O-dění poslední víkend v říjnu

30.10.2023 Petr Klimpl

Poslední víkend v říjnu proběhla poslední série Kwak Czech O-Tour 2023, tentokrát na Šumavě. A také byly připraveny tři oblastní žebříčky.

Kwak Czech O-Tour 2023

Kwak Czech O-Tour 2023 měla na pořadu dva závody třetí série. Pořadatelé ze Českého svazu orientačních sportů, Ski klubu Šumava Vimperk a OB České Budějovice přivítali téměř 1200 závodníků v odlehlé lokalitě, orienťácky trochu zapomenuté... Centrum obou závodů bylo v horní části lyžařské sjezdovky v Kubově Huti. Sobotní krátká i nedělní klasická trať se běžela v horském kopcovitém terénu (“panenská šumavská příroda”) v nadmořské výšce 900 – 1150 m n. m., kde byly středně hustá síť cest a který byl vegetačně rozmanitý a v některých partiích velmi skalnatý, byla tam těžká podložka. Stavitelé tratí Radek Teringl a Miroslav Seidl měli k dispozici mapy od autorů Zdeňka Sokoláře, Jiřího Vištejna a Jana Drbala.

V sobotní krátké trati vyhrála v dámské elitě Iva Kavánková (TZL) o minutu před druhou Terezou Odehnalovou (ZBM) a o dvě minuty před třetí Šárkou Sokolářová (TUR). V mužích byl nejrychlejší Miloš Nykodým (ZBM), byť se mu nelíbila jedna z kontrol, kde ztratil dvě minuty, a podal protest, který ale nebyl uznán, na druhém a třetím místě skončili se ztrátou dvou minut veteráni Baptiste Rollier (PHK) a Marek Prášil (SJI).

V nedělní klasice vyhrála v ženách s osmiminutovým náskokem Tereza Odehnalová (ZBM), druhá byla Anna Marie Smutná (DKP) a třetí Eliška Hájková (KAM). V mužích zopakoval sobotní prvenství Miloš Nykodým (ZBM), necelé dvě minuty zpět byl druhý Marek Prášil (SJI), třetí Baptiste Rollier (PHK) měl ztrátu tři minuty.

Oblastní závody

V sobotu skončily oblastní soutěže Moravskoslezského kraje závodem na na klasické trati, který uspořádal KOS TJ Lokomotiva Krnov. Necelých 250 závodníků mělo centrum na zahradě Střediska volného času Krnov - Pod Cvilínem. Mapu Šelenburk mapoval Zdeněk Rajnošek. Tratě postavil Michal Zavřel v typickém moravskoslezském terénu co se týkalo porostů a podrostu; dominantou byl na východě hřeben zříceniny hradu Šelenburk, kde se nacházelo mnoho vrstevnicových detailů a byl nejlépe běhatelný; SZ část prostoru byla mírně nakloněna a porostově velmi pestrá, na jih od Hájnického potoka byla část hřebene s prudšími a s hustníkovými svahy. Na trati žen byl suverénně nejlepší dorostenka Jana Matoušková (MOV), druhá skončila Radka Sklenářová (LCE) a třetí Lucie Librová (AOP). V mužích vyhrál s velkým náskokem Adam Chloupek (LCE) před Janem Fouskem (MOV) a Radkem Peňázem (VRB).

Společný závod Hanáckého žebříčku a Jihomoravské ligy uspořádal v sobotu Klub orientačního běhu Konice. Centrum závodu bylo v Olbramicích (společenský dům a přilehlé hřiště). Přes 450 závodníků čekaly tratě, které připravil stavitel tratí Václav Navrátil. Mapu mapoval Ladislav Grepl v mírně kopcovitém terénu, který byl dobře průběžný, byla v něm hustá síť komunikací a byl porostově pestrý. V ženách vyhrála Markéta Tesařová (ZBM) o tři minuty před dorostenkou Lenkou Jílkovou (UOL) a skoro o osm minut před Natalií Hiklovou (ZBM). V mužích si pro první místo odběhl Martin Poklop (SSU) před svým klubovým kolegou Jindřichem Benešem, který za ním zaostal minutu, další minutu zpět byl třetí Roman Zbranek (TZL).

Nedělní krátkou trať Východočeského poháru uspořádal OK Slavia Hradec Králové. Centrum bylo na pláži rybníka Biřička v Novém Hradci Králové. Běželo se na mapě Koliba (kartograf Jan Netuka), tedy na mapě, kde se počátkem září běžely dva závody Českého poháru. V mírně zvlněném terénu, kde byla v části prostoru pravidelná síť komunikací, proměnlivá průběžnost porostů a místy meliorační rýhy postavil tratě Radomír Tichý. Startovalo přes 900 závodníků. V ženách si pro vítězství doběhla polská reprezentantka v dresu CHC Hanna Wiśniewska, která o necelé tři minuty předstihla druhou Danielu Štěrbovou (PHK), třetí byla další Polka Hanna Paulava (CHC) se ztrátou téměř pěti minut na vítězku. Také závod mužů měl polského vítěze v dresu CHC; Mateusz Kula porazil o 13 sekund druhého Daniela Bolehovského (VSP), třetí Ondřej Metelka (PHK) zaostal za vítězem minutu.