (LPU) o tři minuty před Lucií Vítkovou (PHK), těsně za ní doběhla Marta Fenclová (LPU). Mezi muži s velkým náskokem pěti minut vyhrál Eduard Šmehlík (SHK), za ním skončili veteráni David Hepner (SHK) a Petr Zvěřina (LPU).

Dva závody Ligy Vysočiny připravila v Lipnici nad Sázavou Jiskra Havlíčkův Brod, na startu obou závodů bylo přes 400 závodníků. Dopoledne se běžel sprint v městské zástavbě Lipnice, mapu připravil Pavel Kříž, který postavil i tratě. V ženách byla první Martina Vališová (TBM), neclou mintu zpět zůstaly na druhém a třetím místě Klára Nechanická (OSN) a Radka Sklenářová (LCE). V mužích byl nejrychlejší Vojtěch Vacek (SJI), 12 sekund za ním skončil na druhém místě Jan Červinka (OKP), třetí příčku obsadil Jeroným Kamenický (OSN). Odpoledne pak byla krátká trať, terén tvořila zejména oblast zatopených lom, jejich výsypek, v terénu byly prohlubně, hrázky a haldy s kamenitým povrchem, byl tam převážně jehličnatý les, který byl porostově velice pestrý, v některých místech byly smrkové hustníky a zarostlé paseky s nepříjemným podrostem. Mapu připravil Petr Mareček, tratě postavil Tomáš Čejka. V ženách vyhrála Radka Sklenářová (LCE), 81 sekund zpět zůstala Martina Vališová (TBM), tři a půl minuty měla vítězku ztráty třetí Martina Opálková (BBM). V mužích s přehledem vyhrál Marek Prášil (SJI), dvě minuty za ním zaostali druhý Jan Krejsa (CHT) a třetí Jan Hübner (CTB).

Magnus Orienteering uspořádal Mistrovství Hanácké oblasti na krátké trati. Centrum bylo v sokolovně Dubicko, přes 350 závodníků čekal kopcovitý terén, v části prostoru bylo velké množství rýh, zářezů a erozních tvarů, všude byl smíšený les a střední hustota komunikací. Mapu Nad Peklem mapoval v červnu 2018 Zdeněk Rajnošek, před závodem revidoval Tomáš Navrátil, který postavil i tratě. V ženách vyhrála Hana Hlavová (KON), půl minutu zpět zůstala druhá Vlaďka Raclavská (UOL), třetí Lucie Staňková (ASU) měla ztrátu skoro sedm minut. V mužích byl nejlepší Palo Bukovac (ZBM), se ztrátou tří minut obsadil druhou příčku Bronislav Přibyl (TZL), další 20 sekund zpět zůstal třetí Ondřej Doležel (STE).