S Markem Otrubou o Hanácké oblasti

26.2.2018 Petr Klimpl

S Markem Otrubou o Hanácké oblasti

S předsedou Hanácké oblasti sekce OB Markem Otrubou jsme si povídali o tom, jak se daří OB v této oblasti.

Jak dlouho už jsi předsedou Hanácké oblasti?  
Načal jsem třetí rok předsedování a pomalu se začínám poohlížet po někom, kdo to jednou převezme...

Představ nám Hanáckou oblast – počty závodníků, klubů, závodů, atd.
Hanácká oblast na severu hraničí s Polskem, na západě s Východočeskou oblastí, na východě s Moravskoslezskou oblastí, na jihu s Jihomoravskou oblastí a na jihovýchodě s Valašskou oblastí. Máme celkem 18 klubů a v počtu závodníků jsme loni přesáhli tisícovku.

Jak spolupracuje vedení oblasti s kluby, jak kluby navzájem, není mezi nimi řevnivost?
Troufám si říci, že v naší oblasti mezi kluby nepanuje žádná nevraživost. Naším společným zájmem je dělat orienťák a ne se dohadovat a válčit mezi sebou. Občas se nějaké ty třecí plochy objeví, ale vždy se rozumně domluvíme.
Tak trochu nemilým překvapením pro mě bylo, když jeden z oddílů naší oblasti neuvolnil své velmi nadějné žáky na loňské MČR oblastních výběrů a tito žáci běželi za svůj oddíl družstva v kategorii dorostu. V tomto by měly oddíly táhnout za jeden provaz a hlavně v žákovských kategoriích se snažit upřednostňovat "vyšší" zájem oblasti.

Vznikají ve Vaší oblasti nové kluby?
Za poslední roky žádný nový klub nevznikl, spíš některý zanikl. Jednotlivé kluby mají své pole působnosti mezi sebou rozdělené a doba, kdy v jednom okresním městě fungovaly třeba i tři kluby je pryč.

Je problémem sestavit kalendář oblastních závodů? Debaty kolem přidělení termínů či nedostatek pořadatelů u Vás v oblasti nehrozí? Vaše oblast nepořádá závody i souběžně s celostátními závody, které jsou na jiném konci republik – proč?
Není problém sestavit kalendář závodů, otázka ale je, kolik v něm bude závodů. Zatím se nikdy nestalo, že bychom měli nedostatečný počet závodů v jarní či podzimní části. Nevidím důvod, proč bychom měli pořádat závody proti celostátním závodům na druhém konci republiky. Nejsme žádná super oblast, kam jezdí na závody pravidelně přes 1000 závodníků. Je to z několika důvodů - část pořadatelů z jednotlivých oddílů vždy jezdí na ten druhý konec republiky a také dělat závody pro 300 závodníků je silně neekonomické a pokud k tomu nemáte nějakou mapu použitou např. na ŽB, tak už se jedná o pořádný zásek do rozpočtu některého z oddílů. Částečným řešením by bylo zvýšení startovného, případně podpora oddílů k vytvoření nových map.

Jak často schůzuje vedení Vaší oblasti, jak často se scházejí zástupci všech klubů oblasti?
Řídíme se heslem jednou a dost... Vzhledem k tomu, že se drtivá většina vedoucích klubů potkáváme v průběhu roku na jednotlivých závodech a takové ty běžné věci probereme u pivka po závodě, bohatě nám stačí se potkat před koncem roku na slavnostní valné hromadě, kde mimo schůzování vyhlašujeme i nejlepší orientační sportovce Hanácké oblasti.

Představ nám Vaše oblastní soutěže?
Oblastní soutěže řídí Soutěžní komise vedená Vaškem Králem. Pravidelně se konají mistrovské závody na klasice, middlu, ve sprintu, ve štafetách, ve sprintových štafetách a v nočním. Mimo jarního a podzimního žebříčku počítá soutěžní komise i supežebříček, který vždy vyhlašujeme na Posledním kufru, kdy je tento závod rovněž vyhlášenou společenskou událostí mezi orientačními běžci. Na tomto závodě se také vyhlašuje celoroční soutěž žákovských týmů.

Daří se pořadatelům oblastních závodů nacházet nějaké neoběhané terény? Nemáte problémy s pořádáním tak velkých závodů ze strany majitelů lesů či orgánů státní správy?
K naší smůle se nachází v naší oblasti dva velké vojenské prostory - Březina a Libavá. Dalším nepřítelem se poslední dobou stává kůrovec, díky němuž jsou lesy doslova likvidovány. U některé části orienťácké veřejnosti se ohledně terénů v naší oblasti ustálil pojem "hanácký fekál". Pravda ale je, že s narůstající nadmořskou výškou se kvalita terénů výrazně zvyšuje... Neoběhané terény i u nás stále jsou a věřím, že se do některých z nich v budoucnu podíváme. S majiteli lesa je to různorodé - někteří vás tam nepustí, i kdyby jste se na hlavu stavěli. Bohužel dosud nepochopili, že orientační běžci nejsou nepříteli jejich lesů...

Vaše oblast dobře pracuje s talenty. Představ nám systém práce s talentovaným žactvem v oblasti?
Vzhledem k tomu, že celá jedna třetina současného reprezentačního týmu A byla odchována v oddílech Hanácké oblasti, tak práce s talenty má své dlouhodobé výsledky. Pravdou ale je, že je čím dál větší problém vytáhnout děti z tepla domova od počítačů, tabletů a televizí a přesvědčit je o tom, že budou spokojenější při běhání v dešti a blátě a místo návštěvy nákupního centra stráví celý den třeba na rozbahněné louce... Každopádně trenérský tým pod vedením Marka Petřivalského, Petra Skyvy, Kristýny Skyvové a dalších odvádí velmi dobrou práci. Základem ale je a vždy bude práce s výchovou talentů v domovských oddílech a za to všem, kteří se této činnosti věnují patří velký dík. Funguje také systém oblastních tréninků.

A poslední otázka – školení. Jak často pořádáte školení 3. třídy, buď trenérů nebo rozhodčích. Je o tato školení zájem? Daří se vám najít lektory?
Tato oblast je tak trochu slabinou. Pravidelně se sice koná školení trenérů T3, ale je to již dlouho co se konalo školení rozhodčích R3. Se zajištěním lektorů to problém nebývá.
 
Děkujeme za rozhovor.


« zpět