O víkendu dva sprintové šampionáty

15.5.2019 Petr Klimpl

O víkendu dva sprintové šampionáty

O víkendu pořádá OK Lokomotiva Pardubice dva sprintové šampionáty - v sobotu sprint v Čáslavi, v neděli sprintové štafety v Pardubicích.

Mistrovství a Veteraniáda ČR ve sprintu

Sobotní centrum závodu je na atletickém stadiónu Vodranty v Čáslavi. Hlavní kartograf Jan Fátor připravil mapu Čáslav (1:4000, E = 2 m, mapový klíč ISSOM 2007), stavitelé tratí Zbyněk Štěrba a Petr Fencl měli k dispozici prostor skoro celého města, poběží se v historickém centru města Čáslav, v přilehlých parcích, ve vilové čtvrti, v městském lesoparku a ve sportovních areálech (v Čáslavi dosud nebyla žádná mapa pro OB). Závodníky čeká v ulicích města částečně povrch asfalt/beton, částečně povrch kamenitá dlažba (70 %); v parcích a na sídlišti asfaltové a mlatové cestičky resp. trávník (20 %), v lesoparku čistý les většinou bez podrostu (10 %). Očekávají se velmi rychlé závody, tratě určitě nebudou tak orientačně zapeklité jako na loňském šampionátu v Táboře. První závodníci (dorost a junioři) startují ve 13 hod., hlavní kategorie běží od 14 hod., následně proběhne Veteraniáda ČR. O šampionát je velký zájem, na startu budou až na výjimky všichni naši nejlepší.

V hlavních kategoriích obhajují tituly Vojtěch Král a Vendula Horčičková. Pro pořadatele vytipoval do bulletinu M ČR favority asistent trenéra Jan Procházka. V ženách to je obhájkyně titulu Vendula Horčičková (LCE), vítězka prvního závodu Českého poháru z Šumperka Adéla Indráková (ZBM), zkušená (loni třetí) Denisa Kosová (PHK), mladé naděje Tereza Čechová (KAM) a Anna Štičková (SSU), za "černé koně" považuje Terezu Novotnou (PHK) a Karolínu Šikovou (LPM). Ve výčtu adeptek na medaili ale nesmíme zapomenout ani na Petru Aschermannvou (KAM). U mužů Bet favorizuje po několik let našeho nejlepšího závodník a obhájce vítězství Vojtěch Krále (SSU), za jeho největší soupeře považuje závodníky ZBM Daniela Hájka (loni stříbrný) a Miloše Nykodým (loni bronzový), zkušeného Pavla Kubáta (PHK), Marka Mináře (ZBM) a Tomáše Kubelku (LPU), jeho "černými koňmi" jsou vítěz prvního závou Českého poháru Jakub Glonek (KAM) a mladý Daniel Vandas (PHK). Ve startovním poli jsou ale i další závodníci, kteří by mohli favoritů zatopit, za všechny jmenujme třeba mladou naději Otakara Hirše (ZBM) či zkušeného Jana Petrželu (PHK).

V juniorkách je jasnou favoritkou Tereza Janošíková (SSU), jí by měla konkurovat především Barbora Chaloupská (PHK), k favoritkám dále patří členky juniorské reprezentace Klára Nechanická, Eliška Sieglová či Anna Kopecká. Také závod juniorů má jasného favorita - obhájce titulu Tomáše Křivdu (CHC), jeho největšími soupeři (při neúčast zraněného Martina Roudného) jsou Vít Horčička (TBM) a Ondřej Hlaváč (ZBM), popř. i trio LPU Ondřej Volák, Jonáš Fencl a Jan Rusin. V dorostu je těch favoritů celá řada, forma se dost mění. V D18 by o medaile měly bojovat především Jana Pekařová (TUR), Michaela Dittrichová (SKM), Anna Kochová (TUR), Lucie Semíková (KAM) či Adéla Vandasová (PHK), v D16 by pak mělo dojít k souboji Anny Karlové (JIL) a Markéty Mulíčkové (ABM), sekundovat by jim měly starší žákyně Lea Martanová (VLI) a Michaela Metelková (PHK), ale i Vanda Vávrová (HOR) či Ema Černá (ROU). V H18 je hlavním favoritem Jan Gajda (KAM), velmi rychlí jsou i Radim Kligl (TBM) a Tomáš Zalaba (SJC), k dalším favoritům patří Tomáš Janovský (PGP), Jan Nechanický (OSN), Šimon Mareček (LPU) a slovenský závodník Medard Féder (LCE). V H16 jsou hlavními aspiranty na titul Lukáš Vitebský (TJN) a Jakub Chaloupský (PHK), jejich velkými soupeři budou Adam Valík (AOP), Martin Šimša (PGP), Matěj Tkáč (TJN) či Oldřich Kohoutek (BSO).

Velmi početně jsou obsazeny i všechny kategorie Veteraniády ČR, celkem je přihlášeno více než 1000 závodníků.

Mistrovství a Veteraniáda ČR sprintových štafet

Závod proběhne v neděli v pardubické čtvrti Polabiny 3. Centrem je louka u Labe, kde je v létě letní kino. Stavitelé tratí Zuzana Klimplová a Lukáš Hovorka připravili tratě na sídlišti, poběží se mezi panelovými domy a v areálu škol, ale i v zeleni s vodními prvky na břehu Labe, všude je naprostá rovina, na sídlišti jsou asfaltové cestičky resp. trávník, v zeleni na břehu Labe pak trávník a mlatové cestičky, na některých místech na loukách neposečená tráva (to by na štafetách nemělo vadit). Dá se očekávat pekelně rychlý závod. Mapu Polabiny III (1:4000, E = 2 m) připravil Petr Fiala. Závod proběhne v přímém televizním přenosu na ČT Sport (start závodu je v 10:30 hod., nejlepší štafeta poběží hodinu), ale TV přenos bude delší, před i po bude televizní studio, kde budou probrány i další aktuální věci v orientačním běhu. Závod budou komentovat Petr Kubásek a Jana Knapová. Před hlavní kategoriích dospělých (běží 34 štafet) odstartuje dorost (37 týmů), po hlavním závodě pak proběhne Veteraniáda ČR, celkem je na startu skoro 130 čtyřčlenných štafet.

Loni ve Zlíně si pro titul s velkým náskokem doběhla štafeta SSU a i letos v předpokládaném složení Štičková, Poklop, Král a Janošíková je velkým favoritem. Tradičním favoritem na titul je i štafeta ZBM (při pohledu do pětileté historie ale s překvapením zjišťujeme, že ještě nikdy zlato nevybojovala). A letos těmto dvěma týmům vyrostl další velký konkurent - štafeta KAM. Tomuto triu favoritů by měli sekundovat i štafety LPU (loni stříbro) a PGP (mistři z let 2014 a 2015 a loni bronz), PHK (mistři z let 2016 a 2017), LCE či béčko ZBM.

V dorostu loni vyhrála štafeta LPU, letos ale nepatří díky generační výměně k favoritům, tím je především štafeta PHK, dále pak ZBM, DKP, PGP, KAM, TBM, ale překvapení nejsou rozhodně vyloučena.

Zajímavé boje lze očekávat i ve čtyřech kategoriích Veteraniády ČR.

 

Video pozvánku na šampionáty najdete zde, web obou mistrovství s řadou zajímavostí je tady.


« zpět